Hamilelik

Miyomlar Hamileliğe Engel Olur mu?

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin öncelikle yeterli sürede ve sayıda korumasız ilişkiye girmiş olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda 35 yaşın altındaki çiftlerin yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın üzerindeki çiftlerin ise ortalama 6 ay civarında korumasız düzenli cinsel ilişkiye girmiş olmaları gerekmektedir. Yaş ilerledikçe kadın ve erkekte üreme fonksiyonları ve kabiliyeti azaldığından ileriki yaşlarda doğal yollarla gebelik denemeleri daha kısa tutulmaktadır. İşte bu şartlarda yeterli deneme yağıldıktan sonra normal yollarla gebelik gerçekleşmiyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor öncelikle sorunun kadından mı, erkekten mi, yoksa her ikisinden mi kaynaklandığını tespit eder, ardından soruna yönelik tedavi başlatır. Erkeklerde saptanan kısırlık sorunları genel olarak sperm sayısı, kalitesi, olgunluğu ve hareketliliği şeklinde sıralanmaktadır. Kadında ise yumurtalıkların fonksiyonlarında, yumurta üretiminde, rahim içinde ve çevresinde, tüplerde kısırlığa yol açan sorunlar gözlenmektedir. Kadınlarda sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisi olan miyomlar da gebeliğin oluşmasına engel olabilmektedir. Ancak günümüz tıp teknolojisiyle miyomların tedavisi çok pratik bir şekilde gerçekleştirilebildiğinden, miyomları temizleyip gebe kalmak mümkün olabilmektedir.

Miyom nedir?

Bir kas kütlesi, dokusu olan rahimde ortaya çıkan iyi huylu tümörlere miyom adı verilmektedir. Miyomlar en sık olarak karşılaşılan kadın tümörleridir ve kesinlikle tedavi edilebilir bir sorundur. Kadınların yaklaşık olarak % 25’inde ortaya çıkan miyomlar, kistlerle karıştırılmamalıdır. Zira miyomların içi kas doluyken, kistlerin içinde su bulunmaktadır. Miyomların kansere dönüşme ihtimali yaklaşık on binde 3 civarında olduklarından, miyomlar kansere dönüşebilme riskinden değil, gebelik ve bunun gibi farklı sebeplerden dolayı alınırlar.

Neden kadınlarda miyom oluşur?

Miyomlar adet döneminin, ergenliğin başlamasıyla beraber artan östrojen hormonunun etkisiyle ortaya çıkmakta ve menopozla birlikte büyüme, gelişme evresini tamamlamaktadır. Miyomların meydana gelişinde genel olarak genetik faktörlerin etkin olduğu bilinmekle beraber, diğer sebepler konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak östrojen hormonunun salgılanma düzeyinin çok arttığı gebelik döneminde miyomların büyüdüğü de bilinmektedir.

Miyomlar gebeliği engeller mi?

Kadınların yaklaşık olarak % 25’ide bulunduğu tespit edilen miyomlar gebeliği engelliyor olsaydı, dünya nüfusu bu kadar çok artmazdır. Bu sebeple miyomların gebeliği engellemediği yorumu yapılabilirken, miyomlar yumurtalık ve yumurtalık kanalı arasındaki ilişkiyi bozabilecek kadar çok büyüdüklerinde gebeliğin oluşmasını engelleyebildikleri söylenebilmektedir. Bu durum da çok sık karşılaşılan bir sorun değildir. Zira kısırlık şikayetiyle doktora başvuran kadınların sadece % 5’inde sorunun kaynağı olarak miyomlar gösterilebilmektedir. Ayrıca östrojen hormonunun etkisiyle büyüyen miyomlar rahim içine doğru bir büyüme gösterdiklerinde; rahim zarı incelir, kanamalar meydana gelir ve bu sebeple de bebek anne aydının rahmine düşemez. Bunun yanında rahmin iç boşluğuna doğru uzanan miyomlar, rahim içinde şekil bozukluklarına yol açarlar ve bebeğin büyümesine engel olabilirler. Burada önemli olan miyomun nerede ortaya çıktığı ve nereye doğru bir büyüme gerçekleştiğidir. Bebeğe yakın bir yerde bulunan ve büyüyen miyomlar o alandaki kanlanmayı bozabilir ve bebeğin anne karnında ölmesine, düşüklere, kanamalara sebep olabilir.

Miyom tedavisi ne zaman ve nasıl yapılır?

Miyomlar gebeliğe tam olarak engel olmasa da gebeliği tehdit edecek durumlara yol açabildiğinden gebeliği düşünen kadınların öncelikle doktor kontrolünden geçmeleri ve miyom varsa uygun bir tedavi yoluna gidilmesi gerekir. Bu amaçla yumurtalıkları baskılayarak, östrojen hormonunun salgılanma düzeyini azaltan ve dolayısıyla miyomları küçülten ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun sonrasında gebelik isteniyorsa ya da miyomların alınmasını gerektiren bir durum gözleniyorsa küçülen miyomları operasyonla almak daha kolay olmaktadır. Miyomları almak için rahim içine vajinal yoldan girilmekte ve histeroskopi adı verilen operasyon gerçekleştirilmektedir.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Miyom, kadının rahminde bulunan, bir ya da daha fazla olabilen iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar, rahmin dışında veya iç çevresinde yer alabilir. Genellikle pelvis bölgesinde olan bu yapıların çapları ise 1 mm ve 15 cm arasında değişmektedir.

Miyomlar, 35 yaş üstü kadınlarda ultrasonografi görüntülenmesi ile her üç kadından birinde tespit edilmektedir. Miyomlar özellikle kadının doğurganlık döneminde veya hamilelik yaklaştıkça 2 – 3 kat büyüme gösterebilirler. Doğum sonrası miyomlar küçülme eğilimindedir. Ancak bazı durumlarda miyomların doğum kontrol hapları ya da bazı ilaçların kullanılmasıyla küçülmesi sağlanabilir.

Miyomların oluşumu

Rahim duvarı üç katmandan oluşur. Dış katmandan iç katmana doğru olan yere seroza denir. Seroza katmanı, rahmi dıştan çevreleyen zar tabakasıdır. Endometrium tabakası ise gebelik durumları dışında adet siklusunda dökülerek atılan kısımdır. Myometrium ise istemsiz kasılan düz kas tabakasıdır. Uterusun en kalın tabakasıdır ve adet kanamasının atılımını sağlar.

Miyomlar da isminden de anlaşılacağı gibi myometrium tabakasında meydana gelirler. Miyomlar, ergenlik döneminden itibaren kadının vücudunda salgılanmaya başlayan östrojen hormonuna bağlı olarak gelişim gösterirler. Bunun dışında progesteron hormonunun gebelik döneminde salgılanmasıyla birlikte kadının rahminde miyom oluşumları da meydana gelebilir. Miyomlar rahmin içinde yerleştikleri yere göre isimlendirilirler.

Miyom çeşitleri:

  • Submükoz miyom

Submükoz miyom, endometrium tabakasının altında yer alan miyomlardır. Rahim iç yüzüne doğru büyüme gösteren bu miyomlar, adet düzensizliğine yol açabilir. Submükoz miyom, miyom tipleri arasında en az rastlanan miyom türüdür. Submükoz miyomlar büyüyerek vajen bölgesinden dışarı da çıkabilmektedirler. Bu tür miyomlar düşük ihtimaline yol açtığı için mutlaka cerrahi yöntemle tedavi edilmelidir. Cerrahi işlem histereskopi cihazıyla vajinadan girilerek miyomun sapının kesilmesiyle gerçekleşir.

  • İntramural miyom

İntramural miyom, rahimdeki kas dokusu tabakasının içine yerleşmiş miyomlardır. Kadınlarda en sık rastlanan miyom türüdür. Adet kanamalarının şiddetli geçmesine ve aşırı oranda kanmaya sebep olarak adetin uzamasına neden olurlar. Adet kanamasının çok ve uzun sürmesi sonucunda kadında kansızlık yaşanabilir. Bunun dışında karında ağrı ve rahimde büyümeye neden olurlar. Rahimdeki büyüme yüzünden idrar kesesine baskı olabilir. Bu sebeple de kadın, sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilir.

  • Subseröz miyom

Subseröz miyomlar, rahmin dış yüzeyine doğru büyüme gösteren miyomlardır. Kanamaya neden olmazlar. Ancak kadında şiddetli karın ağrı ve sırt ağrısına yol açarlar. Mesaneye baskı yaparak dolgunluk hissi yaratırlar. Bunun sonucunda da kadın sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder. Laparoskopik yöntemle subseröz miyomlar, vücuttan temizlenebilir.

  • İnterligamentöz miyom

İnterligamentöz miyomlar rahmi tutan bağlar arasında gelişim gösteren miyomlardır. Bulunduğu yere göre rahimdeki sinirlere baskı yaparak kadını rahatsız eden vajina ve kasık ağrılarına neden olurlar.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu