Sağlık

Mide Hastalıkları Ve Tedavileri: Mide Ağrısı, Mide Bulantısı, Mide Ekşimesi

Mide hastalıklarına baktığımızda genelde herhangi bir besin tüketimimizden öncesinde veya sonrasında kaburgaların altında bulunan karında, bazen de sırt bölümüne doğru hissedilmektedir. Mide ağrısın net şekilde tanımı yapılmamaktadır. Bazın ağrıların yanında bir yanma hissiyatı oluşur. Bundan dolayı sıra mide ağrılarının genel anlamda bir özelliği de batma hissine benzer bir ağrıların oluştuğu gelen ağrılık hissidir. Bazı insanlar yemek yedikten sonra mide bir ağrı hissederler. Mide ağrısı bazen fizyolojik bazen de psikolojik olarak etkilenebilir. Mide ağrısı tedavisi ile doğru teşhis edilmesinin ardından iyileşebilir.

Mide ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

 • Mide ağrısını dindirmek için günlük olarak bol miktarda bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Ayrıca günde 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Kafeinsiz, sodyum içermeyen, düşük kalorili çaylar tüketilmeye özen gösterilmelidir. Sulu meyve yiyecekler tüketilirse günlük su ihtiyacını karşılamış olacaktır. Midenin ağrımaması içinde karbonatlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Dulavrat otu ve rezene gibi şifalı bitkiler mide ağrılarına oldukça çok etkilidir. Zencefil, tarçın, dereotu gibi bitkiler midenin ağrıların doğal yollarla tedavisinde kullanılabilir. Çünkü zencefil ve tarçın sindirimi tetikleyerek besinlerin emilimini hızlandırmaktadır. Nane çayı ve ıhlamur hazımsızlığa ve şişkinliklerden dolayı kaynaklanan mide ağrılarını engellemektedir.
 • Ilık banyo yaptıktan sonra 1 bardak ılık su gazı ya da 1 kaşık karbonatlı su ile mide ağrısı rahatlanabilir. Vişne ve elma mide hareketlerini iyice kontrol edip, elma suyu bağırsaklarda parazit oluşunu engellemektedir. Bu yüzden, bol elma yenilmeli ve evde doğal şekilde yapılmış şekersiz elma suyu ve vişne içilerek mide ağrılarının engellemesine yardımcı olunur.
 • Bir başka doğal yöntem ise patatesleri rendeleyerek suyu sıkılmalıdır ve 1-2 kaşık içilerek mide ağrısına karşı etkili olacaktır. Bol maydanoz tüketmek, midenin iç florasını temizleyip rahatlatmaktadır.
 • Muz, midenin enzimlerini ve hücrelerin üretilmesini sağlamaktadır.

Mide Bulantısı Neden Olur? 

Mide bulantısı ile birlikte görülen kusma genellikle bir hastalığın ya da vücutta olan ancak kimsenin farkına varmadığı bir problemin göstergesi olabilir. Bu gibi durumlar ortaya çıktığı zaman uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesi ve gereken uygun tedavi yöntemi ile kişiye uygulanması gerekir. Mide bulantısı daha önceden fark edilip önlenmeye çalışılması hem mide rahatsızlığı geçerinen kişinin rahatlığı hem de vücutta oluşabilecek sıvı kaybının önlenmesi açısından çok önem taşımaktadır.

Mide Bulantısı Neden Olur - Mide Hastalıkları Ve Tedavileri: Mide Ağrısı, Mide Bulantısı, Mide Ekşimesi

Mide bulantısı nedenleri

Bu durumun ortaya çıkmasında birçok faktör bulunmaktadır. Özellikle kişinin seyahat etmesi, uçak ya da deniz tutması, muhtelif ilaçlar, gebeliğin ilk dönemleri, aşarı stres, eklem ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, çeşitli enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi, aşırı gıda tüketimi, farklı kokulara karşı daha önceden meydana gelişmiş hassasiyet durumu, beyin kısmından gerçeklemiş yaralanmalar, kalp krizi, kanser türleri, beyin tümörü, psikolojik rahatsızlıklar ile birlikte kusma durumunda mide bulantısı görüldüğü hastalıklar türleridir. Bazen de mide bulantısının sebebi de yaştan dolayı da kaynaklanabilir. Çocuklarda mide bulantısı özellikle arabalarda meydana gelen sallamalarda ya da virajlarda ani şekilde oynadığı zaman mide bulantısının yanında kusma görülür. Çünkü çocukların midesi hassastır. Süte karşı alerjisi olan ve yüksek ateş olarak da karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı genellikle gıda zehirlenmesinden dolayı karşımıza çıkmaktadır.

Mide bulantısın tedavisi

Mideyi mümkün mertebede dinlendirip olabildiğince sıvı kaybının önüne geçebilmek için çok önem taşımaktadır. Hastalığın ilk günü içerisinde sadece sıvı gıdaların tüketilmesi ve zaman içerisinde aşırı yağlar içermeyecek besinlerin beslenme programına müdahil edilmesi için bir program hazırlanıp uygulanmalıdır. Sıcak aylarda sıvı tüketimine önem verilmelidir. Yani sulu meyveler, çorbalar, temiz su ve sporcuların tükettikleri sporcu içecekleri mide için rahatlatıcı etkisi olup kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, aşırı sıvı tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü aşırı sıvı tüketimi olduğu zaman mide giderek gerginleşir ve nihayet tekrardan mide bulantısı oluşabilir. Mide bulantısı tedavisi için de tost, elma, muz, pilav tüketmek çok faydalıdır.

Mide Ekşimesi

Mide asitlerinin yemek borusundan geriye dönmesinden dolayı, genel olarak karın bölgesinde, çoğu zaman göğüs bölgesinde hissedilen bir yanma hissiyatıdır. Midede asitlerin tahriş etmesine neden olmasını önleyen birden fazla koruyucu hücre mevcuttur. Yemek borusu bazen koruyucu mekanizmaya sahip değildir. İşte bu yüzden mide asitleri ve sindirim sıvıları da yemek borusuna doğru yukarı çıktığı zaman yanma ve hasara neden olmaktadırlar. Bu duruma ise mide ekşimesi denilmektedir.

mide agirsi tedavisi - Mide Hastalıkları Ve Tedavileri: Mide Ağrısı, Mide Bulantısı, Mide Ekşimesi

Mide ekşimesinin nedenleri

 • Aşırı kilo olmak yani obezite hastalarının sürekli karşılaştığı sorunlardan biridir.
 • Tüketilen bazı yiyecek ve içeceklerin mide asidinin salgısının arttırarak mide ekşimesine sebebiyet vermektedirler.
 • Kullanılan ilaçlar mide ekşimesine neden olmaktadır.
 • Yüksek yağ içeren tüketim ve sigara mide ve yemek borusunun arasında kasları etkileyip midede bir gevşemeyi meydana getirirler. Bunun sonucunda mide asitleri yemek borusuna doğru kolayca geri dönmektedir.
 • Hamilelik sürecinde karın boşluğunda bir baskıya neden olan yemek borusu ile mide arasında kaslarda gevşemeye sebep olur ve mide asitlerinin yukarıya çıkmasına neden olmaktadır.

Mide ekşimesi tedavisi

Mide ekşimesine neden olan faktörler iyice incelendikten sonra ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Durum çok ciddi ve kronik mide ekşimesi haline gelirse mutlak surette bir doktora görünmek gerekir.

 • Fazla kilo varsa mide ekşimesini azaltmak için kesinlikle kilo verilmelidir.
 • Sakız çiğneyerek midede toplanan asitlerin temizlenmesini sağlamaktadır. Asitlerin temizlenmesiyle mide ekşimesi azalık ya da tamamen kaybolur.
 •  Sigara mide iyi yemek borusu arasındaki kasların düzenli şekilde çalışmasını engellemektedir. Bu yüzden sigarayı bırakmak mide ekşimesinin tedavisinde katkıda bulunur.
 • Maden suyun midedeki asitleri nötralize edip etkisiz hale getirir ve ekşimeyi de durdurur.
 • Gece uyulduğu zaman mide ekşimesi sorunu varsa başı yüksekte tutarak yani yüksek yastık tutarak mide ekşimesinin tedavisine yardımcı olunur.
Mide ekşimesi tedavisi - Mide Hastalıkları Ve Tedavileri: Mide Ağrısı, Mide Bulantısı, Mide Ekşimesi

Bahar Midenizi Ağrıtmasın

Hemen hemen her bireyin temel sağlık sorunlarından birisi de havaların ısınarak bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte beslenme şeklinin değişmesi ve bununla birlikte gelen mide ağrıları ve hastalıklar olmaktadır. Bu bağlamda bireyler özellikle yaz başlangıcı olan bahar mevsiminde ve kış başlangıcı olan sonbahar mevsiminde beslenmelerine daha fazla dikkat etmelidir.

Hangi Mevsimde Hangi Meyve ve Sebze Yenir? 

Baharda yenilen ve içilen tüm besinler aynı zamanda vücuda olumlu ve olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir çünkü hava sıcaklığının değişmesi ile birlikte vücut da bu değişimlere tepki göstermeye başlamaktadır. Bu doğrultuda ilkbahar mevsiminde mevsimin sebze ve meyvelerini tüketmekte ve aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

İlkbaharda mevsim meyveleri olan can eriği, malta eriği, çilek, dut ve yaz başlarına doğru da karpuz tüketilmektedir. Bu meyveler hem hafif olmakla birlikte hem de ısınan havadan dolayı vücudun hararetini alan meyvelerdir.

İlkbahar meyvelerinin yanı sıra bir de bahar sebzeleri olan patlıcan, madımak, semizotu, ebegümeci, barbunya, domates ve salatalık gibi sebzeler de vücuda bahar aylarında oldukça iyi gelecek ve mideyi yakmayacak sebzeler olmaktadır. Bu besinleri tüketin ki sizin de bahar midenizi ağrıtmasın.

Yazı müjdeleyen yani yazın geldiğini haber veren ilkbahar ayları cazibesi ile birlikte dikkatli olunmaz ise beraberinde birçok rahatsızlığı da getirmektedir. Özellikle beslenme düzensizliği ve bilinçsiz beslenme mide yanmasına ve mide hastalıklarına kapı aralamaktadır. Bu durumda yapılabilecek en doğru şey ise sağlık açısından öncelikle bol bol su içilmelidir ve suyun yanı sıra da yukarıda da belirttiğimiz gibi mevsim sebze ve meyvelerinin yenmesidir. Böylece bahar mevsiminin getireceği hastalıkların da önü kesilmiş olacaktır.

Sizler de ilkbahar mevsiminin cazibesine kapılmayın ve beslenmenizi şansa bırakmayın. Düzenli beslenme sağlıklı bir vücut demektir.

Mide Mikropu Nedir? Bulaşması Tedavisi

Ağızdan alınan kirli sular, yiyecekler, ya da hastalıklı kişinin yakın teması ile bulaşabilmektedir. Küçük çocuklarda özellikle mide mikrobu taşıyan yakınları ile ortak kullanılan malzemeler bardak, çatal veya öpüşmek gibi eylemler ile veya o eşyaların kullanılması ile birlikte bulaşan ve mideye inen bir mikrop türüdür.

Daha sonra ilerleyen safhalarda ise gastrite yol açmaktadır. Mide mikrobu midenin asit tabakası içerisinde yaşaması zor olan bir mikrop türüdür. Fakat ısrarla içerdiği enzim sayesinde midenin asit tabakasını dönüştürüp alkalen denilen yaşayabileceği ortamı sağlıyor. Bu şekilde musin tabakasına yerleşip çoğalmaya başlar. Ağızdan ne kadar fazla kaynaktan mikroorganizma alınmışsa çocuğun direnci ne kadar düşük ise bu yerleşim çalışmaları o kadar başarılı olmaktadır.

Mide Mikropu Nedir - Mide Hastalıkları Ve Tedavileri: Mide Ağrısı, Mide Bulantısı, Mide Ekşimesi

Bir süre mukus tabakasının içerisinde çoğaldıktan sonra mukoza içerisine yol alıp yerleşmektedir. Buraya yerleştikten sonra vücudun savunma sistemini ele geçirerek etrafa koruyucu hücrelerin gelmesiyle bir tür savaş meydana geliyor. Kronik gastrit ise bu savaş sırasında meydana geliyor. Mide hücreleri genellikle 3-4 günlük bir süre içerisinde kendilerini yenilemektedirler. Savunma sistemi düşen kişilerde bu süre uzamaktadır. Böyle bir durumda midenin hücreleri kendini yenileyemez ve mide mikrobunun hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Mide mikrobu bulaşması kullanılan eşyaların aynı olması ve salya yoluyla kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Tedavisi sırasında ise özel bir antibiyotik kullanılmaktadır. Bu antibiyotik normal de kullanılan antibiyotiklerden çok daha fazla etkili ve güçlü bir antibiyotiktir. Bunun sebebi mide mikrobunun özel kalkanlarının olması nedeniyle ilaçlara karşı bir direnç göstermesinden dolayıdır. Özel antibiyotik tedavisi ile birlikte mide mikrobu yok edilmektedir. Daha sonra tahliller ile incelenmesi gerekmektedir. Mide mikrobu tedavi edilmediği taktirde önce gastrit, gastrit sonrasında ise mide kanserine kadar gidebilmektedir.

Gastrit Nedir?

Gastrit, aşırı alkol kullanımı, kronik kusma , stres veya aspirinveya diğer anti-inflamatuvar ilaçlar gibi belirli ilaçlarınkullanımı nedeniyle tahriş nedeniyle oluşabilir . Ayrıca, aşağıdakilerden herhangi birinin nedeni olabilir:

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit semptomları bireyler arasında değişir ve birçok insanda semptom yoktur. Bununla birlikte, en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Mide bulantısı veya tekrarlayan mide bulantısı
 • Karın şişliği
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Hazımsızlık
 • Yemekler arasında ya da gece midede hissi yanma veya kemirme
 • hıçkırık
 • İştah kaybı
 • Kanı kusma veya kahve gibi zemin gibi
 • Siyah, katranlı dışkılar

Gastrit Tedavisi Nelerdir?

Gastrit tedavisinde genellikle şunlar bulunur:

 • Mide asidini azaltmak için antasitler ve diğer ilaçlar (proton pompa inhibitörleri veya H-2 engelleyiciler gibi) alınmalı
 • Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı
 • H. pylori enfeksiyonunun neden olduğu gastrit için, doktorunuz birkaç antibiyotik artı bir asit engelleyici ilaç ( mide yanması için kullanılır ) diyeti önerecektir.
 • Gastrit, kötü niyetli anemiden kaynaklanıyorsa , B12 vitamini çekimleri yapılacaktır.
 • Sütten laktoz veya buğdaydan elde edilen gluten gibi rahatsız edici gıdaları diyetinizden çıkarmak
[yasr_overall_rating null size=”large”]
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu