Güzellik

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Yüz ve göz makyajında etkili ve doğal görünümü elde etmek için uygun özelliklerde makyaj süngeri kullanılması gerektiği birçok uzman tarafından defalarca dile getirilmiştir. Makyaj esnasında zamandan ve üründen tasarruf etmek, süper oranda performans kazanmak için özellikleriyle büyüleyici neticeler sunan süngerler seçilmelidir. Süngerler, genellikle fondöten, kapatıcı, pudra (pudra nasıl sürülür) ve benzeri ürünlerin kullanımında gereklidir. Süngerler kullanılmadan evvel iyice ıslatılmalı ve her kullanım sonrası temizlenip kurumaya bırakılmalıdır. Kuru halde kesinlikle makyaj için kullanılmamalıdır. Yıkama sonrası havlu veya peçeteyle ıslaklığı alınıp, ardından ürünlerle teması sağlanmalıdır. Sonrasında fondöten (fondöten nasıl sürülür), pudra, kapatıcı gibi ürünler yüze sürülebilir.

Fondoten Surme Yontemleri 1024x682 - Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?
Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Makyaj Süngeri Kullanma Aşamaları

  1. Makyaj süngeri yıkanıp ıslaklığı alınarak nemli hale getirilir.
  2. Makyaj süngeri dört parmakla tutulacak şekilde ele alınıp hafifçe ürünlere batırılır. Aslında bu işlemdense, az ürün kullanımı için ürünlerin hafif kıvamda süngere dökülmesi daha makbuldür.
  3. Ardından dairesel hareketlerle yüze ürün uygulaması yapılır. Leke ve ten rengi farklılıkları birkaç dokunmayla ilaveten kapatılır.
  4. Makyaj süngerinin tombik, düz taraflarıyla alın, yanak ve boyun kısımları; sivri veya sivrilebilecek taraflarıyla da burun, göz çevresi gibi alanlara makyaj yapılır.
  5. Sonra makyajın diğer aşamalarına geçilir.
  6. Makyaj sonrası sünger şampuan, sabun vb. ürünlerle yıkanıp ürünlerden arındırılmalı ve doğal yollarla kurumaya bırakılmalıdır. Islak değil, havluyla ıslaklığı alınmış halde bırakılması sünger ömrü için önem arz eder.

Makyaj Süngerler

Üçgen, yumurta, yuvarlak, çilek, yıldız gibi birçok sünger şekli mevcut olup, kişinin kullanım zevkine ve pratikliğine bağlı olarak uygun görülen süngerler seçilebilir. En kolay ve rahat kullanım sunan sünger şekilleri, üçgen ya da yumurtadır. Çünkü geniş yapılı olmaları dolayısıyla alın, burun, boyun ve yanaklara makyajın daha kolay ve verimli uygulanmasına olanak sağlarlar. Sivri kısımlarla göz ve burun çevresine muazzam etkileyici makyaj yapmak mümkündür. Farklı şekillerde süngerlerin de burun ve göz çevresi için uçları sivrileştirilerek uygulanması mümkündür.

Makyaj Süngeri Bakım ve Temizliği

Makyaj öncesi yıkanıp havluyla ıslaklığı alınmalı, her makyaj sonrasında da yeniden su ve ilaveten sabunla yıkanıp kurutulmalıdır. Kuruma sürecinin “doğal kurumaya bırakma” yöntemiyle yapılması önerilir.

Not: Makyaj süngerlerine bol miktarda ürünler alınıp, uygulama yapılmamalıdır. Azami ölçüde alınarak yüze sürülmeli, gerekirse sonrasında birer defa daha ürün alımı yapılarak süngerlerle makyaj yapılmalıdır. Ayrıca az ürünle makyajın verimliliğini sağlamam mümkündür.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu