Sağlık

Lateks Alerjisi Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Lateks kauçuk ağacının sütlü sıvısından elde edilen bir malzemedir. Bu malzemenin içinde barındırdığı proteinlerin deride oluşturduğu tepkiler sonucu çıkan belirtilere ise lateks alerjisi denir. Maalesef plastik maddelerin içerisinde de kauçuk ağacının özü olan bu madde kullanıldığından dolayı lateks alerjisi olan kişilerin çok dikkatli olması gerekir. Bu günün  şartlarını düşünecek olursak  lateks ev ve iş yerlerimizde kullanımı çok yaygın olan bir maddedir. Tıbbi malzemelerin çoğu lateks içeriklidir. Bunun yanında kumaşlarda, bebek emziğinde, tek kullanımlık eldivenlerde, yataklarda, bilgisayar klavyelerinde ve günlük kullandığımız daha  birçok  ürünün içinde lateks vardır.

Belirtileri

Alerji nedeni tam olarak bilinmeyen lateks  diğer alerjilerle hemen hemen aynı belirtileri göstermektedir. Lateksin deriyle temasından hemen sonra belirtiler ortaya  çıkmaya başlar. Belirtiler ciltte kızarıklık, döküntü, kurdeşen, mide- bağırsak sorunları, deride kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma ve sulanma şeklinde görülür. Ayrıca çok nadir de görülse çarpıntı, solunum güçlüğü, kan basıncında düşme, baş dönmesi, bilinç kaybı gibi hayati risk taşıyan belirtiler de gösterebilir. Eğer bu belirtiler tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda hemen 112 aranıp acil müdahale istenmelidir.

Tedavisi

Lateks alerjisinin kesin bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Diğer alerjiler gibi lateks  alerjisinden de korunmanın en önemli yolu kauçuk ağacının özü olan bu maddeden uzak durmaktır. Ancak ne kadar çaba harcarsanız harcayın yukarıda da belirttiğimiz gibi çok yaygın kullanım alanı olan bu maddeden tamamen kaçmanız çok zor olacaktır. Hafif temas halinde kortizon içerikli kremler ve “antihistaminik” ilaç reçete edilir. Şiddetli bir anafilaktik geçiriyorsanız acil servise gidip oksijen takviyesi ya da durumunuza göre adrenalin enjeksiyonu yapılmalıdır. Eğer daha önce ağır bir lateks alerjik reaksiyon geçirdiyseniz mutlaka yanınızda adrenalin içerikli “epinefrin” iğnesi taşımalısınız.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu