Sağlık

Laparoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok rahatsızlığın hem tanısında hem de tedavisinde kullanılan Laparoskopi, göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokulmasıyla karın içi organlarının incelenmesine olanak veren bir ameliyattır. Hastaya genel anestezi uygulanarak yapılan Laparoskopide, karın içi aydınlatılır, tüm alan direkt olarak gözlemlenir, incelenir ve gerekli olduğu hallerde tedavi sağlanır. Genel olarak kapalı ameliyat, bıçaksız ameliyat,  kansız ameliyat olarak bilinen Laparoskopide, karnın çeşitli bölgelerine 3-5 milimetrelik kesikler açılır ve oralardan mini aletler içeri sokularak tedavi yapılır.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Öncelikle hastaya genel anestezi uygulanır ve ardından göbek deliğinde 1 milimetrelik bir kesi açılır, bir iğne ile karın içine 3-4 litre karbon dioksit gazı verilerek karın içi şişirilir. Bu işlemin sonrasında göbekten içeri girilerek video kamera sistemiyle karın içini gösterecek karın içine optik tüp denilen bir laparoskop yerleştirilir. Laparoskop, karın içinde istenilen her hangi bir bölgeye yönlendirilerek o alan monitörden izlenebilmektedir. Laparoskopi ile sadece karın içini görüntülemek değil de, cerrahi müdahale de yapmak planlanıyorsa kasık bölgelerine yarım santimetrelik delikler açılır ve gerekli aletler buradan içeri alınır. Bu sayede çok küçük kesiklerle operasyon gerçekleştirilmiş, tedavi sağlanmış olur.

Laparoskopi cerrahisinin avantajları nelerdir?

  1. Laparoskopi cerrahisi ciltte büyük iz ve deformasyona sebep olmaz

Açık ameliyatlarda karın içi, karın bölgesindeki bir rahatsızlık için karnın açılması, büyük bir kesi yapılması gerekmektedir. Ameliyattan sonra hastanın tüm şikayetleri bitse, hasta tamamen iyileşse bile ameliyat izleri genellikle kalıcı olduğu için hasta bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Estetik cerrahide ve kozmetikte kullanılan pek çok ürün de bu ameliyat izlerini yok etmeye yaramamaktadır. Ancak laparoskopi karından 1 milimetrelik bir kesi ile içeri girilir ve kasık bölgesinde de yarım santimetrelik birkaç kesi oluşur. Açık ameliyatlarla karşılaştırıldığında laparoskopinin çok daha estetik bir uygulama olduğu söylenebilmektedir.

  1. Laparoskopi ameliyatlarından sonra hasta hızlı iyileşir

Laparoskopi ameliyatları klasik açık ameliyatlar gibi değil, mikro-cerrahi sistemi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyattan sonra hasta çok kısa bir süre sonra rutin iş ve sosyal yaşamına dönebilir. Zira ameliyat alanı hasar görmemiş, büyük delikler açılmamış ve dolayısıyla da iyileşme süresi kısalmıştır. Bununla birlikte laparoskopinin ardından hasta aynı gün ya da bir gün sonra hastaneden taburcu edilir. Açık ameliyatlarda hasta 1 buçuk 2 ay gibi sürelerde ancak işine dönebilirken, laparoskopiden bir hafta sonra hasta eskisi gibi çalışabilecek durumda olabilmektedir.

  1. Laparoskopi sonrasında karın içi yapışıklık oluşma riski çok azdır

Açık ameliyat olmak durumunda kalan kadınların en çok şikayetçi oldukları konulardan birisi ameliyat sonrası oluşan karın içi yapışıklıklardır. Özellikle de tüplerde ve diğer üreme organlarında meydana gelen yapışıklıklar kadınların bebek sahibi olmalarına engel teşkil etmektedirler. İşte bu sebeple gebelik isteyen kadınların açık ameliyat yerine laparoskopiyi tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

  1. Laparoskopi karın içinin detaylı olarak incelenmesine olanak verir

Laparoskopi yöntemi karın içindeki en küçük normal dışı oluşumların bile görülebilmesine imkan verecek kadar hassas bir yöntemdir. Bu sayede incelenmesi en zor bölümler bile görülebilir ve tedavi edilebilir.

  1. Laparoskopi sonrası hasta daha az ağrı ve acı hisseder

Laparoskopi kapalı ameliyat olduğu için açık ameliyatlardaki gibi büyük yaralar, kesikler yoktur. Bu sebeple de ameliyat sonrasında iyileşme süresi daha kısa olur ve hastanın ağrı kesici kullanma ihtiyacı daha az olur.

Laparoskopik lazer cerrahisi nedir?

Klasik laparoskopi uygulamalarında karından laparoskopla girilir, laparoskopun ucundaki kamera ile karın içi incelenir ve kasık bölgesinden açılan mini kesiklerden içeri sokulan aletlerle de tedavi yapılır. Ancak laparoskopik lazer cerrahisinde ise, laparoskopun ucunda hem kamera hem de lazer sistemi bağlıdır. Bu sayede kamera ile monitöre yansıyan görüntüde fark edilen normal dışı her oluşum lazer ışınları ile alınabilmekte, çıkarılabilmekte, tedavi edilebilmektedir. Uygulamayı yapan cerrah görüntüye yansıyan bir sorunu kendi elinde kontrol ettiği lazer ışığı ile yakabilir, kesebilir, o alanda bir kanama varsa onu durdurabilir. Laparoskopik lazer cerrahisi hastanın ameliyat edildiği süreyi kısaltır, hasta daha az anestezi alır ve daha kısa sürede iyileşir. Laparoskopik lazer cerrahisi ile kadının tüpleri bağlanarak gebelik engellenebilir, miyom çıkarılabilir ya da rahim alınabilir. Bu bağlamda karın içinde gerekebilecek basit veya ciddi pek çok operasyon için laparoskopik lazer cerrahisi tercih edilebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu