Sağlık

Kuşekmeği Otu Nedir? Faydaları Ve Zararları

Kuşekmeği: Latincesi; potygonum olan kuşekmeği bitkisinin dağıttığı şifalar saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Yapı olarak parça parça görünmesi ile ilk bakışta hemen dikkatleri üzerine toplamaktadır. Ülkemizde yaygın olarak yetişmesine rağmen genellikle; Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yetiştirilir.Yaşadığımız tarihten tam altı bin yıl öncesine dayanan geçmişi vardır. Çok uzun zaman önce Çin’de ağrı dindirici özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılmaktaydı. Zaman içerisinde sarılık akciğer ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına da şifa dağıttığı öğrenilmiştir.

Tohumları özellikle Avrupa’daki ilaç sanayinde çok fazla alıcı bulmaktadır. Son yıllarda bu bitkinin doğal koşullarında dışına çıkarak seralarda üretilmeye başladığı ve oldukça yüksek fiyatlara satıldığı da bilinmektedir.

Ülkemizde kokusuz ve pek hoşlanılmayan tadından dolayı pek tercih edilmez, Kastamonu, Trabzon, Tekirdağ, Hatay, Bolu, Antalya ve Diyarbakır’ın 950 metreye kadar olan ki kısımlarında karşımıza çıkarken, Avrupa’da ise İtalya başta olmak üzere 2000 metre rakımdan aşağıda hiç rastlanmamıştır.

En garibi ise bu değerli bitkinin çiftçi için yabani ot olarak görülmesidir. 80 cm e kadar ulaşabilmektedir. Çiçeklerinin neden korunarak saklanması ve bu şekilde muhafaza edilerek kurutulması önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir.

Köklerinin kaynatılması sonucu yapılan çay, kalınbağırsak iltihaplarına ve kanlı dışkı oluşumu başta olmak üzere etkili bir kan kesici olarak kullanılmaktadır.

Bu değerli bitkinin koyu yeşil çizgili ve çok dallı yapısını gördüğünüzde dikkatinizi çekecektir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu