fbpx
Anne

Konuşma ve Dil Bozuklukları

Konuşma ve dil bozuklukları gelişimsel sürecin belirli aşamalarında ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bu durum ile başa çıkabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, sorunu doğru şekilde tespit etmektir. Çocuklarda meydana gelen gelişimsel ilerlemeden kaynaklı bozukluklarda, çocuğun yaş grubuna göre olması gereken ile çocukta gözlemlenen konuşma davranışı arasında kıyaslama yapılarak bir konuşma bozukluğunun varlığı tespit edilebilir. Herhangi bir sorunun varlığının tespit edilmesinin ardından kişi alanında uzman bir konuşma terapisti ile çalışarak bu sorunların tamamen üstesinden gelebilmektedir.

Konuşma Bozuklukları Nelerdir?

Konuşma bozuklukları dendiğinde akla ilk gelen bozukluklardan biri kekemelik olmasına rağmen çeşitli konuşma ve dil bozuklukları da yaygın olarak görülmektedir. Bazı yaygın konuşma bozuklukları şu şekilde sıralanabilir;
• Artikülasyon Bozuklukları: Konuşmayı oluşturan seslerin tek başına veya kelime ya da cümleye dönüşürken yanlış üretilmesi olarak tanımlanabilir. Olağan akışında seyreden bir gelişimsel süreç ele alındığında 5 yaştan itibaren çocukların “R” sesi dahil tüm sesleri doğru şekilde aktarabilmesi gerekmektedir. Ancak artikülasyon sorunları yaşayan çocuklarda, kelimelerin doğru şekilde telaffuz edilmesi zorlaşmaktadır. Bu problemin çözülebilmesi için PROMPT Tekniği kullanılmaktadır ve bu yöntem ile anlaşılmaz olan konuşma çok kısa sürede akıcı ve anlaşılır hale getirilebilmektedir.
• Kekemelik: Kekemelik asıl sebebi halen bilinmeyen bir konuşma bozukluğudur. Konuşmada akıcılığı sağlayan kaslardaki koordinasyon bozukluğu, dil gelişiminin geride kalması, iletişim problemleri ya da günlük yaşamı etkileyen stres faktörlerinin bir araya gelmesi ile kekemelik ortaya çıkabilmektedir. Yoğun olarak çok küçük yaşlarda meydana gelen kekemelik çok nadiren erişkin dönemde görülebilmektedir. Çocuklukta başlayan kekemeliğin psikolojik nedenlerle ortaya çıktığını gösteren bir akademik bulgu bulunmamaktadır. Bu nedenle kekemeliğin psikolojik temellere dayandırılması yanlıştır.
• Ses ve Yutma Problemleri: Sesin tonu, yüksekliği, kalitesi açısından iletişim becerilerinde meydana gelen sorunlar varsa ses problemlerinden bahsedilebilir. Ses problemleri pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Uzun süre ses tellerini yormak ve zorlamak ses tellerine zarar verir. Yoğun alkol ve sigara tüketimi ses tellerini yıpratır. Üst solunum yolu hastalıkları, gırtlak kanseri gibi fiziksel sebepler ses tellerini yıpratır. Yutma problemleri ise felç sonrası veya kafa travması gibi problemler sonrasında görülebilir.
Dil ve konuşma terapistleri bu konuda meydana gelen sorunların çözüme ulaşması için seslerin doğru kullanımı, ses tonunu doğru ayarlama gibi çeşitli konularda destek olarak ses kalitesini artırabilmektedirler. Yutma problemlerini ise çeşitli tedavi stratejileri kullanarak veya yenilen gıdaların yoğunluğunu ayarlayarak en aza indirebilmektedirler.

2011 yılında Ümmühan Erkoç tarafından hizmete açılan İRE Dil ve Konuşma Merkezi yine Erkoç süpervizörlüğünde çalışan uzman terapistler ile konuşma ve dil bozuklukları bulunan bireylere destek sağlamaktadır. Eğitimini Amerika’da tamamlayan konuşma terapisti Ümmühan Erkoç yenilikçi yöntemleri ve etkili uygulamaları ile konuşma bozukluklarında etkili terapiler uygulamaktadır. Ayrıca doğru tanı için sağlık alanında kendisine fayda sağlayacak bölümler ile koordineli olarak çalışma sağlamaktadır. Bu da tedavi ve davranışı iyileştirme sürecinde olumlu olarak hastalara yansımaktadır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu