Sağlık

Kızlık Zarı Dikimi ve Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı Nedir? Türleri Nelerdir?

Halk arasında bekaretin simgesi olan kızlık zarının mukozal bir zar tabakasından oluştuğunu ilk olarak belirtelim. Kızlık zarı; her kadında sabit ve birebir aynı değildir. Aslında; kadınların karakterleri, saçları, gözleri ve çok daha farklı bedensel özellikleri gibi kızlık zarları da farklıdır. Kızlık zarı türlerinin dışarıdan bakılma ile öğrenilmesi söz konusu değildir. Bu bağlamda; jinekolojik inceleme yapılır ve türler hakkında kişilere bilgi verilir. Buna ek olarak; bazı kızlık zarı türleri; kadınların cinsel yaşamını da olumsuz etkiler. Son olarak ise; her kızlık zarı; ilk cinsel birliktelik anında kanamak zorunda değildir. Aslında kanama ile alakalı olan bilgi; kızlık zarının toplumsal bir tabu olmakta çıkmasına neden olabilecek kadar önemlidir.

Kızlık Zarı Türleri

kizlik zari turleri - Kızlık Zarı Dikimi ve Kızlık Zarı Çeşitleri

Bu başlık altında kızlık zarlarını tek tek ele alalım. Bu bağlamda;

  1. Yuvarlak kızlık zarı; bu kızlık zarı kadınların yaklaşık yüzde doksanında görülmektedir. Genel itibari ile sorunsuz ve halk arasında bilinen kızlık zarı olarak da tanımlamak mümkün olur. Yuvarlak kızlık zarı anülerdir ve kadın için herhangi bir sorun teşkil etmez. İlk cinsel birlikteliklerde var olan kanama normaldir. Ve bekaretin simgesidir.
  2. Septat hymen; halk arasındaki tabir ile bölmeli kızlık zarı da denilebilir. Kızlık zarının arasında var olan bir bölme mevcuttur ve bu bölmede fazlası ile büyük sorunları teşkil edebilecek bir haldedir. Septat hymen kızlık zarı tipinde; cinsel birlikteliklerin ağrılı olması söz konusu olur. Vajinismus sorunlarında olduğu gibi jinekolojik tedavi gerektirebilir.
  3. Subseptat hymen; yarım ara bölmeli bir kızlık zarı türüdür. Burada; yuvarlak kızlık zarından farklı herhangi bir işlevsel fark söz konusu değildir. Fakat herhangi bir cinsel birliktelik zorluğu ve adet ağrısı sorununun yaşanıyor olması halinde; jinekolojik tedavi gerektirebilir.
  4. Cressent hymen; genel itibari ile vajinismus sorunlarının ortaya çıktığı bir kızlık zarı türüdür cressent, cinsel hayatı ağrılı ve zorlu bir hale sokabilir. Ve bazı durumlarda bireylerin ağrı sebebi ile psikolojik korkuları da gözlemlenebilir. Kızlık zarının normal, olması gerektiği hale gelmesi açısından uygulana cerrahi müdahaleler söz konusudur. Bu tam anlamı ile sizin tercihinize de kalmıştır. Şöyle ki cerrahi müdahalede eğer dilerseniz; kızlık zarınızı aldırabilir, eğer dilerseniz de kızlık zarınızı genişletebilirsiniz.
  5. Cribriform hymen; kızlık zarı üzerinde çok sayıda delik bulunması halidir. Aslında normal bir kızlık zarı gibi değildir; çünkü kapalıdır. Kapalılığı dinginleştiren tek şey bazı elek türünden benekler halindeki deliklerin varlığıdır. Kadınların en nadir karşılaştıkları kızlık zarı türüdür. Bunun yanında genç kızların birçoğunun adet sorunları yaşamasının da ana sebebi olabilmektedir.
  6. Dantiküler hymen; kızlık zarı çeşitleri arasında nadir görülenlerdendir. İşlevsel olarak herhangi bir sorun teşkil etmiyor iken şekilsel olarak var ola farklılığı bilmenizi gerektirir.
  7. Fimbrial hymen; kadınlarda var olan fallop tüpünün son kısmı fimbrial şeklinden adını alır. İşlevsel olarak normal olan bu tür yalnızca şekilsel olarak farklı görülmektedir.
  8. Deliksiz kızlık zarı; kızlık zarının iç kısmında herhangi bir deliğin olmaması durumudur. Çok sık karşılaşılmamasına rağmen birçok kadının bu tür şikayetler yaşadığını da göz ardı etmemek gerekir. Jinekolojik tedavi şarttır. Çünkü deliksiz kızlık zarına sahip olan kadınların adet dönemleri ağrılı geçer. Ve bazı hallerde ilk kez adet olarak kadınların adet olamama gibi sorunları gündeme gelir. Genel itibari ile kızlık zarının kesilerek açılması söz konusu olur iken bazı hallerde de kızlık zarının çok daha esnetilmesi ve duvar arkasından tıbbı müdahalelerin varlığı söz konusu olabilir.

Esnek Kızlık Zarı Ne Anlama Gelir?

Kadınların bir kısmında var olan kızlık zarı çeşidinin elastik özelliği fazladır. Yani hayat ile doğru orantılı olacak şekilde bir şey düşünmelisiniz. Kırılması gereken ama elastikiye özelliği sebebi ile yalnızca esneyen şeyler gibidir. İlk kez cinsel birliktelik yaşayan bazı kadınların kanamaları olmaz. Bu durum bekaretleri ile alakalı değildir. Tam anlamı ile var olan kızlık zarının elastikiye özelliği ile alakalıdır. Hatta; toplumda bir tabu olan kızlık zarının, elastik zara sahip olan kadınlar için yaratmış olduğu sorun ve kaygı bozukluğu hafife alınacak gibi değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Daha önce cinsel birliktelik yaşamış kadınların bazı sebepler doğrultusunda kızlık zarlarını yeniden onarmaları gerekebilir. Bu işlem bir cerrahi müdahaledir.

Kızlık zarı dikimi kızlık zarı onarımı olarak bilinir. Burada; iki farklı yol vardır. Yeniden yapılandırma yolu olarak anlatabileceğimiz yöntem ile dikilen( Kalıcı kızlık zarı dikimi ), cerrahi müdahale gören kızlık zarı, bir sonraki cinsel birlikteliğe dek bozulmaz. Sonrasında yaşanan birlikteliklerde ise; ilk kez cinsel birliktelik yaşanıyormuş gibi bir kanama görülür. Bunun yanı sıra bir de geçici müdahale söz konusudur. Burada yapılan cerrahi onarım kısa sürelidir. Geçici kızlık zarı dikimi , yaptıracak kadınların bir sonraki cinsel birlikteliklerinden bir yahut da iki gün önce bu müdahaleyi geçirmiş olmaları gerekir. Aksi halde zarın kendiliğinden kanaması da söz konusu olabilir.

Kızlık Zarının Geride Ve İlerde Olması

Kızlık zarı her kadında aynı cm ile bulunmaz. Özellikle kilolu kadınların kızlık zarları; 1.2 2 cm kadar geri de olabilir. Bazı hallerde ise kızlık zarının bu ölçülerde ileride olduğu da görülebilir. Bu durum doğaldır. Sizler; eğer ilk kez evleniyor iseniz yahut da ilk kez cinsel birliktelik yaşayacak iseniz bir jinekolojik muayeneye girmeli ve kızlık zarınızı ile alakalı olarak tüm bilgileri edinmelisiniz.

Kızlık Zarı Türleri Sorun Olarak Mı Görülmelidir?

kizlık zari nedir - Kızlık Zarı Dikimi ve Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı türlerinin bir sağlık sorunu olarak bilinmesi doğru değildir. Çünkü bu her kadının yapısal konusu ile alakalıdır. Genetik faktörlerinde etkisi olabilir; kadının vücut yapısı gereği de. Bunun yanı sıra; bekaret konusunu çok fazla dikkate alan ailelerin ve eşlerin arasında sorun yatabilecek bir konu olarak da görülmesi bir bakıma önemlidir. Kızlık zarı türleri ve elastik özellikleri ile alakalı olarak bilgi sahibi olmayan bireylerin, kadının bekaretine olumsuz şeyler söylemesi söz konusu olabilir. Her kadın bu tarz bir aile yapısına sahip ise; evlenmeden yahut da cinsel birliktelik yaşamadan evvel mutlaka jinekolojik bir muayeneden geçmelidir. Aksi halde; ilk kez yaşayacağınız bir cinsel birliktelikte kızlık zarınızın elastik olması sebebi ile kanamaması halinde türlü ve saçma sorunlar ile karşılaşmanız muhtemel olabilir.

Kızlık Zarının Bozulması Nedir?

Kızlık zarının bozulması toplum içerisinde bekaretin kaybedilmesi, hangi sebepler ile olur? Her kadın dışarıdan gelen müdahaleler ve bire bir ilişki yaşamadan evvel kızlık zarına gelebilecek zararlar ile alakalı olarak binlerce soru sorabilir. Bir şöyle açıklayalım; cinsel birliktelik sırasında vajina içerisine mutlaka yabancı yani dıştan bir cismin girmesi gerekir. Aksi halde; vajina içerisine bir şey girmeden kızlık zarının bozulması söz konusu değildir.

Kızlık zarı ile alakalı olarak merak edebileceğiniz ve sorabileceğiniz tüm konulara değinmeye çalıştık. Sizler; mutlaka psikolojik bir sorun haline getirmeden konu ile alakalı araştırmalar yapmalısınız. Unutmayın ki kızlık zarınızın da var olan doğuştan, yapısal bir sorunun sebebi siz değilsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu