Sağlık

Kızamıkçık (Rubella) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir diğer adı Rubella olan kızamıkçık hastalığı, genel olarak cilt üzerinde kırmızı döküntüler ve hafif ateş olarak belirtilerini gösteren bir hastalıktır. Virüslerin sebep olduğu bu hastalık bulaşıcı olan hastalık çeşidinden birisidir. Kızamıkçık hastalığı, kızamık hastasının hapşırması ya da öksürmesi neticesinde havaya karışan damlalar yolu ile bulaşabilmektedir. Aynı zamanda bireylerin kızamıkçık hastalığına sahip olan kişiler ile temas kurması da bulaşıcı etkisini göstermektedir. Kızamıkçık hastalığına sahip olan kişiler ile içecek ve yiyecek paylaşımında bulunmak, arta kalmış olan yemekleri yemek gibi faaliyetler, kızamıkçık hastalığının bulaşmasına neden olabilir. Kızamıkçık hastalığının genel olarak 5 ila 9 yaşındaki çocuklara görüldüğü bilinmektedir. Fakat yetişkinlerde de görülme olasılığı vardır.

Kızamıkçık (Rubella) Nedir?

Rubella hastalığını merak ediyor musunuz? Rubella şeklinde adlandırılan kızamıkçık, genelde vücut üzerinde kırmızı döküntülerin çıkmasıyla başlayan bir hastalıktır. Bu hastalık genel olarak çocuklarda görülse de yetişkin bireylerde de görülebilmektedir. Kızamıkçık ve kızamık hastalıkları aynı türden hastalıklar değildir. Kızamıkçık hastalığı, kızamık hastalığından değişik virüslerden meydana gelmektedir. Aynı zamanda kızamıkçık, kızamık kadar bulaşıcı bir hastalık değildir. Hamile iken kızamıkçık hastalığına yakalanan anneler kesinlikle doktora görünmelidirler. Kızamıkçık hastalığı, kızamık hastasının öksürmesi ya da hapşırması neticesinde bulaşan bir hastalıktır.

kizamikcik belirtileri - Kızamıkçık (Rubella) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızamıkçık (Rubella) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kızamıkçık hastalığının sebeplerini merak ediyorum mu diyorsunuz? Kızamıkçık virüsünden kaynaklanan bu hastalık yakın temas ile ya da hava yolu ile bulaşmaktadır. Bu virüsler, hastalığa sahip olan kişilerin öksürük halinde olması veya hapşırması ile bulaşmaktadır. Kızamıkçık hastalığına sahip olan hamile bayanlarda kan yolu ile bebeğe kızamıkçık hastalığı geçebilmektedir. Hastalık, cilt üzerinde kırmızı döküntüler başlamadan ilk hafta öncesinde ve döküntüler geçtikten iki hafta arasında bulaşıcı etkisini göstermektedir.

Kızamıkçık (Rubella) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık hastalığının belirtileri nelerdir diye düşünüyor musunuz? Kızamıkçık hastalığının belirtileri hafif seyretmektedir. Bu vaziyet ise çocuklarda fark edilmesini zorlaştırmaktadır. Belirtilerin ortaya çıkması ile beraber virüsler 3 hafta içerisinde gelişmektedir. Kızamıkçık hastalığının belirtileri arasında; yüz üzerinde başlayarak tüm cilde yayılan kırmızı döküntüler, düşük ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaslar içerisinde ağrı durumu, gözlerin içerisinde iltihap, sinir iltihabı olarak sıralanabilir. Yetişkinlerde ise belirtiler; düşük ateş, kulak arkası ve lenf bezlerinde şişme durumu boğaz ağrısı, boğazda yanma durumu, öksürük ve soğuk algınlığı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Kızamıkçık (Rubella) Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kızamıkçık hastalığından nasıl korunabilirim diye soruyor musunuz? Kızamıkçık hastalığından korunmanın yolları olarak, en önemli maddenin kızamık hastalığına sahip olan bireylerin yanına pek fazla yaklaşmamak gerektiği olacaktır. Kızamık hastalığına sahip olan kişiler ile yakın temas kurmamak, onların içtikleri ve yediklerini yememek ve onlara dokunmamak gibi yollar kızamıkçık hastalığından korunma yollarından sayılabilir.

kizamikcik tedavisi 1024x427 - Kızamıkçık (Rubella) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızamıkçık (Rubella) Hastalığının Tedavisi Nedir?

Kızamıkçık hastalığının tedavisi nasıl olunur diye düşünüyor musunuz? Kızamıkçık hastalığının tıbben bir tedavisi bulunmamaktadır. Kızamıkçık hastalığına yakalanan kişilerin yalnızca yatakta dinlenmeleri, bol bol sıvı tüketmeleri ve ateş düşürücü ilaçları kullanmaları gerekmektedir. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamak oldukça önemlidir.

Kızamıkçık (Rubella) Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızamıkçık hastası kişilerin nelere dikkat etmesi konusunda sorularınız mı bulunuyor? Kızamıkçık hastası olan kişilerin, sağlıklı bireylerin yanına yaklaşmaması, aynı zamanda temas kurmaması gerekmektedir. Öksürük ve hapşırma halinde bir peçete kullanılmalıdır. Aynı zamanda kızamıkçık hastası olan kişilerin dışarıda vakit geçirmemeleri gerekmektedir. Yatakta dinlenmek kızamıkçık hastalığına yakalanmış olan kişiler için oldukça önemlidir. Bol sıvı tüketimi ve ağrı kesici takviyeleri de aksatılmamalı ve düzenli kullanılmalıdır.

[yasr_overall_rating null size=”medium”]
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu