fbpx
Tüp Bebek

Kısırlık (İnfertilite) Nasıl Önlenir?

Kısırlık, reprodüktif (üreme) çağında olan bir çiftin herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan en az bir yıl boyunca cinsel ilişkide bulunmasına rağmen hamilelik elde edememesi olarak ifade edilir. Günümüzde çiftlerin %15’i kısırlık sorunu altında toplanmaktadır. Kısırlığın %30-40’ını erkeklerden, %40-50’sinde de kadınlardan kaynaklanan kısırlık sorunu tespit edilmiştir. Çiftlerin %20-25’inde ise hem kadından hem de erkekten kaynaklanan sorunlar, %15’inde ise nedeni bilinmeyen kısırlık vakası yer almaktadır.

Kısırlık özellikle değişen hayat şartları nedeni ile sanayileşmenin olduğu bölgelerde oldukça sık rastlanan bir sorun haline gelmiştir. Ayrıca kadınların çocuk doğurma yaşını ertelemesi, başlıca kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır.

Yapılan araştırmalara göre genç kadınların kısırlık oranı ciddi boyutta artış göstermektedir. Bu nedenle günümüzün sağlık sorunu haline gelen kısırlıktan korunmak için bir takım önlemlerin alınması fayda sağlayacaktır. Ancak kısırlık oldukça komplike bir olgudan ibarettir ve kısırlığa neden olan faktörler doğrultusunda bazı önlemler yetersiz kalabilirken, bazı önlemler kısırlık riskini en aza indirgeyebilir.

Kısırlıktan korunmak için 10 öneri

Günümüzün yaygın sorunu haline gelen kısırlıktan korunabilmek için, başlıca hayat tarzında bazı değişikliklere gidilmesi sağlık açısından büyük önem kazanmaktadır.

Kısırlıktan korunmak için yapılması gerekenler ise;

  1. Sigara, alkol ve uyuşturucu madde gibi insan sağlığını tehdit eden zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekir. Bu maddeler üreme sistemini etkileyerek kısırlık sorununa yol açmaktadır.
  2. Stres psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra ciddi fiziksel olgularda da yer almaktadır. Bu nedenle üreme sistemini etkisi altına alan stres faktöründen uzak durulması önerilir.
  3. Psikolojik ve fizyolojik sağlığı koruma altına almak için en önemli etken beslenmedir. Sağlıklı beslenme programı altında, aşırı kilo gibi obezite sorunlarının yaşanmaması için çiftlerin özen göstermesi gerekir.
  4. Kadınların yılda bir defa düzenli olarak jinekolojik muayenelerini yaptırması bazı hastalıkların erken teşhis ve tedavisine imkân tanırken, kısırlığa neden olabilecek hastalıklar giderebilmektedir.
  5. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar doğrultusunda kadın ve erkek kısırlığının önlenmesi amacı ile mutlaka prezervatif kullanılması gerekir. Ayrıca hastalıların kısırlık haricinde hayati riskleri oluşturabileceğinin bilincinde olunması gerekir.
  6. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bakımından risk taşıyan bireylerin rutin olarak sağlık taramasından geçmesi önerilir.
  7. İlerleyen yaş nedeni ile yumurta rezervlerinin azalması, başlıca çocuk sahibi olmayı engelleyen durumlar arasında yer alır. Bu nedenden dolayı kadınların evlilik ve hamilelik planlarını yaş faktörünü göz önünde bulundurarak yapması gerekir.
  8. Kimyasal ve radyasyon maddeye maruz kalma durumu kişinin kısırlık sorununda etkin rol oynamaktadır. Eğer bu tarz bir işyerinde çalışıyor iseniz, mutlaka gerekli kontrollerin yapılması için uzman bir doktora başvurmanız önerilir.
  9. Erkeklerde inmemiş testis ya da varikosel gibi hastalıklar sperm kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle hastalıkların erken teşhis ve tedavisi için mutlaka düzenli olarak muayeneler önem kazanmaktadır.
  10. Okul, askeri birlik gibi toplu yaşama alanlarında mutlaka üreme sağlığı konusunda kişilerin bilgilendirilmesi, kısırlık sorununa yol açan faktörlerden korunulması açısından faydalı olacaktır.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu