Sağlık

Karaciğer Yağlanması Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanması vücudumuzun en önemli organlarından biri konumunda olan karaciğer hücrelerinde normalden fazla miktarda trigliserid ve diğer yağ asitlerinin birikmesi sonucunda meydana gelir. Karaciğer, toksinlerden arındırma, protein sentezi, biyokimyasal sindirim, safra üretimi, glikojen depolama, alyuvarların üretilmesi, çeşitli hormonların üretimi gibi hayati görevleri olan ve tüm bedenimizi kapsayan geniş bir etki alanına sahip kritik bir organdır. Bu sebeple karaciğer hastalıkları üzerinde önemle durulması gereken rahatsızlıklardır. Karaciğer fonksiyonlarında ortaya çıkabilecek bir aksaklık vücudun diğer bölgelerini ve hatta genelini etkileyebilir.

Bu karaciğer hastalıklarından en yaygın olarak karşılaşılanlardan bir tanesi de karaciğerde yağlanma oluşmasıdır. Karaciğer büyümesi gibi karaciğeryağlanması da kişinin beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve genetik özellikleriyle yakından ilgilidir. Bu kadar önemli bir organımızda bu kadar sıklıkla görülen karaciğer yağlanması hastalığı için pek çok tedavi, ilaç ve doğal çözüm yolu önerilmektedir.

Enginar, elma sirkesi, deve dikeni, lavanta, limon, maydonoz, zerdeçal karaciğerde yağlanma problemiyle karşılaşanlar için en çok önerilen doğal tedavi, şifalı bitkiler ve bitkisel çözümlerdir. Biz karaciğer yağlanmasının nedenleri, karaciğer yağlanması belirtileri, karaciğer yağlanması tedavisi gibi konuları sitemizin ilgili bölümlerindeki yazılarımızda ele alacağız. Bu yazımızda öncelikle karaciğer yağlanması nedir sorusunu yanıtlayıp karaciğer yağlanması tedavisine başlamadan önce hastalıkla ilgili temel bilgilerin edinilmesini sağlamaya çalışacağız.

Karaciğer insan vücudunda diyaframın altındaki abdominal pelvik diye isimlendirilen bölgede bulunmaktadır. Tıbbı terminolojide karaciğer hepato terimi ile karşılanmaktadır. Karaciğerin görevleri şunlardır:

 • vücudun ısısını düzenlemek,
 • zehirli maddeleri zararsız hale getirmek,
 • kanın pıhtılaşmasında rol oynaya protrombin ve fibrojen maddelerini üretmek,
 • yaşlı kırmızı kan hücrelerini (alyuvar) parçalamak,
 • embriyo döneminde alyuvar üretmek,
 • kandaki fazla şekeri glikojene çevirerek depolamak,
 • safra sıvısını üretmek ve salgılamak,
 • kanın damar içerisinde pıhtılaşmasını önleyen heparin maddesini üretmek,
 • karoten maddesinden A vitamini sentezini gerçekleştirmek,
 • D,B,A ve K vitaminlerini depolamak,
 • demir, kalsiyum, bakır ile bazı protein ve yağları depolamak,
 • vücuttaki hormonların işleyişinde etkili olmak.

Tıp dilinde karaciğer yağlanması hepatosteatoz terimi ile ifade edilmektedir. Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Karaciğerde yağlanma insanlar farkında olmasa da çok yaygın olarak, ortalama her dört kişiden birinde, görülmektedir. Karaciğer yağlanmasının sebepleri fizyolojik olarak karaciğerdeki yağ sentezinin artması, karaciğerden vücudun diğer bölgelerine giden yağ asidi miktarının düşmesi veya vücudun diğer bölgelerinden karaciğere gelen yağ asidi miktarının artması olarak gösterilmektedir.

Karaciğer yağlanması dereceleri karaciğer yağlanması grade 1, karaciğer yağlanması grade 2 ve karaciğer yağlanması grade 3 diye isimlendirilen üç karaciğer yağlanması evreleri şeklinde sınıflandırılmaktadır. Karaciğer yağlanması büyümesi ile genellikle birlikte görülmektedir. Karaciğer yağlanması tehlikelimidir sorusunun cevabı hem karaciğerdeki yağlanma derecesine hem de karaciğer yağlanması alkol, karaciğer yağlanması hepatit b, şişmanlık gibi diğer faktörlere göre değişir. Daha önce geçirilen hastalıklar, gebelik, bazı ilaçlar, bazı zehirli ve zararlı maddeler, aşırı kilo, bazı ameliyatlar karaciğerdeyağlanma ya neden olabilmektedir.

karaciger yaglanmasi nedenleri - Karaciğer Yağlanması Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanması ağrı gibi belirtilerden ziyade karaciğer yağlanması değerleri ile ilgili bir karaciğer yağlanması testi yapıldığında fark edilir. Karaciğer yağlanması sınırı kişinin yaş, cinsiyet ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Karaciğerde yağlanma rahatsızlıklarıyla genel olarak hastanelerdeki dâhiliye bölümleri ilgilense de  karaciğer yağlanması hangi bölüm bakar sorusunun asıl cevabı karaciğer yağlanması gastroenteroloji uzmanı şeklindedir.

Karaciğer yağlanması geçermi sorusunun da herkes için geçerli tek bir cevabı olmasa da karaciğer yağlanması zararlarından kurtulmak isteyen kişiler karaciğerde yağlanma için çeşitli doğal veya modern tedavilere başvurmaktadır. Diğer pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi son yıllarda karaciğer yağlanması yan etkileri olmadığı söylenen doğal çözüm yöntemleri ve şifalı bitkiler yoluyla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Karaciğer yağlanması İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç, Osman Müftüoğlu, Ahmet Maranki gibi uzmanlar tarafından verilen tavsiyeler uyularak ve bitkisel çözüm kürleri uygulanarak azaltılabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri

Karaciğer yağlanması günümüzde pek çok insanda görülen bir hastalıktır. Karaciğer yağlanmasının varlığı bazen bilinmekle birlikte çoğu hastalar karaciğerde yağlanmanın farkında değildirler. Oysa karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Dolayısıyla karaciğerin sağlıklı olması vücudun genel sıhhati için hayati önem arz etmektedir. Karaciğer yağlanmasının tedavisi için de öncelikle karaciğer yağlanmasının nedenlerinin tespit edilmesi gerekir. Bu yazımızda karaciğer yağlanmasına neden olan faktörleri ele alıyoruz. Detaylara geçmeden hemen belirtelim: beslenme alışkanlıkları karaciğer yağlanmasının en yaygın belirleyicisi konumunda. Ayrıca alkol kullanımı, genetik yani ırsi yapı ve geçirilen diğer hastalıklar da karaciğer yağlanmasının nedenleri olarak sayılabilecek belli başlı sebepler arasında.

Alkol tüketimi karaciğer ile ilgili çoğu hastalığın tetikleyicisi konumunda. Alkol kullanımı karaciğer yağlanmasının oluşumunda o kadar belirleyici ki karaciğer yağlanması hastalığı alkole bağlı olan ve alkole bağlı olmayan karaciğeryağlanması diye ikiye ayrılıyor. Düzenli olarak alkol tüketen bireylerde bir süre sonra karaciger yaglanmasi başlayabileceği gibi kısa sürede çok aşırı miktarda içki içen insanlarda da ani bir şekilde karaciğer yağlanması şikayeti gözlemlenebiliyor.

Düzensiz, dengesiz veya yanlış beslenme de karaciğer yağlanması ile yakından ilişkili olan bir konu. Aşırı yağlı yiyecekler doğal olarak karaciğer yağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Çünkü karaciğer yağlanması karaciğere gelen yağ hücrelerinin gerekli işlemlere tabi tutulamayıp karaciğerde çökelmesi sonucu ortaya çıkıyor. Normalden fazla miktarlarda beslenme de karaciğer yağlanmasında etkili. Obezite yani aşırı şişmanlık ile karaciğer yağlanması el ele giden iki hastalık.

Bunların yanında geçirilen önemli hastalıklar ve bu hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar da karaciğer yağlanmasının oluşmasına neden olabiliyor. Kanser, aids, hepatit hastalıkları karaciğer yağlanması tarafından takip edilebiliyor. Örneğin kemoterapi tedavisi sırasında alınan ilaçlar vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi karaciğerde de önemli hasarlara yol açıyor. Karaciğer yağlanması da bunlar arasında. Aşırı kilo kaybı, hamilelik sırasındaki bazı aksaklıklar, şeker depolama sorunları da karaciğer yağlanması ile yakından ilgili olan diğer konular.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak bu rahatsızlığa yakalanmadan önce elimizde olan faktörleri kontrol alına alıp daha büyük sorunlarla karşılaşmamızı önleyecektir. Bu yüzden karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında saydığımız alışkanlıklarınız varsa bunlardan ivedilikle vazgeçmenizi öneririz.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması aşırı miktarda trigliserid ve diğer yağ asitlerinin karaciğer hücrelerinde birikmesi sonucu ortaya çıkan ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Karciğer yağlanmasının nedenleri  metabolizmayla, beslenmeyle, vücuttaki zehirli maddeler ve diğer rahatsızlıklarla ilgili olabilmektedir.  Karaciğer yağlanmasının nedenleri çok çeşitli olsa da dünya genelinde karaciğeryağlanmasına sebep olan en yaygın faktörler aşırı alkol tüketimi ve şişmanlık yani obezitedir. Ayrıca vücuttaki fazla şekeri depolayan organ karaciğer olduğundan dolayı, karaciğer yağlanması ve şeker hastalığı arasında da bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Bunların yanında vücut metabolizma dengesini bozan diğer bazı hastalıklar da karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir. Karaciğer yağlanmasının belirtileri ortaya çıkmaya başladıktan ve karaciğer yağlanması teşhisi konduktan sonra da her zaman için karaciğer yağlanmasının gerçek sebebi tespit edilemeyebilmektedir. Bu sebepten dolayı bazen karaciğer yağlanması sonuçları ileri boyutlara ulaşmadan fark edilememektedir. Bu açıdan bakıldığında karaciğer yağlanması yan etkileri ve karaciğer yağlanması zararları ndan korunabilmek için karaciğer yağlanması belirtileri nin bilinmesi önemli bir rol oynamaktadır. Karaciğer yağlanması tansiyon, karaciğer yağlanması ursofalk.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri - Karaciğer Yağlanması Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Maalesef karaciğer yağlanması belirtisi hastalar tarafından kolayca fark edilebilen etkilerle ortaya çıkmamaktadır.  Normalde karaciğerde yağlanma durumu genellikle başka rahatsızlıklar için yapılan kontroller sırasında anlaşılmaktadır.  Karaciğer yağlanması ve belirtileri vücut dengesini bozmadan herhangi bir karaciğer yağlanması tahlili yaptırarak bu durumun tespit edilmesi çok nadir rastlanan bir durumdur. Abdomen bölgesine yönelik yapılan bilgisayarlı tomografi ya da ultrason gibi uygulamalar yağlı karaciğerin tespit edilmesi için bir fırsat sunmaktadır. Karaciğer yağlanması belirti olarak en çok karaciğer enzimlerine yansır. Fakat karaciğer enzimlerinin yükselmesi her zaman için karaciğer yağlanması değerleri ile ilişkili olmayabilir. Uzman doktorunuz emin olmak içi karaciğer biyopsisi talep edebilir. Karaciğer gibi vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesinde bu kadar sık görülebilen bir rahatsızlığın zamanında tespit edilebilmesi için karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir sorusuna verilecek kapsamlı bir yanıt önem kazanmaktadır. Karaciğer yağlanması vikipedi, karaciğer yağlanması diyeti.

Karaciğer Yağlanması Nelere Yol Açar

Öncelikle, fiziksel açıdan da tahmin edilebileceği gibi karaciğer yağlanması ve büyümesi el ele giden iki rahatsızlıktır. Çünkü yağ dokusu artan karaciğer doğal olarak büyüyecektir. Fakat karaciğer büyümesi aşırı boyutlara ulaşmadıkça karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır konusunda çok yardımcı olmayacaktır. Karaciğer yağlanmasının belirtileri karaciğer enzimleri belirtileri ile daha kolay fark edilebilmektedir. Ayrıca vücudunuz genelinde ve özellikle abdominal bölgede fazla kiloların oluşması da karaciğer yağlanması belirtisi olarak değerlendirilebilir. Sayılan karaciğer yağlanması belirtileri kadar somut olmayan ama kendinizi dinleyerek anlayabileceğiniz bazı fizyolojik ve psikolojik karaciğer yağlanmasının belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Kilo verme zorluğu çekme,
 • Sürekli yorgunluk hali,
 • Karın ağrısı,
 • Karında gaz ve şişkinlik hissi,
 • Yemek sonrası şişlik,
 • Yüksek kolesterol,
 • Yüksek kan basıncı,
 • İştahsızlık,
 • Kabızlık,
 • Karamsarlık,
 • Bulantı ve kusma,
 • Ateş.

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi

Bilinçli olarak ya da rastlantı sonucunda karaciğer yağlanması hastalığına sahip olduğunuzu tespit etmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden karaciğer yağlanması problemine karşı önlemler almalısınız. Karaciğer yağlanmasının tedavisi maalesef hastalığın yaygınlığı kadar yaygın değil. Yağlı bir karaciğerin nasıl tedavi edileceğinin net bir cevabı henüz verilebilmiş değil. Çünkü suni ilaçların kendileri zaten genellikle karaciğere dostu değiller. Böyle bir durumda karaciğer yağlanmasına sebep olan faktörlerin varlığını ortadan kaldırmak ilk akla gelen çare olmalı. Özellikle, karaciğer yağlanmasının arkasındaki temel neden alkol tüketimi ise bu alışkanlıktan derhal vazgeçilmeli. Ayrıca, başka rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların karaciğer yağlanmasına neden olduğuna dair şüpheler varsa bu ilaçların kullanımı da gözden geçirilmeli. Bunların yanında karaciğer yağlanması tedavisi amacıyla uygulanabilecek daha aktif tedbirler de mevcut. İlk olarak, karaciğer yağlanması diyeti yağlı karaciğerinizin normale dönmesine yardımcı olacaktır. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkiler de karaciğer yağlanmasına bitkisel çözüm olanağı sunmaktadır. Aşağıda karaciğer yağlanması tedavisi ve de bilhassa karaciğer yağlanması bitkisel tedavi ile ilgiler bulacaksınız.

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi - Karaciğer Yağlanması Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanmasının tedavisi ile ilgili kısma geçmeden karaciğer yağlanmasının nasıl tespit edilebileceğini hatırlayalım. Bu konuda daha önce sitemizde yayımladığımız karaciğer yağlanmasının belirtileri ve karaciğer yağlanmasının nedenleri başlıklı yazılarımız faydalı olacaktır. Karaciğer yağlanması kan tahlili yoluyla tespit edilebilir. ALT, AST gibi karaciğer enzimlerine ilişkin kan değerleri normalden çok yüksek çıktığında karaciğer yağlanmasının varlığından şüphelenmek için yeterli nedeniniz var demektir. Ama en kesin yöntem ultrasonografi ve MR gibi görüntülü tekniklerdir. Karaciğer yağlanmasının tespitinden sonra hiç vakit kaybetmeden bu problemin çözüm yollarını bulmaya çalışmak gerekir. Zira, karaciğer vücudumuzun en önemli Orhanlarından biridir. Alkol tüketimini kesmek karaciğer yağlanması ile karşılaşıldığında ivedilikle yapılması gereken ilk şeydir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapmak vücut kilosunu dengede tutar, vücuttaki yağ ve şeker miktarının ayarlanmasına yardımcı olarak karaciğeri rahatlatır.

Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Çözüm

Karaciğerin vücudumuz için sahip olduğu hayati önem ve karaciğer yağlanmasının insanlar arasındaki yaygınlığına rağmen maalesef karaciğer yağlanmasına karşı etkisi kanıtlanmış özel bir ilaç henüz mevcut değildir. Böyle bir durumda doğal olarak şifalı bitkiler ve doğal çözüm yolları karaciğer yağlanması problemine sahip bireylerin imdadına yetişir. Karaciğer yağlanmaının tedavisi için kilo vermek, yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Ayrıca E vitamini ve diğer antioksidan yönünden zengin besinleri tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelecek şifalı bitkilerin başında zencefil gelmektedir. Çok uzun zamanlardan beri pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen zencefil bitkisi aynı zamanda karaciğer yağlanmasına da iyi gelir. Karaciğer yağlanmasına karşı tavsiye edilen bir başka şifalı bitki ise enginardır. Enginar karaciğerdeki zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olduğundan dolayı karaciğer yağlanması şikayetine sahip hastaların bolca tüketmesi gereken lezzetli bir sebzedir. Devedikeni bitkisi de karaciğerin yenilenmesini sağlamada etkili olması dolayısıyla karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılan doğal çözüm yolları arasındadır. Hindibaba bitkisi sindirim işlemini kolaylaştırır, karaciğerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Son olarak, havuç da bulundurduğu antioksidanlar sayesinde karaciğer temizler ve dolayısıyla karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen şifalı bitkiler:

 • Zencefil
 • Enginar
 • Devedikeni
 • Hindibaba
 • Havuç

Buraya kadar sayılan karaciğer yağlanması belirtilerinin yanında hepatosteatoz belirtileri (karaciğer yağlanmasının belirtileri) ile ilgili olarak çok sorulan sorulara aşağıda kısa cevaplar veriyoruz.

Soru: Karaciğer yağlanması mide bulantısı yaparmı, karaciğer yağlanması bulantı yaparmı?

Cevap: Karaciğerde yağlanma olduğunda genellikle bu sindirim sisteminizi etkileyecek; mide bulantısı ve kusma gibi durumlara neden olabilecektir. Tabii ki her bulantı ve kusma karaciğeryağlanması kaynaklı değildir. Diğer karaciğer yağlanması belirtilerinden bazılarıyla birlikte görüldüğünde uzman hekime başvurmakta fayda vardır.

Soru: Karaciğer yağlanması enzimleri yükseltirmi?

Cevap: Karaciğer yağlanmasının belirtileri arasında en değişmezlerden bir tanesi kandaki karaciğer enzimleri değerlerinin normalden yüksek olması ve bu durumun uzun süre devam etmesidir. ALT, AST ve diğer karaciğer enzimleri karaciğerdeki yağlanmanın artmasıyla birlikte yükselecek ve vücudun diğer kısımlarında da bazı sıkıntılara yol açacaktır.

Soru: Karaciğer yağlanması kaşıntı yaparmı?

Cevap: karaciğer yağlanması belirtisi olarak saydığımız karaciğer enzimlerinin yükselmesi vücudun değişik yerlerinde bir takım bozukluklara yol açabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüzde ve diğer bölgelerde sivilce oluşumudur. Bu nedenle, karaciğer yağlanması ve sivilce arasında bir paralellik görülmesi oğlan bir durumdur. Ama karaciğer yağlanması ve kaşıntı her zaman için birlikte ortaya çıkmayabilir.

Soru: Karaciğer yağlanması ağrı yaparmı?

Cevap: Karaciğer yağlanması derecesi çok ileri evreye gelmediği müddetçe sadece karaciğer yağlanması tek başına ağrıya neden olmaz. Fakat ileri düzeydeki karaciğer yağlanması belirtilerinin arasında karın ağrısı da sayılmaktadır. Özelikle karaciğer yağlanması ve büyümesi birlikte görünüyorsa karaciğer yağlanması aynı ağrı yapabilir. Karaciğer nakli, karaciğer yağlanmasının bitkisel tedavisi.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu