Anne

Kadınların Anne Olma Sürecinde Yaşadıkları Aşamalar

Anne olmak her kadın için inanılmaz bir mucize ve deneyimdir. Pek çok duyguyu bir arada yaşayabileceğiniz hayatınızda en uç noktada korkular yaşamanıza neden olabilecek en hassas dönemlerden biridir. Çağımızda teknoloji nimetleri ile hemen hemen her konuda bilgi edinmek mümkün ancak her bireyin kendi deneyimlerini kendi tecrübeleri ve bakış açıları ile anlamlandıracağı da bir gerçek. Hamilelik süreci ile başlayan bu macera tıbbi olarak ortalama 37 hafta ile 41 hafta sonrasında anne olmanız neticesinde başka bir boyuta ulaşacaktır. Bu mucizevi olayın tamamlanması sizin bir ebeveyn olma yolunda neler bekler…Müjdeli haber, farkındalık ve kabullenme süreci;

Pek çok kadın anne olacağını anladığı an aslında anne olmaya hazırdır. Yine de içimizi kaplayan tarifsiz neşe yanında pek çok soru işareti ve korkuyu beraberinde getirir. Başlangıçta müjdeli haberi almak ve içinde bir can olduğunu idrak etmek pek kolay değildir. İçinizi kaplayan heyecan sizi bu fikre adapte etmeye çalışırken fiziki olarak zorlu bir süreç içinde olabilirsiniz. Genellikle hamileliğin ilk 16 haftasına kadar zorlayıcı yönleri olabilir. Hatta maalesef ki bazı kadınlar için bu zorlayıcı süreç çok daha uzun sürebilirken bazı şanslı kadınlar için hamilelik süreci fiziki zorluklardan tamamen uzak yaşanır. Özellikle sabah bulantıları ya da kokulara karşı hassasiyet neticesindeki bulantı, halsizlik, çabuk yorulma, mekân ve zaman fark etmeksizin uyku hali, baş dönmesi gibi pek çok yan etkisi vardır hamileliğin.  Yine de içinizde bir size ait bir parça olduğu günden güne büyüdüğü düşüncesi sizi sarıp sarmalar. Zor günlerin neticesinde bir gün içinizde garip kıpırdanmalar hissedersiniz. Başta çok zayıf olan ve tam olarak ne olduğunu anlamlandıramadığınız bu kıpırdanmalar daha önce içinizde hissetmediğinizi bildiğiniz ve farkındalığınızın zirvesi olan bebeğinizin hareketleridir. Günden güne kuvvetlenen hareketler ile içinizi bambaşka bir duygu kaplar…

 

 

Heyecanlı bekleyiş ve mucizeye hazırlık…

İlk gebeliklerinde kadınların bebek hareketlerini hissetmeleri bilimsel araştırmalara göre 25 haftayı bulabiliyor bu endişe edilecek bir konu değil çünkü net olarak hareket ettiğini hissetmeseniz bile hormonların da yardımı ile varlığından emin oluyor heyecan ile bir an önce sağlıkla bebeğinize kavuşmak istiyorsunuz. Tabi bu arada yeni bir bireyin hayatınızın tam merkezine gelecek olmasının yarattığı endişeler ve telaşlar işin başka bir boyutu. Bebeğiniz çok utangaç ya da size sürpriz yapmaya meraklı değilse 12 ile 20 haftalar arasında cinsiyetini öğrenmeniz olasıdır. Artık hazırlık zamanı tatlı bir telaş başlar. Anne adayının bebeğinizin ihtiyaçları için alışveriş günleri organize çeşitli organizasyonlar düzenler ve eksikleri tamamlarsınız. Artık pek çok şey hazırdır bebeğiniz hayata geldiğinde ihtiyacınız olabilecek her şey elinizin altındadır. En zor süreç başlamıştır.

Ağırlaşma ve sabırsızlık…

anne olmak - Kadınların Anne Olma Sürecinde Yaşadıkları Aşamalar

Günden güne büyüyen bebeğiniz artan hareketler ve iki kişilik yaşamak oldukça zorlaşmış kavuşma heyecanı kime, neye benzeyecek acaba merakı zirveye ulaşmıştır. Bunun yanında pek çok annenin doğum hakkında bebek hakkında korkular ve endişeler yaşaması oldukça normal bir süreçtir. Küçük mucizenize kavuşma yolunda ilerlerken çevrenizin size en büyük katkıyı sağlayacağı ve sizi motive edeceği dönemde bu dönemdir. Endişelenmenize stres olmanıza neden olan insanları hayatınızdan uzaklaştırmanız sizin için hem bu dönemde hem de doğum sonrası bebeğiniz ile yaşayacağınız adaptasyon sürecinde oldukça önem taşır. Huzurlu bir kavuşma anne ve bebeğin huzurlu bir hayata başlaması iyi bir ilişki kurmalarını sağlayacaktır. Anne stres altındayken bebekte stres altında olacak bu durum beslenmesi, uyku düzeni gibi pek çok konuyu etkileyecektir. Bu dönemde bebeğinize kavuştuğunuzu hayal etmek oldukça yardımcı olacaktır. Anne adaylarının sadece % 5 gibi küçük bir oranı günü güne doğum yapmakta büyük bir kısmı ise 15 gün öncesine kadar doğumu gerçekleştirmektedir. Bu zaman diliminde iyi şeyler dileyerek doğum ve hastane çantanızı hazırlamak bebeğinize kavuşacağınız hastane odası için çeşitli süsler ve bazı ikramlar ayarlamak size iyi hissettirebilir.

Mucizeye kavuşma…

Anne ya da bebek için aksi bir durum yoksa anne tercihi, doktor tavsiyesi ile sezaryen doğum planlanmamışsa her şey biraz ani olabilir. Bu durumda odanız için yapılmasını planladığınız herhangi bir süsleme ve hazırlık için sancı çektiğiniz an planlama yamanız pekte mümkün olmayacaktır. Normal doğum sürecinde ilerliyorsanız önceden yakın arkadaşınız, eşiniz veya ailenizden her hangi birinden bu hazırlıklar için yardım istemenizde fayda var. Planlı sezaryen düşünüyorsanız bu hazırlıklara eşlik etmeniz olası bir durumdur. Artık sona yaklaştığınız bu an heyecanla birlikte tarifi olmayan duygular ile baş etmeye çalışır bir yandan çokta bir şey idrak edemediğinizi düşünürsünüz. Pek çok anne hem bebeğine kavuşmak ister hem de hamilelik sürecinde paylaşmadığı ve içinde onun bir parçası olan bebeğinin ondan ayrıldığı üzüntüsünü doğumdan sonra yaşadığını dile getirmiştir. Bu her kadın için oldukça karmaşık ama tek kelime ile özetlenecek kadarda basit bir durumdur “MUCİZE” Anne olmak bir canı taşımak dünyaya getirmek seni bekleyen belirsizlikler gelecek kaygısı bir yana kokusunu duyduğun an her şeyi tüm sıkıntıları unutturan bir mucize… Artık yeni bir dönem başlayacaktır hayatının merkezinin küçücük bir melek olduğunu düşünür anın tadını çıkarır sadece ona odaklanırsın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu