Hamilelik

İstenmeyen Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

İstenmeyen gebelikler, gebelikten korunma olarak da ifade edilebilir. Çiftlerin gebelikten korunmak istemeleri, çocuk olmasını belirli bir süre zarfında ertelemeleri ve istedikleri zaman korunma yöntemlerini bırakarak hamile kalabilmeyi amaçlar. İstenmeyen gebelikler pek çok nedene bağlı olabilir.

İstenmeyen gebelik nedenleri;

Aileler genellikle eğitime ara verme, gereğinden fazla çocuk sayısı, askerlik, işe ara verme, sorumluluk almaya hazır olmama, fiziksel ve psikolojik olarak hazır olmama ve maddi olarak uygun olmama gibi nedenlerle gebeliklerini ertelemek isteyebilirler. Bu durumda gebelikten korunma yöntemleri devreye girer.

İstenmeyen gebelikten korunmak için kullanılan yöntemler;

İstenmeyen gebelikler hem kadınlar hem de erkekler tarafında bazı yöntemler kullanılarak önlenebilir. Bunları tek tek açıklayalım;

Bayanlar tarafından kullanılan korunma yöntemleri;

  • İlaçlar; doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları şeklinde kullanılmaktadır. Doğum kontrol haplar kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron hormonları üzerine etki ederek, gebelik oluşumunu önler. Doğum kontrol haplarının her gün aynı saatte ve düzenli olarak kullanılması gerekir. Eğer doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa ve kaza sonucunda boşalma gerçekleştiyse, ertesi gün hapı verilen ilacın 24 saat içinde kullanılması ile istenmeyen gebelikler önlenebilir.
  • Spiral; Spiral, genellikle bir daha hamile kalmak istemeyen bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu alet, rahmin içine giren spermlerden yumurtaları koruyarak, döllenmeyi engellemektedir.
  • Önleyici iğneler; gebeliği önleyici olan iğnelerin 1 aylık ve 3 aylık yapılan şeklinde iki çeşidi bulunmaktadır. Bu iğneler 3 ayda bir ya da ayda bir olmak üzere vurulur ve kadının yumurtlamasını önler. Aynı zamanda spermlerin rahim içine girmesini engeller.
  • Deri altı çubukları; istenmeyen gebelikler için etkili korunma yöntemlerinden biridir. İmplant adı verilen bu yöntemde deri altına bir çubuk yerleştirilir. Bu çubuk 3 yıl süre ile gebelik oluşumunu engeller.
  • Diyafram; kauçuktan yapılmış olan şapka şeklindeki bir alettir ve rahim ağzını örter. Bu aracın görevi spermlerin rahmin içine girmesini engellemektir.
  • Bariyerler; kadınların hamile kalmasında etkili olan tablet, köpük ve fitil şeklindeki araçlardır. Bunların görevi sperm hücrelerini rahim içinde öldürmek ve gebeliği önlemektir.
  • Tüplerin bağlanması; kadınlarda yumurtayı taşıyan tüplerin ameliyatla bağlanmasıdır. Bunun sonucunda kadınlar bir daha hamile kalamaz.

Erkekler tarafından kullanılan korunma yöntemleri;

  • Prezervatif; erkeklerin penislerine taktıkları kaygan yapıda olan ve spermlerin içinde kalmasını sağlayarak, rahme gitmesin engelleyen bir kılıftır.
  • Tohum kanallarının bağlanması; erkeklerin tohum kanallarının bağlanarak, boşalma sırasında gelen meni sıvısının içinde sperm hücrelerinin olmasının engellemesidir. Bu şekilde erkekler, hamile bırakamazlar.
  • Geri çekilme; cinsel ilişki sırasında erkeğin rahimden dışarı boşalması şeklinde uygulanır. Bu yöntemin istenmeyen gebelikleri önleme oranı diğerlerine göre oldukça düşüktür.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu