fbpx
Sağlık

İshal nedir ? Ne iyi gelir ? Nasıl Geçer ?

İshal Nedir ?

İshal, dışkının normale göre daha cıvık ve sulu olması ve bağırsağın bozularak sürekli tuvalet ihtiyacına sebep olması olarak adlandırabilir.
İshal bizi Günlük hayatımızda veya iş hayatımızda bazen çok kötü durumlara düşürebilir,bazen mühim bir hastalığın işaretçisi bazen başlı başına ölümcül bir hastalık haline dönüşebilir.İshal belirtileri olarak bünye aşırı sıvı kaybetmekle birlikte halsizlik ve mide bulantısı oluşur.Sürekli tuvalete gitme isteği ve ateş yükselmesi,susuzluk da ishal belirtileri arasındadır.Karın bölgesinde gaz ve ağrı Genelde insanı yatağa mahkum edebilir. Ülkemizde yapılan bilimsel istatistiki araştırmalara göre çocuk ölümlerinin başlıca sebeplerinden biri bebeklerde ishal olarak görülüyor.

İshal Olma Nedenleri Neledir ?

İshalin birçok çeşitli sebepleri mevcuttur. En sık rastlananı yemememiz gereken besinleri tüketmemizden kaynaklanır.C vitamini sağlıklıdır ama bünyeye fazla alınması ishali tetikler. Aynı şekilde magnezyum mineralini fazla tükettiğimizde de ishal oluruz.Bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar da ishale sebep olmaktadır.Bu durumda ishalin iyileşme süresi 8-10 gündür.Bazen bağırsakları üşütmek de ishale neden olmaktadır,özellikle sıcak sandığımız bazı yaz günlerinde rüzgar aldığımız takdirde ishale yakalanma riskimiz artar.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

  • Dışkının miktarda cıvıklaşması
  • Sürekli Tuvalet giderme isteği
  • Ağız kuruluğu ve susuzluk
  • Mide bulantısı ,kusma ve anlık kramplar
  • Bitkinlik ve Yüksek Ateş
  • Midede devam eden ağrı ve gurultu şeklinde sesler

İshale Ne iyi gelir ?

ishale ne iyi gelir - İshal nedir ? Ne iyi gelir ? Nasıl Geçer ?

İshalde yediğimiz yiyecekler önemli bir yer tutar. Posalı ve lifli yiyecekler tüketildiği takdirde bağırsakların çalışması düzene gireceğinden ishalde kesilme olabilir .Yoğurt,soyulmuş elma,havuç rendesi,pirinç haşlaması veya pirinç suyu, haşlanmış patates veya patates püresi, ve ayran bir çok kişinin rahatça temin edebildiği ishale iyi gelen besinlerdendir. İshal olan kişide iştah kesilmesi de olacağı için bu besinleri tüketirken mümkün olduğunca yemeye gayret edilmelidir.Özellikle yoğurt bağırsak sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Yoğurt içinde bulunan bakteriler bağırsağı sterilize ederek mikroplardan temizler. Şeftali veya gül yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir.İshale ne iyi gelir denildiğinde koyu çay da ishale iyi gelir.
Hastanın tüketmemesi gereken besinler de çok önemlidir. Bunlar arasında diyet için tüketilen bisküvi vekepekli ekmek çeşitleri, çiğ sebzeler, ayva, yağlı ve sütlü yiyecek çeşitleri,acı ve baharatlı gıdalar, enginar, lahana, çikolata, kızartmalar gibi ağır yağlı ve karbonhidrat içeren besinlerdir.İshal olan kişi sık sık ve az yemeli ,yağlı ağır gıdalardan kaçınmalıdır.Eğer İshal uzun süre geçmezse muhakkak ishal tedavisi olarak tıbbı destek alınmalıdır.

İshal Nasıl Geçer?

İshal boyunca bünye çok miktarda tuz ve mineral kaybına uğramaktadır..İshalle birlikte kusma da mevcut ise bünyenin susuz kalmasını engellemek adına su içmek faydalıdır. İshal nasıl geçer denildiğinde burada önemli olan bir faktör daha yer almaktadır. Su içerken, bir seferde çok su içmek yerine az az ama sık bir şekilde su içmek daha faydalıdır..Eğer ishal durumunuz çok şiddetliyse zaman kaybetmeden hemen doktora gitmeli ve tıbbi destek almalısınız,Çünkü ishal bir çok hastalığın işaretçisi olabilir,bu durumda yapmanız gereken şeyler ishale yakalanmadan önce dikkatli olmak mide ve bağırsak sağlığımıza dikkat etmektir.

İshal İlaçları Neledir ?

ishal ilaclari - İshal nedir ? Ne iyi gelir ? Nasıl Geçer ?

Çoğu zaman ilaca gerek kalmadan ishal hastalığı geçse de de doktorunuza ya da eczaneye danışarak satın alınacak ishal ilaçlarıyla iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür.İlaçların yan etkileri de olabileceğinden çok dikkatli bir şekilde bu ilaçları kullanmalsınız. Bu ilaçlardan bazıları 1-2 gün kullanılarak sonladırılmalıdır.
İshal sırasında antibiyotik türü ilaçlar kullanılmaz . Ancak ishale bakteri veya virüs sebep olduysa antibiyotik kullanımı faydalı olacaktır buna sadece doktor karar vermelidir. Herhangi bir antibiyotik ilaç kullanarak ishal tedavi edilemez.
Çocuklara ishal ilacı kullanması tavsiye edilmez.

İshale İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir ?

ishal bitki cayi - İshal nedir ? Ne iyi gelir ? Nasıl Geçer ?

Kişinin sürekli bitkin ,yorgun ve halsiz kalmasına neden olan ishal,bünyede su kaybına neden olarak ölüme dahi insanı sürükleyebilir,Bu yüzden bol bol sıvı gıdalar alınması ve özellikle sıcakken içilmesi tavsiye edilir. Aşağıdaki listede ishale iyi gelen çayları listeledik.
Yeşil çay: Lifli oluşumu sayesinde ishale çok iyi gelen yeşil çay bal ile sıcak bir şekilde içildiği takdirde ishale bire birdir.
Demli Siyah çay:Bünyenin kaybettiği su miktarını yerine koymak için bol bol demli siyah çay içilmesinde fayda vardır.
Zencefil çayı, ishalin gelişme hızını durdurur,ihtiyacınız olan suyu geri kazanmanızı sağlar ve halsizliğinizi azaltır.
Bunlara ilaveten meyan kökü çayı ve nane çayı da içebilirsiniz.
Papatya Çayı:Bağırsakta meydana gelen irin ve tahribatı engeller,bakterileri de yok eder ishale iyi gelir.

İshale İyi Gelen İçecekler

Çayların yanı sıra ishale iyi gelen içecekler de yer almaktadır.
Limon suyu:Dışkıyı katılaştırarak vücuttaki zararlı mikropları öldüreceğinden ishal için faydalıdır.
İshalken Kola,Kahve gibi Kafein içeren içecekleri çok tüketmemelisiniz. Fakat Türk kahvesi ishale iyi geldiğinden ve dışkıyı katılaştırdığından içmekte fayda vardır.

İshale İyi gelen Yiyecekler Nelerdir ?

ishal yiyecek - İshal nedir ? Ne iyi gelir ? Nasıl Geçer ?

İshalden dolayı cıvıklaşan dışkının tekrar katı duruma gelmesi için az lifli gıdalar tüketmek gerekiyor. Pirinç, az lif içermesi bakımından ishale iyi gelmektedir.
İshale iyileştiren gıdanlardan en yaygını patatestir. İsterseniz haşlama olarak tüketebilirsiniz, isterseniz çorbasını içebilirsiniz. Patates çorbası haşlamaya göre daha çok işe yarayacaktır.
Sarımsak kokusu nedeni ile pek tercih edilmese de bakterileri yok ettiğinden ve mikrop kırıcı olduğundan dolayı ishalin tedavisinde çok büyük önem taşır.İshal bakteri sebebiyle oluşmuşsa bal kullanabilirsiniz.1 litre suyun içinde 8 çorba kaşığı hakiki bal ekleyerek bu suyu içmeniz ishale fayda sağlar.Saf kepek de ishali geçiren gıdalar arasındadır. Fakat ishali en kısa sürede ne geçirir ishale iyi gelen yiyecekler nedir diye sorarsanız muz’un bu alandaki başarısından bahsetmeden geçemeyeceğiz.
Muz: Hafif ve hazmı basit bir meyve olan muz ishale iyi gelen besinlerdendir.İshal sırasında azalan potasyumu geri kazanmak için muz birebirdir.Muz tek başına tedavi aracı değildir ,fakat takviye olarak alınabilir.İshal süresince kaybedilen minerallerin geri kazanımı için muz tüketmek çok faydalıdır.

Yukarıdaki Yazılanlar bilgi amaçlıdır,reçete yerine geçmez. Herkese ishalden uzak sağlıklı günler dileriz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu