Hamilelik

İkiz Bebek Bekleyenler için Hamilelik

İkizlerle birlikte iki kat sevgi ve keyif duyacaksınız; ancak iki bebeği birden taşımak hamileliğin basit rahatsızlıklarını sıklıkla çoğaltır.

Günümüzde çoklu hamilelikler hemen hemen her zaman doğumdan önce, genellikle ilk ultrason taramanızda teşhis edilmektedir. Doktorunuz ayrıca hamileliğinizin haftasına göre rahminizin normalden daha büyük olup olmadığını görmek için de kontrol edecektir. Doktorunuz birden fazla kalp atışı duyabilir ya da bir bebeğin sahip olabileceğinden daha çok sayıda kol ve bacak, ve hamileliğin son dönemlerinde iki ayrı baş hissedebilir.

Rahim iki bebekle; iki göbek kordonu ve iki plasenta (ya da tek yumurta ikizleri için bir daha geniş plasenta) kalabalık hale gelir. Tek bebek bekleyen birisine kıyasla daha erken zamanda daha büyük görünürsünüz: yol gösterici bir ölçü olarak 30 haftalıkken tek bebeğini doğurmaya hazır bir annenin aynısı büyüklükte görünmeyi bekleyebilirsiniz.

Toplam Alınan Kilo

Sadece bir bebek taşıyan bir kadına kıyasla yaklaşık %50 daha fazla, ya da toplamda 16-20 kg. kilo almayı bekleyebilirsiniz. Ayrıca daha hızlı büyümeyi ve rahminizin pelvisinizden daha çabuk dışarı doğru yükselmesini bekleyebilirsiniz. Bu da elbette, diğer kadınlarda çok daha önce hamilelik giysilerine ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

İkizler genellikle erken doğar, ve ne kadar büyük olurlarsa doktorunuz durumlarıyla ilgili olarak o kadar kaygısız olacaktır. Kısacası bu bebeklerinizi eve götürmeden önce yoğun bakım ünitesinde ya da hastanede daha az zaman geçirecekleri anlamına gelir.

İkizlerinize olabilecek en iyi başlangıcı vermek için, yapabildiğiniz kadar sıklıkla taze, işlenmemiş yiyecekler seçerek sağlıklı beslenin.

Problemleri En Az İndirmek

İkizleri taşıma fiziksel kaynaklarınızı zorlar. Bazı problemler özellikle (ya da daha yaygın olarak) ikiz hamileliklerde artar. Sırt ağrısı, yorgunluk, mide yanması bulantı, kabızlık ve hemoroid gibi hamileliğin basit problemlerinden tek bebek taşıyan bir kadına kıyasla daha fazla rahatsızlık çekersiniz.

Dinlenmek (daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyarsınız) hamileliğin daha erken devrelerinde yaşamsaldır. Bu da işi, arzu ettiğinizden daha erken bırakma anlamına gelebilir. Dinlenmek, hem hamilelik, hem de doğumdan sonraki ilk haftalar boyunca normale dönmeniz açısından önemlidir. Bu; yorgun olduğunuzda büyüyen bulantı ve sırt ağrısı gibi diğer problemlerin de şiddetlenmesine yardımcı olabilir.

Hamileliğiniz ilerledikçe, dinlenmek için rahat bir pozisyon (ve rahat bir koltuk ya da yatak) bulmak zor olabilir. Karnınızı, bacaklarınızla desteklemek için yarı oturur vaziyette durmayı faydalı bulabilirsiniz. Alternatif olarak, baş ve ayak kısımları yükseltilebilen bir koltukta iyi bir seçim olabilir. Ayağa kalkarken veya otururken dikkat edin, ya da yanınızda birisini bulundurun.

Sırt ağrısı yalnızca kaslarınızı germekle kalmaz, gücünüzü de azaltır. Yoga size daha fazla enerji vermede ve kaslarınızı kuvvetlendirmede yardımcı olabilir.

Aynı şekilde yüzme de, su tüm fazladan ağırlığınızı desteklerken, yardımcı olabilir. Pelvis tabanı egzersizleri, bu kaslar ikiz hamilelikte bir çok fazladan ağırlığı kaldırdığından, özellikle önemlidir.

20. – 24. haftalardan itibaren bile başlayabilen rahminizden yukarıya doğru olan basınç, mide yanmasına ve iyi beslenmenin yaşamsal olduğu zaman kendinizi tok hissetmenize sebep olabilir. Hamileliğinizin ortalarından itibaren (ve özellikle sonlara doğru) üç tam öğün yemek yerine sık aralıklarla az yemeyi daha kolay bulabilirsiniz. Bu yaklaşım aynı zamanda kabızlık bir sorun olmaya başlıyorsa da yardımcı olabilir. Bol su ve meyve suyu içtiğinizden de emin olun.

Rahat Giyinmek

Üzerinize uyan ve rahat giysiler bulmak yanıltıcı olabilir. İkiz vakalarındaki artışa rağmen, çok az sayıda hamile giysisi üreticisi, birden çok bebek taşıyan kadınlar için giysiler sunmaktadır. Esnek kumaşlar işe yarayabilir ancak, dar bir şey giyerseniz bir çok kadının tecrübe ettiği kaşıntı gibi, sadece karnınızın derisi iyice gerilip inceldiği için ortaya çıkan bu basit hamilelik rahatsızlığı tolere edilemez hale gelebilir.

Erkek gömlekleri ya da bahçıvan kıyafetleri ya da büyük bedenli kadınlara hizmet veren bol giysiler cevap olabilir. Genel olarak, bulabildiğiniz doğal kumaşlardan yapılmış en büyük beden ve üzerinize en bol olan giysileri alın ve hiçbir şeyin çok büyük olmayacağını varsayın. Yakınlarınızdan gelebilecek her türlü büyük beden kıyafeti de kabul edin.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu