Sağlık

Horlamaya İyi Gelen Yöntemler

Horlama problemini çok kısa sürede etkisizleştirecek bazı yöntemlerin olduğunu biliyor muydunuz? Siz de aşağıda listeleyeceğimiz korunma yollarını uygulayarak huzursuz gecelere ve sizinle ayrı odada uyumak isteyen eşinizin sitemlerine veda edebilirsiniz. Horlama problemiyle boğuşan insanlar için bu tip ailevi senaryolar oldukça tanıdık, ama bunun çok daha uzun süreler devam etmesi gerekmiyor.

Horlamaya Ne İyi Gelir?

Öncelikle evinizden toz, tüy ya da sigara dumanı varlığını ortadan kaldırmanız gerekiyor çünkü bunlar solumayı oldukça güçleştiren alerjenlerdir. Bu sebepten dolayı eğer polene karşı alerjiniz varsa bahar aylarında bu tip maddelerin evin içine girmemesi amacıyla camlarınızı da kapamanız gerekiyor. Uykudan önce duş almanız üstünüze yapışmış olması muhtemel polenlerden de kurtulmanızı sağlar. Netice itibariyle; solunum yollarınız bu tür küçük moleküller yüzünden daraldığında nefes almanız zorlaşır ve bu da horlamaya sebebiyet verir. Bunlardan kurtulmanın aslında en iyi yolu özellikle yatak odasında hava filtreleme üniteleri kullanmak. Eğer filtreleme üniteleri tüm evin havasını temizleyecek güce sahipse daha da iyi sonuç almanız mümkün. Fakat bir ev için bu tür cihazların kurulumu oldukça masraflı olabilir; bu noktada klima da işinizi yeteri kadar görecektir.

Yaşadığınız ortamı belirli kontrollerden geçirdikten sonra sıra uyuma alışkanlıklarınıza geliyor. Yatak odanızda ortama su buharı veren makineler kullanmanız ya da eğer böyle bir imkanınız yoksa uyumadan önce birkaç dakika sıcak su buharı teneffüs etmeniz yararınıza olacaktır. Sırt üstü yerine yan yatarak uyumanın horlamayı azalttığı da bazı çalışmalarla tespit edilmiş durumda. Ayrıca başınızın altında standart bir yastıktan ziyade bir alçak yastığın bulunması da horlama sorunu için etkili. Çünkü uyurken başınızın geriye doğru meyillenmiş olan pozisyonu, havanın burnunuza girdikten sonra içinden geçtiği mukuslu tabakayı rahatlatarak nefes borunuzun açılmasını sağlayacaktır.

Horlama problemine bitkisel yollarla veya kaliteli beslenmeyle de dur demeniz mümkün. Özellikle ısırgan otunun horlamayı azalttığı yönünde birçok veri mevcut. Balgam söktürücü bitkiler kullanarak nefes yollarınızı temizlemeniz de verim alınabilecek yöntemlerden birisi. Bunların yanında C vitamini bakımından zengin bir diyetle vücudunuza alacağınız bioflavonoid sayesinde horlamanızın seviyesini düşürebilirsiniz.

Horlama probleminin yarattığı rahatsızlık boyutu kişiden kişiye göre değişebilmekte. Yine de birtakım çevresel düzenlemeler yaparak ve alışkanlıklarınızı gözden geçirerek bu soruna sırtınızı dönebilmeniz mümkün.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu