Çocuk

Hiperaktivite Bozukluğu

Hiperaktivite, her ne kadar bir öğrenme bozukluğu olarak bilinse de, esasen öğrenmeyi bozan bir davranış problemidir. Bu sorun ile karşı karşıya olan çocuklar, genellikle normalden daha fazla hareketlidir. Aynı zamanda herhangi bir konu üzerine dikkatini tam olarak verememektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde erkeklerde daha çok görüldüğü ve okul çağlarında fark edildiği tespit edilmiştir.
Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar kendi durumlarından rahatsız olabilirler. Bunun için bir takım ilaçlar var olsa da, çocuklarda strese neden olabilir. Anne ve babalara da bu durumda oldukça büyük görev düşmektedir. Çünkü hiperaktivite çocuklar, normal çocuklara göre daha fazla enerji harcamaktadır ve aileler de bu doğrultuda daha fazla görev ve sorumluluk üstlenmektedir.

hiperaktiv - Hiperaktivite Bozukluğu

Hiperaktivite ve Dikkat Bozukluğu

Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu birbirinin aynı kavramlar olmasa da, muhtemel iki sorundur. Genellikle hiperaktif olan kişilerde dikkat bozukluğu da görülmektedir. Yerinde duramama, her zaman bir iş ile uğraşma, sürekli konuşma isteği, uzun sıralarda bekleyememe ve konuşan kişinin lafını kesme gibi davranışlar, hiperaktivitenin belirtileri arasındadır. Bu davranışlar her ne kadar kişinin karakterini kötü olarak yansıtsa da, bilinmelidir ki elinde olmadan ortaya çıkan davranışlardır.
Hiperaktivite sorunu yaşayan kişinin, bütün bu sorunlara sahip olmasının yanı sıra üstüne bir de dikkat bozukluğu eklendiğinde daha ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Çünkü dikkat bozukluğu olan kişiler karşısındaki kişiyi dinlememekte, hatta göz teması kuramamaktadır. Bu yüzden beden dilleri yeterince aktif değildir ve karşısındaki kişilerle sağlıklı iletişim kuramazlar.

Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavisi


Hiperaktiviteyi tamamen ortadan kaldıran, kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bu tarz insanlara yardımcı olabilecek pek çok yol vardır. Doktorlar, öğretmenler, danışmanlar ve aile bireyleri karşılıklı olarak fikir alışverişi yaparak çocuklara yardımcı olabilirler.

Hiperaktivite tedavisi için uyarıcı ilaçlar kullanılabilir. Bu tarz ilaçlar genellikle çocukları daha hareketli kılmak yerine, hiperaktiviteyi azaltır ve dikkat sürelerini uzatır. Ancak elbette ki doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır.

İlaçlar asla tek başına tedavi yöntemi değildir. Bunun için çocukların davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olmak amacıyla, psikolojik destek alınabilir. Buna ek olarak anne ve babanın, çocuklarına yaklaşımı konusunda eğitim görmeleri de faydalı olacaktır. İlaçların sağlayacağı kazanımların uzun vadeli olabilmesi için, bu destek şarttır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu