Sağlık

Hastane Enfeksiyonu Nedir? Hastane Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Tıp dilinde New Delhi metallo-betalactamase-1 (NDM-1) olarak adlandırılıyor. Halk dilinde “Hastane mikrobu” deniyor ama bu enfeksiyona yol açan “şey”in aslında bir mikrop, bakteri veya virüs olup olmadığı hakkında hala çok net bir bilgi yok, uzmanların çoğu bu yüzden “şey” diye adlandırıp temkinli davranıyorlar

Hastane enfeksiyonu, hastanelerde, kliniklerde, sağlık ocaklarında barınan daha doğrusu oluşan bir mikrop türü. İlaçların, antiseptiklerin ve antibiyotiklerin sık kullanıldığı bir ortamda, dayanıksız olan mikroplar ölüyor bir kısmı ise yaşıyor ve bu ilaçlara direnci artıyor, işte bu yüzden çok tehlikeliler çünkü hastane mikrobu kapıp enfekte olan hastaların tedavisi aşırı zor hatta imkansız hale geliyor. Aylarca yoğun bakım ünitelerinde kalabiliyor veya hayatta kalamayabiliyorlar. Kötü olan ise; hastane mikrobu yüzünden ölen hasta sayısının her yıl artış göstermesi.

Hastane enfeksiyonu nasıl bulaşır? Hastane Enfeksiyonu bulaşma sebepleri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Doğum, ameliyat, kanser tedavisi, kemoterapi, üriner hastalıklar, idrar yolları hastalıkları, açık yaralar, cerrahi yaralar ve kanamalı durumlar nedeniyle hastaneye giden, yoğun bakımda bulunan veya ameliyat olmuş hastaların, hastane enfeksiyonu kapma ihtimali, bağışıklıkları düştüğünden diğer hastalara göre çok daha yüksektir. Hastanede kalma süresi arttıkça, bu mikroba yakalanma olasılığı artar. Bu hastalık sadece hastaneye giden hastaları tehdit etmiyor aynı zamanda hastanelerde çalışan sağlık personeli için de aynı tehlike söz konusu, hastalardan bulaşan hastane mikrobunun onlara geçme riski de mevcut.

Hastane mikrobunun bulaşıp enfeksiyona yol açmasının en büyük sebebi ise; hastanenin ve hastane personelinin temizliğine dikkat etmemesi. Yani çok basit bir sebep veya ihmalden dolayı birçok hastanın hayatı kolaylıkla kurtulabilir.

Hastayı tedavi eden doktorlar, uzmanlar ve hasta bakımıyla ilgilenen personelin ve hatta hastayı ziyarete gelen yakınlarının temizliğe çok önem vermesi gerekiyor. Çünkü hastane enfeksiyonu en çok, bir hastadan diğer hastaya dokunarak yani elle temas sonucu bulaşıp yayılıyor.

Hastane enfeksiyonunu öncelemek için öncelikle; hem doktorların hem de sağlık personelinin, her hastayla ilgilenmeden önce ve sonra ellerini antiseptik solüsyonlarla iyice yıkayıp temizlemeleri gerekiyor.

Hastane enfeksiyonu, bebekler ve erken doğan çocuklar için de çok tehlikeli çünkü onların bağışıklık sistemi tamamlanmadığından zayıf oluyor.

hastane enfeksiyonu - Hastane Enfeksiyonu Nedir? Hastane Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Hastane Enfeksiyonu‘na Yakalanmaktan Nasıl Korunuruz?

Hastane enfeksiyonuna yakalanmamak için neler yapılabilir? derseniz, kurumsal önlemler bu hastalığın önlenmesinde çok daha etkilidir. Hastanelerin iyi temizlenmesi, kapasitesinden fazla hasta alınmaması, odalara hasta yığılmaması, yeteri kadar sağlık personeli çalıştırılması, hastanenin ve demirbaşlarının çok iyi temizlenmesi, personelin temizlik rutinine önem vermesi ve uygulaması, hastaların ziyaretçilerinin kontrol edilmesi, temizlik önlemelerinin alınması ve gerekli durumlarda ziyarete izin verilmemesi, hastanede enfeksiyon ve doğum için ayrı bir yenidoğan ünitesinin olması en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Çünkü en iyi hastanede bile %3-10 arası hastane mikrobuna yakalanma riski söz konusu.

Hastane enfeksiyonu kapmamak için alınabilecek bireysel önlemler:

  • Hastaysanız çok ziyaretçi kabul etmeyin ve temastan kaçının. Ziyaretçiyseniz; hastanın başında çok kalmayın ve temastan kaçının, her ihtimale karşı ziyaret öncesi ve sonrası ellerinizi antiseptik solüsyonla iyice temizleyin yoksa birkaç dakika iyice sabunlayın (sabununuzu veya solüsyonunuzu yanınızda getirmeniz önerilir), tuvaletinizi hastanede yapmamaya çalışın, maske takın.
  • Sizinle ilgilenen doktorun, hemşirenin ve sağlık personelinin ilgilenmeden önce ellerini temizleyip temizlemediklerine dikkat edin.
  • Mümkün olduğunca ve doktor tavsiye etmedikçe, antibiyotik kullanmamaya çalışın. Gerekli olmadığı halde sık antibiyotik kullanımı, hastane enfeksiyonuna yakalanma riskini artırır.
  • Gittiğiniz hastanede Enfeksiyon Kontrol Birimi olup olmadığına bakın.
  • Gittiğiniz hastanede; özellikle erken doğum riskiniz varsa mutlaka ayrı bir Yenidoğan Ünitesi olup olmadığına bakın.
  • Hasta yoğunluğu çok ve kapasitesinin üzerinde olan hastaneler yerine daha az hastası olan ve temiz  hastaneleri tercih edin.
  • Hastaneye giderken ve hastaneden çıktıktan sonra mutlaka antiseptik solüsyonla ellerinizi temizleyin. Eve gider gitmez aynı şekilde yüzünüzü de iyice sabunlayın hatta banyo yapın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu