fbpx
Çocuk

Hasta Çocuk Nasıl Beslenmelidir?

Anneler eğer hasta çocuğunuza iyileşsin diye çok fazla yemek verirseniz büyük bir hata yapmış olursunuz. Çocuklar hastalandığında tüm enerjileri sıfırlanır. Gücünün tamamını geri toplaması için ona kolayca enerjiye dönüşebilecek şeyler vermeniz gerekmektedir. Hasta olan çocuğa et, şeker meyve gibi şeyler yedirmek gerekli değildir.

Bunun gibi şeyler yerine pilav , makarna gibi karbonhidrat yönünden zengin besinler tüketmelisiniz. Özellikle de çorba yedirmelisiniz. Çorba hastalığının iyileşmesine çok büyük katkıda bulunur. Eğer çocuğunuzun burnu akmaya başladı ise onu çorba ile besleyin. Hatta verebileceğiniz çorbaların en iyi ve en rahatlatıcı olanı tavuk suyu çorbası olmak durumundadır. Tavuk suyu vücuttaki hasta dokuları iyileştirmeye yarayan bir çorbadır.

Hasta Çocuk Nasıl Beslenmelidir?

Çocuğunuzu beslerken sadece ana öğünlerde besleyiniz. Fazladan öğün vermek zararlı bir davranış olacaktır. Ateşi olan çocuk ateşle mücadele etmek için çok çaba ve enerji harcar. Bu yüzden ona patates , makarna , muz gibi şeyler yediriniz. Bu onun enerjisini biraz da olsa yerine getirmeye yarayacaktır. Eğer ateşi yok da yemek yerken veya ara sıra çocuğunuzun boğazı ağrıyor ise ona omlet , yoğurt ve çorba yedirebilirsiniz. Bu boğazı ağrıyan bir çocuğun yiyebileceği en iyi şeylerden biridir. Boğazı ağrıyan çocuğun boğazını yumuşatmak için ona bal verin.

Bal en iyi besinlerden biridir. Bu balı yoğurt ve ya sütle karıştırarak da yiyebilirsiniz. Çocuk hasta olduğu zamanlarda hep uyur. Bu yüzden vücut da susuz kalır. Çocuğunuzun susuz kalmaması için yanına bir şişe su koyunuz. Bu çocuğunuzu daha da rahatlatır. Sadece su değil su yerine el yapımı meyve suyu karışımları da verebilirsiniz. Şimdi size bir çorba tarifi vereceğiz;

  • Organik olan 1 adet büyük tavuk
  • Soyulmuş olan 4 tane taze havuç
  • Orta boy olmak durumunda olan 2 adet taze kereviz
  • Sarımsak ( 1 diş )
  • Çay bardağı ile 2 bardak tel şehriye
  • Büyük soğan ( 1 adet )
  • Tuz
  • Karabiber
  • Limonun suyu

Bir büyük tencereye tavuğu koyup üstüne çıkana kadar hep su ekleyiniz ama elediğiniz su soğuk olmalıdır. Sonrasında malzemeleri koyun ve karıştırın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu