Hamilelik

Hamilelikte Yaşanan Sağlık Sorunları

Sağlık problemleri hayatın her alanında ortaya çıkabilecek sorunlardır. Nitekim hamilelikte bu hastalıkların daha  hassas görülmesi, bazılarının ise daha tehlikeli sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden hamilelik sürecinde uzman doktorlarla iş birliği yapılması, onlardan yardım alarak bu sürecin geçirilmesi ve herhangi bir sorun teşkil eden sağlık probleminin belirtilerinde erken müdahalenin yapılması en makul olandır.

Hamilelikte Sağlık Sorunları 
Gebelik süresinde karşılaşılan en sık problemlerin başında eklem, sırt ve bacak ağrıları gelir. Bunun nedeni bebeğin büyüme sürecindeyken, karnın alt ekstremitelere, yani sırt ve bacak bölgesine yaptığı basınçtır. Sürekli ayakta durmak bu ağrıların şiddetlenmesine yol açabilir. Karın bölgesinin yaptığı basınç venlere  (toplardamarlar) etki ettiğinden bacaklarda varisler ortaya çıkabilir. Sebebi bilinmemekle birlikte yine fosforun vücutta artması ve serum kalsiyum düzeyinin düşmesiyle birlikte bacak krampları meydana gelebilir.

Vücutta hormonların değişkenliğinden dolayı memelerin şişmesi gözlemlenebilir. Ellerde, parmak uçlarında sabah erken saatte ve akşam saatlerinde uyuşmalar olabilir. Hemoroid, basur gibi hastalıklar gözlemlenebilir. Bazı anne adaylarında daha önceden diyabet hastalığı olmadığı halde hamilelik sürecinde ortaya çıkan ve hamileliğin sonlanmasıyla ortadan kaybolan gebelik diyabeti görülür. Ailede diyabetli hastaların olması, kilolu olma, geç yaşta gebe olmak bunların nedenlerinde biridir. Mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk gebelikte görülen diğer sağlık sorunlarındandır.

Hamilelikte Sağlık Sorunlarının Çözümleri

Eklem ve sırt ağrılarını çözümü olarak çok ayakta kalmama, sık sık dinlenme sağlanmalıdır. Fakat sürekli hareketsiz kalmak da sakıncalı olabilir. Varisler için varis çorapları kullanılabilir, yine uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterilebilir. Herhangi bir kızarıklık veya şişlik durumunda doktora danışılmalıdır. Bacak krampları kalsiyum ve fosfor seviyesi nedeniyle oluyorsa tıbbi takviyeler doktor gözetiminde verilebilir. Masajlarla semptomlar azaltılabilir. Gebelik diyabetinin teşhisi için oral glukoz tolerans testi yaptırılmalı ve olası durumlarda insülin takviyesi sağlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu