Hamilelik

Hamilelikte Vajinal Kanama

Hamile kadınların yarısı kadarı, başta ilk üç aylık dönem olmak üzere, gebeliklerinin herhangi bir döneminde lekelenme veya vajinal kanama sorunu yaşarlar. Gebelikte vajinal kanamanın, kimisi ciddi kimisi önemsiz birçok nedeni vardır. Kanamanın olası nedenlerinin önemi her üç aylık dönemde farklıdır.

İlk üç aylık dönem: Çoğu kadının gebeliğin ilk 12 haftasında lekelenmesi veya kanaması olur. Kanama, ağır ya da hafif olmasına, süresine ve devamlı ya da ara sıra oluşuna bağlı olarak birçok şeyin belirtisi olabilir. Bir uyarı işareti de olabilir, gebeliğin normal seyrine bağlı bir olay da.

Gebeliğiniz daha başında (döllenmeden sonra aşağı yukarı 7-14 gün içinde), az miktarda bir leke veya kanama fark edebilirsiniz. Yerleşme kanaması olarak bilinen bu kanama, döllenmiş yumurta, rahmin iç duvarına tutunduğu zaman olur. Bu tür kanamalar uzun sürmez.

İlk üç aylık dönemde olan kanama, düşük habercisi de olabilir. Düşüklerin çoğu ilk üç aylık dönemde olur. İlerleyen dönemlerde daha az görülür. Ancak her kanama düşük anlamına gelmeyebilir, ilk üç aylık dönemde kanama geçiren kadınların en az yarısında düşüğe rastlanmaz.

Gebeliğin erken döneminde kanamaya neden olan bir başka sorun da dış gebelik, ani döllenmiş yumurtanın rahmin dışına ve genellikle fallop tüplerine yerleşmesidir. Pek sık rastlanmayan bir başka neden de halk arasında üzüm gebeliği olarak bilinen mol gebeliğidir. Ender olarak görülen bu gebelikte, rahmin içinde döllenmeden sonra bebek yerine anormal bir kitle oluşur.

İkinci üç aylık dönem: Düşük, ikinci üç aylık dönemde sık görülmemekle birlikte, hâlâ bir risk vardır. Vajinal kanama düşüğün başlıca belirtisidir.

İkinci üç aylık dönemde orta şiddetle şiddetli arası kanama, plasenta ile ilgili bir sorunun da habercisi olabilir. Plasenta ile ilgili sorunlar arasında plasenta previya (plasentanın rahmin çok alt kısmında olup kısmen ya da tamamen rahim ağzını kapatması) veya plasenta yırtılması adı verilen doğumdan önce plasentanın rahmin iç duvarından ayrılması gibi sorunlar sayılabilir. Her iki sorun da daha çok üçüncü üç aylık dönemde görülür.

Rahim ağzı enfeksiyonu, yani iltihaplı bir rahim ağzı veya rahim ağzında oluşumlar da vajinal kanamaya neden olabilir. Rahim ağzı kanaması bebek açısından riskli değildir ama nedeni rahim ağzı kanseriyse, teşhisin bir an önce konulması çok önemlidir. Bazen de rahim ağzı kanaması, rahim ağzının kendiliğinden açılıp erken doğuma yol açması demek olan servikal yetmezlik belirtisi olabilir. Cinsel ilişki sırasında rahim ağzı yüzeyindeki damarlar çatlarsa, hafif bir kanama veya lekelenme olabilir. Bunun gebeliğe herhangi bir zararı yoktur.

Üçüncü üç aylık dönem: İkinci üç aylık dönemin sonlarında veya üçüncü üç aylık dönemde olan vajinal kanamalar, plasentayla ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Plasenta yırtılmasında, plasenta rahmin iç duvarından ayrılmaya başlar. Hiç kanama da olmayabilir, şiddetli bir kanama da veya ikisinin ortası şiddette bir kanama da.

Plasenta previa’da, normalde rahmin üst kısmında duran plasenta rahim ağzını kısmen ya da tamamen tıkar. Plasenta previa’nın başlıca belirtisi, ikinci ilk üç aylık dönemin sonuna doğru veya üçüncü üç aylık dönemin başında meydana gelen ağrısız vajinal kanamalardır. Plasenta previa’dan gelen kan genellikle kıpkırmızıdır. Kanama az da olabilir ama genellikle şiddetlidir, kendiliğinden de durabilir ama hemen hemen her zaman, günler ve haftalar sonra yeniden başlar.

20 ile 37. haftalar arasındaki hafif kanamalar, erken doğum habercisi olabilir. Gebeliğin son haftalarındaki kanamalar ise yaklaşan doğum sürecini işaret ediyor olabilir. Gebelik sırasında rahmin ağzını tıkayan mukoid tıkaç doğum sancıları başlamadan birkaç hafta önce veya tam başında atılabilir. Gelen akıntıda az miktarda kan olabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Gebelik sırasındaki her türlü kanamanın doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekir. Azıcık bir lekelenme veya kanama da olsa, bir günde dursa bile, doktorunuzla temasa geçin. Aşağıdaki durumlar meydana geldiği takdirde, derhal doktorunuzu arayın veya hastanenin acil servisine gidin;

  • İlk veya ikinci üç aylık dönemde kanama olursa
  • Orta şiddetle şiddetli arası kanamalarda
  • Ağrı, kramp, ateş, titreme veya kasılmaların eşlik ettiği kanama olursa

Bu arada annegram.com/dogum-gecikirse-ne-yapmali/ burada doğum geçikirse ne yapılmalı konusunda güzel bir içerik hazırladık bakmanızı tavsiye ederiz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu