Hamilelik

Hamilelikte seyahat edilmeli midir?

Hamilelikte seyahat edilmeli midir? Hamileliğin başlamasıyla birlikte, anne adayı hamileliğin her evresinde kendisine dikkat etmek zorundadır. Ama bu evden çıkmayacağı anlamına gelmez. Vücudun gebeliğe alıştığı dönem olan, ikinci 3 aylık kısım olarak görülen  4, 5 ve 6. aylarda seyahat etmek anne adayları için daha uygundur. Seyahatte annenin rahat olması en önemli faktördür. Kendisine uygun yolcuğu seçmesi gerekir. Hava yolculuğu anne adayları için en uygun olanıdır.

Kara yoluna göre daha hızlı bir yolculuk olduğundan anne adayları hava yolculuğunu daha çok tercih etmektedir. Ayrıca uçak yolculuğunda emniyet açısından kemerin bağlı olması, uygun olan zamanda da bir iki dakikalık koridor yürüyüşü kan dolaşımını sağladığından anne adayı için fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte bol su tüketmeye de özen gösterilmelidir. Ama erken doğum riski olan anne adaylarında uçak yolculuğu pek tavsiye edilmez. Ancak yol mesafeniz ne olursa olsun, öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Diğer bir önemli nokta ise; böbrek, diyabet, kalp ya da tansiyon gibi rahatsızlıkları olan ya da gebeliği zor geçen anne adayları, yolculuk öncesinde mutlaka doktorundan yolculuk ile ilgili bilgi almalıdır.

Yoksa bu yolculuklar eziyet haline dönüşebilir.  Ayrıca bebek ve anne içinde risk oluşturabilmektedir. Deniz yolculuğu; anne adayı için güvenli olsa da, bulantı, kusma ve baş dönmesine neden olabilmektedir. Özellikle bulantı sorunu yaşayan anne adayları bu tarz yolculuklara çıkmadan önce doktor kontrolünde bulantı ilaçları içebilirler. Ve gemi içerisinde yürürken zeminin ıslak olmamasına da dikkat etmek gerekir. Araba yolculuğu ise, eğer uzun yol ise pek tavsiye edilmez. En şiddetli travma araba kazalarında yaşanır. Eğer kendi aracınızla kara yolcuğu yapılacak ise, düzenli olarak mola vermek gerekir. Birkaç dakikalık yürüyüşler ile kan dolaşımını hızlandırmak ve bolca su içmek gerekir. 6 saat ve üzeri kara yolculuğu anne adayları için önerilmez.

Hangi yolculuk olursa olsun, annenin rahat kıyafetler giymesi önemlidir. Hem gebelikten kaynaklı hem de hareketsizlikten dolayı vücutta ödem olduğundan ayakkabı olarak da rahat olanını seçmelidir. Yolculuk boyunca atıştırılacak birkaç parça yiyecek olmalı. Tuvalet ihtiyacı mutlaka giderilmelidir. Ve rahat bir seyahat  yastığı bulundurmalıdır. Ve son olarak emniyet kemerini bağlamayı da unutmamak gerekir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu