Hamilelik

Hamilelikte şeker hastalığı

Diyabet Türkçe adı şeker hastalığı olan bu hastalık kanda şeker oranın artmasına denir. Kandaki şeker oranı artığı zaman çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Şeker hastalığı olan hastaların yaraları geç iyileşir. Sürekli yüksek tansiyon problemi çekerler. Halsiz olurlar. İdrara sık çıkarlar.Hamile bayanlarda şeker hastalığı çok ciddi bir problemdir. Örneğin hamile bir bayanın bebeği rahim içinde çok irileşebilir. İri bebeklerin doğumu zor gerçekleşir. Doğum sırasında anneyi çok sıkıntıya sokar. Normal doğum yapma olasılığı çok düşük olup anneyi sezaryene teşvik eder. İri bebeklerin doğum sırasında omuz çıkması ve kalça çıkığı gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Hamile kadınların diyabet hastalığı taşıyanlarında yüksek tansiyon olma riski çok yüksek olup annenin ve bebeğin hayatını riske koyar. Ayrıca şeker hastalığı taşıyan annelerin düşük yapma riski çok yüksektir. Şeker hastalığı taşıyan gebe kadınların erken doğum yaptıkları da riskleri arasındadır. Şeker hastalığına daha önceden yakalanan yani gebelik sırasında değil önceliğinde bu hastalığı taşıyanların bebeğin gelişiminin geri kalmasına sebep olmuştur.

Gebelik sırasında kanda şeker yükselmesi üriner sistem rahatsızlıkları solunum hastalığı ve sindirim bozuklukları ortaya çıkar. Anne sürekli halsiz olup baş ağrıları çeker.Şeker hastalığı taşıyan annelerin çocuklarına da bu hastalık geçebilir. Bunun için anne doğumdan önce hamile kalmadan önce önlem almalıdır. Sürekli doktor kontrolünde tedavi olmalıdır.Diyabet hastalığı taşıyan gebe kadınların beslenmesine çok dikkat etmeleri gerekir. Şekerli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Sağlıklı beslenme ile bu sorunun üstesinden gelebilirler. Diyabet hastalığına yakalan anne adaylarının düzenli olarak doktora görünmeleri gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu