Hamilelik

Hamilelikte Sabah Bulantısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte Sabah bulantısı gebeliğin en korkulan yönlerinden biridir. Şanslıysanız sizde olmayabilir ama çoğu kadın bunu çeker. Sabah bulantısı gebelikteki bulantıya verilen addır ama yanlış bir tabirdir çünkü bulantı sadece sabahları olmaz; günün ve gecenin her saatinde ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Sabah Bulantısı Neden Olur?

Sabah bulantısı gebelerin %50 si ila %90’ı arasında görülür. En yaygın olarak gebeliğin ilk üç aylık döneminde görülür ve bulantıyı kusma takip edebilir de, etmeyebilir de. İşaret ve belirtiler genellikle beş ila sekiz hafta arasında ortaya çıktığı gibi gebe kalınmasından iki hafta gibi kısa bir süre sonra görüldüğü de olur. 13-14. haftalara gelindiğinde genelde azalır ama bazı gebeler ilk üç aylık dönemden bir hayli sonra da bulantı hissedebilirler.

Genelde herhangi bir tedavi gerektirmez ama gün içinde sık sık atıştırmak ve zencefilli gazoz yudumlamak gibi basit çareler bulantıya iyi gelebilir. Sabah bulantısı ender olarak o kadar şiddetli olur ki hastaya hiperemezis gravidarum teşhisi konulur ve hastaneye kaldırılarak intravenöz sıvılar ve ilaçlarla tedavisi sağlanır.

Hormonlar ve daha fazlası: Sabah bulantısına neyin neden olduğu tam olarak bilinmiyor ama hamilelikte hormonal değişimlerin önemli rol oynadığı düşünülüyor. Bu durum her gebe kadında ortaya çıkabilir ama bazılarında ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Eğer;

  • Gebe kalmadan önce taşıt tutması, migren, bazı koku ve tatlar ve östrojene maruz kalma (doğum kontrol haplarıyla, örneğin) gibi nedenlerle bulantı ve kusmalar yaşadıysanız,
  • Önceki gebeliğinizde sabah bulantısı yaşadıysanız,
  • İkizlere ve daha fazla bebeğe gebeyseniz ihtimal daha yüksektir.

Araştırmalara göre sabah bulantısı çeken kadınların erken düşük yapma ihtimali daha zayıftır. Bununla birlikte, sabah bulantısı çekmemek demek düşük riski taşıyorsunuz demek değildir. Sadece bazı kadınlar, gebelik hormonlarındaki artışın yarattığı bulantıya sebep olan etkilere karşı daha dayanıklı olabilir.

Hamilelikte sabah mide bulantısı nasıl geçer?

Sabah bulantısını azaltmak için;

Yiyeceklerinizi dikkatli seçin. Karbonhidrat bakımından zengin, yağ oranı düşük ve sindirimi kolay yiyecekleri tercih edin. Tuzlu ve içinde zencefil olan yiyecekler de bazen fayda sağlar. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Sık sık yiyin. Sabah yataktan kalkmadan önce birkaç tane kraker ya da azıcık kızarmış ekmek yiyin. Üç büyük öğün yemek yerine gün boyunca ağzınıza bir şeyler atın. Boş bir mide bulantıyı artırır.

Bol sıvı tüketin. Su veya zencefilli gazoz yudumlayın. Şeker ya da buz emmek de işe yarayabilir.

Tetikleyici faktörlere dikkat edin. Bulantınızı artıran yiyecek ve kokulardan uzak durun. Odaları iyice havalandırıp bulantıyı şiddetlendiren yemek kokularından arındırın.

Bol temiz hava alın. Hava izin verdiği sürece evdeki ve işyerinizdeki pencereleri açık tutun. Her gün yürüyüşe çıkın.

Prenatal (doğum öncesi) vitaminlere dikkat edin. Prenatal vitaminleri aldıktan sonra bulantı hissediyorsanız, geceleri ya da yemekle almayı deneyin. Bu vitaminleri aldıktan sonra sakız çiğnemek ya da şeker emmek de yararlı olabilir. Bu önlemler de işe yaramazsa, doktorunuzdan, içinde demir olmayan bir vitamin tavsiye etmesini isteyin.

Parmakla akupunktur (akupresür) ya da akupunktur deneyin. Etkili olduktarı henüz kanıtlanmış olmasa da, bazı kadınlar bu tedavileri sabah bulantısıyla başa çıkmada yararlı buluyor. Parmakla akupunktur vücudun bazı noktalarına baskı yaparak uyarma yöntemidir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan akupresür bileklikleri bilekteki belli bir noktayı uyarmak üzere tasarlanmıştır. Bunun bulantıya iyi geldiğine inanılır. Akupunkturda ise deriye saç kılı inceliğinde iğneler batırılır. Bazı kadınlar bu yöntemi yararlı bulur ama uygulamayı diplomalı bir akupunktur uzmanına yaptırmak gerekir.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz bir de Hamilelikte Egzersiz Nasıl Yapılmalı ? konumuza bakabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu