Hamilelik

Hamilelikte Kilo Kontrolü Mümkün Mü?

Kilo kontrolü pek çok hamile kadının merak ettiği bir konudur. Kimse fazla kilo almak istemez hamileliğinde. Eskiden 7 ile 8 kilo almanın en sağlıklı olduğuna inanılırdı. Şimdi ise bu durum normal kilo standartlarına sahip olan hamile kadınların 10 ile12 kilo alınması tavsiye ediliyor. Hamile olmadan önce zayıf olan kadınların minimum 15 kilo civarında bir kilo alması müsaittir. Kilosu fazla olan bayanlarda ise 8 ile 10 kilo gibi bir kilo alınımı tavsiye edilir. Tabii bu durumlar doktor tavsiyesi ile değişebilir.

  1. Bol Su Tüketimi

Hamileliğinizi sağlıklı geçirmek istiyorsanız su tüketimine dikkat edin. Su erken doğum oranını ve kabızlığı önlediği için önemlidir. Vücudunuzdaki toksin fazlalığını atar. Günlük rutininize taze sıkılmış meyve sularını da ekleyebilirsiniz.

  1. Proteinli Gıdalar Tüketmeye Gayret Gösterin

Hamilelikte kilo kontrolü yapmak istiyorsanız beslenme programını protein çerçevesinde oluşturabilirsiniz. Bezelye, fasulye, tavuk, balık, hindi eti ya da yağsız et tüketmeniz sağlığınız açısından önemlidir. Hem de yeteri kadar tüketirseniz kilo almanıza neden olmaz.

  1. Meyve Tüketimi İle Kilonuzu Kontrol Edin

Gebelik döneminizde yeteri kadar vitamin almanız gerekir. Elma tüketebilirsiniz. Elma lif içeriğinden kan kolesterolünü ve doğal bir şeker olduğundan glikoz seviyesini düşürür. Mineralli ve lifli meyveler tüketmeye çokça önem göstermelisiniz. Kayısı, armut, muz, portakal, üzüm, ananas gibi meyvelerde lif yönünden zengindir.

  1. Demir Yönünden Zengin Besinler Tüketin

Gebelik döneminizde halsizlik, yorgunluk hissedebilirsiniz. En önemlisi hamileliğinizde kilo kontrolüne önem gösteriyorsanız aldığınız demir miktarına dikkat etmeniz gerekir. Beslenme programınıza demir yönünden zengin besinleri eklemeyi ihmal etmeyin. Koyu yeşil sebzeler yani ıspanak, pazı, karalahana, pancar yaprağı demir yönünden zengindir. Demir bakımından zengin besinlerin başında da kırmızı et gelir. Bunlara dikkat ederek besin programı oluşturabilirsiniz. Eğer aşırıya kaçmadan vücudunuzun ihtiyacı kadar besin tüketimi yaparsanız kilonuzu kontrol edebilirsiniz. Hem hamileliğiniz kolay geçer. Hem de hamilelik sonrası hayatınıza yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu