Hamilelik

Hamilelikte Kaç Kilo Alınır? Kaç Kilo Normaldir?

Her kadın hamileliği farklı bir şekilde yaşasa da normal hamilelik döneminde her bir üç aylık evrede çok mu hızlı yoksa çok mu yavaş kilo alıyorsunuz bu yazımız size en doğru fikri vereceğini düşünüyoruz.

40 haftalık hamileliğiniz süresince normalde 10 ile 15 kg almanız gerekir. İlk üç aylık evrede, kilonuzun çok az değişiklik göstermesi beklenir. En çok kilo alımı, ikinci üç aylık evrede ve daha sonrasında gerçekleşir. Her ne kadar kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe olan değişikliklerden dolayı her bir hamilelikte farklılıklar olacaktır.

Alınan kilolara bakıldığında genetik faktörlerin de önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı sağlıktaki iki bebek karşılaştırıldığında bir annenin daha az kilo alırken diğerinin ise daha çok kilo aldığı tespit edilmiştir.

Hamilelik döneminde alınan/alınacak kilo nelerden oluşur ?

Toplam aldığınız kilo, iki ana koldan oluşur:

Bebeğinizin ağırlığı, plasenta ve amniyotik sıvı,

Sizin kendi aldığınız ve hamilelik döneminde destek olması için alınan kilolar. Buna, rahminizin ve göğüslerinizin artan kilosu, kan hacminizdeki artışlar ve artan yağ stokunuz ile birlikte değişen oranlardaki su tutulumu da dahildir.

Alınan kiloların tamamı (çoğunlukla) hamileliğin doğal ihtiyaçları doğrultusunda oluşur. Ancak, hamile bir kadının vücudunda stokladığı yağ oranı, tükettiği yağ ve karbonhidrat oranına bağlıdır. Vücuttaki yağ miktarında oluşacak 3 kg kadar bir artış, normal kabul edilebilir – bunun yüzde 90’ı ilk 30 hafta içinde ortaya çıkacak ve emzirme döneminde yok olacaktır. Ancak hamilelik döneminde fazla yağ depolarsanız, emzirme döneminde bu yağlar yok olmayacak, orada kalacaktır.

40 HAFTA İÇİNDE ORTALAMA KİLO ARTIŞI

Normal bir hamilelikte, ilk üç aylık evrede çok az bir kilo artışı vardır. Kadınların çoğu son 1 ila 2 haftaya kadar haftada 0.7 ila 1 kg alırlar. Son iki haftada daha fazla kilo artışı olur.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu