Hamilelik

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik dönemi oldukça zorlu bir süreçtir. Pek çok yakınmalar, ağrılar ve kolay yakalanılan hastalıklar gebelik döneminin zorluklarındandır. Bunun yanı sıra gebelik öncesinde mevcut olan ve gebelikte devam eden hastalıklarda söz konusu. Böyle bir durumda kati surette gebeler ilaç kullanmamalı demekte doğru olmaz. Gerektiği durumlarda anne adayları hamilelikleri sırasında ilaç kullanmak zorundadırlar. Fakat bu duruma karar verecek olan kesinlikle uzman doktorlardır. Anne adayları reçetesiz, kendi insiyatifleri ile ilaç kullanmamalıdır.


Bebeğin gelişim sürecine bağlı olarak ilaç kullanımı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gerekenlere kısaca değinmek gerekirse ;
Döllenme gerçekleştikten sonra ilk 2 haftalık süreçte kullanılan ilaçlar ya anne adayının düşük yapmasına sebep olur ya da hiç bir etki yapmaz. Son adet tarihinden itibaren 31. gün ila 71. gün arasında çok acil bir durum olmadıkça ilaç almamaya özen gösterilmelidir. Bu dönem teratojen dönem olarak adlandırılan ve organ teşekkülünün oluştuğu dönemdir. Çok zaruri durumlarda ancak ve ancak doktor gözetiminde ve asla doz aşımına gitmeden kullanmaya özen gösterilmelidir.


A grubu ilaçlar ( Kullanılmasının herhangi bir zararı yoktur.)
İnsanlar üzerinde de çalışmaları tamamlanmış ve fetusa bir zararının dokunmadığı tespit edilmiştir.B grubu ilaçlar ( Gebelik sırasında genellikle gönül rahatlığı ile kullanılabilir.)
Henüz insanlarda çalışma yapılmamış olup Hayvanlarda yapılan çalışmalarda fetusa risk yoktur ancak insanlarda çalışma yapılmamıştır, yada hayvanlarda olumsuz etkileri olmasına karşın insanlarda yapılan çalışmalarda olumsuzluk görülmemiştir.C grubu ilaçlar (Mutlaka gerekli ise kullanılması gereken ilaçlar) Henüz insanlarda deney yapılmamış olup hayvanlarda yapılan deneyler olumsuz sonuçlanmıştır.
D grubu ilaçlar ( Sadece annenin hayati tehlikesi olan durumlar da kullanılmalıdır.)

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar fetusa zarar verme olasılığı olduğunu göstermiştir.
X grubu ilaçlar ( Sadece annenin hayati tehlikesi olan durumlar da kullanılmalıdır.)
İlacın kullanımı durumunda ortaya çıkacak risk sağlayacağı faydanın üzerindedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu