Hamilelik

Hamilelikte En İdeal Uyku Pozisyonları

Hamilelik döneminde her ne kadar rahat ve alışık olunan uyku pozisyonunda yatmak isteseniz de bebeğinize zarar gelecek endişesiyle geceyi hiç de alışık olmadığınız bir uyku pozisyonunda geçirmek durumunda kalıyorsunuz. Fakat doktorlar hamileliğin 20. haftasına kadar istediğiniz uyku pozisyonunda uyuyabileceğinizi vurguluyor. Örnek vermek gerekirse yüz üstü yatış pozisyonunda uyuduğunuz zaman bebeğinizin çevresini saran amniyon sıvısı sayesinde bebeğiniz zarar görmez. Hamileliğin 5. ayına kadar olmak şartıyla rahat bir şekil de istediğiniz uyku pozisyonunda yatabilirsiniz.

Büyüyen karnınız nedeniyle 5. aydan sonra yüz ve sırt üstü yatmanız artık sakıncalı hale geliyor. İlerleyen hamilelikten dolayı büyüyen rahim omurganız boyunca seyreden ana damarlara baskı yaptığı için ve bacaklardaki ana damarlardan kalbe giden kan akışını azalttığı için yüz üstü, sırt üstü ve tam sağ tarafa yatış pozisyonu önerilmiyor. Aksi halde kalbe giden kan akışı azalır ve buda bebeği olumsuz yönde etkiler.

Hamilelik döneminde en doğru yatış pozisyonu sol tarafa yatmaktır. ​​​​​​Sert bir yatakta sola doğru bir şekilde dizleri kıvırarak ve bacaklarınızın arasına yastık koyarak uyumak hem sizin hem de bebeğiniz için en ideal yatış pozisyonudur. Bu yatış pozisyonuna SOS pozisyonu deniyor. Ayrıca hamilelik yastığı kullanarak hamileliğinize en uygun yatış pozisyonlarını dengeleyerek rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileliğin 20. Haftasından sonra yüz üstü ve sırt üstü yatılan pozisyonlarda rahmin sırta yaptığı ağırlık nedeniyle sırtta ağrı oluşur. Ayrıca bağırsakların damarlara uyguladığı baskı kan akışında hemoroide ve sıkıntılara yol açıyor. Bu tür yanlış uyku pozisyonları kalbe giden kan akışını da azaltacağı için bebeği olumsuz yönde etkiliyor. Buda bebeğin zarar görmesine sebep oluyor. Kadın doğum uzmanları anne ve bebek açısından sağlıklı, rahat ve dinlendirici uyku çekmeleri için hamile yastığının önemli ölçüde etkisi olduğunu söylüyor.

Hamile Yastığının Faydaları

Hamile yastığı bebeğin anne karnında daha iyi oksijen ve besin almasını sağlar, annedeki mide yanması şikayetlerini azaltır, sırtta ve belde oluşan ağrıyı azaltır, kan dolaşımını hızlandırır, bacaklarda ve ayaklardaki ödem oluşumunu azaltır, rahat ve dinlendirici bir uyku sağlar.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu