Hamilelik

Hamilelikte Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Hamilelikte zaman zaman görünen idrar kaçırma bazı durumlarda hamilelik sonrasında da görülebilir. Bu gibi durumlar genellikle doğumun hemen sonrasında oluşur ve bir süre sonra ya kendiliğinden geçer ya da doktor kontrolü ile önlemleri alınır. Peki, hamilelikte doğum sonrası idrar kaçırma neden olur ve ne gibi önlemler alınmalıdır.

Doğum sonrası idrar kaçırma genellikle normal doğum sonrasında görülebilmektedir. Çok az bir oranla ile sezaryen olan hastalarda da bu durum ortaya çıkabilir. Genellikle doğum sonrası kadında oluşan ağrılar sebebi ile idrar yapmaya odaklanamama ve korkudan dolayı tuvalet yapılmadığı için idrar kaçırma durumları yaşanabilir.  Bu aslında rahim kaslarının çok gevşemesinden ortaya çıkacak bir durumdur ve bu tür durumlar yaşanmaması için daha önceden sürekli egzersizler ile rahim bölgenizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Rahim kası kuvvetlendirmek içinde rahim kısmınızı kasıp tekrar serbest bırakıyor olmalısınız. Her gün birkaç kere yapılacak bu egzersiz bile oldukça iyi sonuçlar veriyor olacaktır. Sizlerde böyle bir durumda mutlaka bir kadın doğum uzmanına gitmeli ve gerekli kontrolleri yapmalısınız. Size farklı uygulamalar verilebilir ve tedaviye alınabilirsiniz. Bu durumun genellikle kalıcı olmadan tedavi edildiğini görüyor ve en erken zaman diliminde mutlaka önlem alınmasını öneriyoruz. Sizler bu gibi olaylar yaşanacak ya da yaşlanma ihtimali var diye de asla doğum şeklinizi değiştirmeyiniz.

Diğer yazımız olan Gebelikte Annede Görülebilen Şikayetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu