fbpx
Diyet

Hamilelikte Diyet Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde, anne adaylarının kilo almalarından dolayı psikolojilerinin bozulduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda pek çok anne adayının hamilelik döneminde bilinçsiz diyet yaptığı, bu diyet sonrasında ise çocuklarının gelişimlerinde olumsuz etki oluştuğu gözlemlenmiştir. Hamilikte diyet yapabilmek için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekir. Hamileliğin ilk üç ayında kilo almanız beklenmez. Ancak ondan sonraki önemlerde, belirli miktarlarda kilo almanız normaldir. Bu kiloyu kontrollü olarak almanız sonucunda ise doğumdan sonra vermeniz çok daha kolay olacaktır.

Hamilelikte diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir;

 • Hamilelik döneminde çok yemek önemli değil, sağlıklı beslenmek önemlidir. Tüm hamileliğiniz boyunca 6 ile 9 kilo arasında kilo almanız normaldir. Bu süre boyunca en fazla 15 kilo almanız normal kabul edilir. Bu nedenle çok beslenmek yerine sağlıklı beslenmeyi dikkate almalısınız.
 • Hamilelikte diyet yaparken 3 ana ve 3 ara öğün yapmalısınız. Bu öğünleri kesinlikle atlamamaya dikkat emelisiniz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise öğünlerde aldığınız kalori miktarınızı arttırmanız gerekecektir.
 • Hamilelikte almış olduğunuz kiloyu sınırlandırmanız bazı olumsuzluklara neden olabilir. Bebekte düşük ve zayıf doğma sonucunda sık hastalanma gibi olumsuzlukların nedeni, hamilelik döneminde az kilo almaktan kaynaklanır. Bu nedenle kilo almaktan korkmayın. Çünkü bu dönemde almış olduğunuz yağlar size emzirme döneminde enerji olarak geri dönecektir.
 • Hamilelikte diyet yaparken günlük 500 gram sit ve süt ürünleri tüketmeniz, aynı zamanda 100 gram et almanız gerekir. Bunlarla birlikte karbonhidrat ve tahıl alımını da ihmal etmemelisiniz.
 • Diyetinize haftada iki defa balık eklemeyi unutmayın. Çünkü balık bebeğinizin beyin gelişimi için oldukça etkilidir.
 • Günlük besinlerinizde D ve C vitamini içeren besinleri mutlaka tüketmeniz gerekir.
 • Diyetinize folik asit bakımından zengin olan mercimek, yeşil sebzeler ve baklagiller gibi gıdaları eklemeyi unutmayın. Folik ait hamileliğinizi rahat geçmesini sağlayacak ve bebek gelişimini olumlu etkileyecektir.
 • Diyetinize mutlaka günlük 2 litre su eklemeyi unutmayın.
 • Hamilelikte diyet programı yaparken hazır gıdalardan, paketli ürünlerden, alkol ve sigaradan, tatlandırıcılardan, içinde ne olduğunuz bilmediğiniz ürünlerden ve çiğ etlerden uzak durmanız gerekir.
 • Diyetinize, vücudunuz ve bebeğiniz için gerekli olan mineralleri sağlayabilmesi için 1 adet maden suyu ekleyebilirsiniz.
 • Hamilelik için örnek diyet listesini; 1 kez kuru baklagil, 3 kez kırmızı et, 2 kez balık ve 1 kez beyaz et olarak düzenleyebilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu