fbpx
Hamilelik

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelik, anne adaylarının hormonal değişim yaşadığı bir süreçtir. Birçok açıdan dikkatli olunması, sürecin daha sağlıklı şekilde atlatılmasını sağlar. Ani hormon değişimleri, hamile bayanların vücudunda birçok açıdan değişimlere sebep olur. Ağız ve diş sağlığı da, bu değişimden payını büyük oranda alır. Normal bir insanda da büyük önem taşıyan ağız ve diş bakımı, hamile bayanların ekstra dikkat etmesini gerektirir. Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonlarındaki yükseliş, dişlerde plak birikimini arttırır, bu da ağızda ve dişlerde olumsuz bazı değişimlere sebep olur. Eğer tedavisi yapılmazsa iltihaba, dolayısıyla da şiddetli ağrıya sebep olur. Hamilelikte diş eti ağrısı, özellikle ikinci üç aylık dönemde birçok anne adayının muzdarip olduğu sağlık sorunlarının başında gelir. 

Diş sinirlerinin hamilelikten etkilenmesi, diş iltihabı, gömülü 20’lik diş, kalsiyum eksikliği, çok şeker tüketimi ve diş minesinde aşınma gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan hamilelikte diş ağrısı, her ne koşulda olursa olsun tedavi edilmelidir. Hassas bir dönem olduğu için diş tedavisinin doktor önerisiyle yapılması ve uygulanacak yöntemlerle dişlerdeki sorunun olabilecek en düşük riskle atlatılmaya çalışılması, uzmanlar tarafından yapılan uyarıdır. 

Hamilelikte Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Anne adaylarının önemli bir kesimi, hamilelikte ağız ve diş sorunlarıyla karşılaşır. Hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için en iyisini isteyen hamile bayanlar, hamilelikte diş eti ağrısına ne iyi gelir? sorusuna cevap arar. Hassas bir dönem olduğu için, daha çok doğal yöntemlerle sorun giderilmeye çalışılmalı, her bünyenin farklı olduğu göz önünde bulundurularak doktora danışılmalıdır. İnsan sağlığı için oldukça faydalı bazı yiyecek ve uygulamalarla, hamilelikte diş eti ağrısının doğal tedavisi mümkündür. 

Zeytinyağı

Zeytinyağı, hamilelikte diş ağrısını önlemek için yapılması gerekenler arasında ilk sırada gelir. Sağlık için herhangi bir zararı olmadığından, hamilelik döneminde diş ağrısı için tedavi amaçlı kullanılabilecek en iyi doğal ilaçtır. Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı kullanılması, güçlü anti-bakteriyel etkisi sayesinde diş ve diş eti sorunlarını azaltır. 

Misvak

Misvak, eski dönemlerden beri diş beyazlatma ve tedavisinde kullanılan doğal bir yöntem olarak, hamilelikte de güvenlidir. Diş ağrısı çeken anne adayı, diş ve diş etlerini bir parça misvakla ovarsa, bir süre sonra rahatladığını görecektir. 

Karanfil yağı

Karanfil yağı da, kullanımı aşırıya kaçmamak suretiyle hamilelikte diş ağrısı için iyi gelen yöntemlerdendir. Bir kulak çubuğu, bir miktar yağa batırılıp ağrıyan bölgeye bastırılırsa, ağrıyı kesici özelliğe sahiptir.

Nane yaprakları

Ferahlatıcı etkisiyle nane yaprakları, diş ağrısının rahatlaması açısından etkilidir. Nane yaprakları rondodan geçirilip süzülerek hazırlanan gargarayla ağız çalkalandığında, hem antiseptik etkisiyle ağrıyı bastıracak hem de ferahlama sağlayacaktır. 

Sarımsak

Doğal antibiyotik sarımsak da, hamilelikte diş eti ağrısının tedavisi için tıbbi antibiyotiğe oranla daha risksiz bir yöntemdir. Bir diş sarımsak ezilip dişin ağrıyan bölgesine konulursa hem diş ağrısı kesilir hem de antibiyotik etkisi ile bölgede iltihap oluşması önlenir. 

Tuzlu su

Tuzlu su ve sirke karışımı, yutulmamak kaydıyla diş ağrısını hafifletici etkiye sahiptir. Tuzlu suya damlatılacak sirkeyle gargara yapılırsa, diş ağrısı bastırılacaktır. 

Bahsedilen doğal diş ağrısı tedavi yöntemleri tamamen zararsız olup, onun haricinde içeriği bilinmeyen bitki ve karışımların kullanılması son derece sakıncalıdır. 

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer 1024x683 - Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? sorusu, anne adaylarının internet üzerinde en çok araştırma yaptığı konulardandır. Hamilelikte diş ağrısı riski ne kadar yüksekse, ağrıyı oluşmadan engelleme ya da oluştuktan sonra tedavi etme şansı da bir o kadar fazladır. Diş ağrısını geçirmek için ilk yapılması gereken, ağız ve diş bakımının önemsenmesi ve düzenli olarak yapılmasıdır. Düzenli olarak bakımı yapılan dişlerde plak oluşumu riski düşer. 

Bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketmek de, kalsiyum eksikliğini giderecek ve hamilelik boyunca diş sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır. Çürük riskini arttıran çikolata, şeker gibi tatlı gıdalardan uzak durulması, diş ağrısını geçirmek için yapılabileceklerdendir. 

Dengeli ve düzenli beslenme, diş ağrısının giderilmesinde etkilidir. Karbonhidrat ve şeker içeren gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı, kalsiyum içerikli gıda tüketimi arttırılmalıdır. 

Hamilelikte diş ağrısı için herkes bir tavsiye vermektedir. Ancak oldukça hassas olan dönemde, her yöntem bilinçsizce uygulanmamalı, sorunun daha da büyümemesi için acilen bir doktora başvurulması yapılabilecek en iyi şeydir. 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu