Hamilelik

Hamilelikte Dinlenme Ve Egzersiz

Gebelikte Dinlenme

 

Hamilelik döneminde anne adaylarına yorgunluk duyduklarında dinlenmelerinin, yorgun olmadıkları zamanlarda da egzersiz yapmalarının önerilmesi ne denli basit gibi gelirse, o denli de akla yakındır. Çoğu anne adayı, bu öneriyi anlamsız bulup gebe olmalarına ek olarak, günlük doğal işlerini de sürdürmek isterler. Hamilelik sürecinin ilk otuz haftasında bunu uygulamak olasılığı varsa da, gebeliğin fazladan bir gerilim oluşturduğunu ve olağan düzeni sürdürme çabasının anne adayını yorabileceği akıldan çıkarmamak gerekir. Kendinizi yorgun hissederseniz, dişinizi sıkıp katlanmak yerine, durun ve dinlenin.

Gebelik sırasında ne zaman ve ne kadar dinlenmek gerektiği konusunda kesin bir şey saptamak olanaksızdır. Çünkü değişik kadınların dinlenme gereksinimleri de değişiktir. En iyisi ‘yorgun olduğunda dinlen’ ilkesini benimseyip, kendinizi zorlamamanızdır. Dinlenmenin temeli her gece sekiz saatlik uyku olmakla birlikte diğer dinlenmeler kadının kendini yorgun hissetmesine uyumla düzenlenmelidir. Özellikle gebeliğin son devrelerinde öğleden sonra dinlenilmesi yararlı olursa da, kendini yorgun hissetmeyen kadının bunu uygulaması zorunlu değildir.

 

Gebelikte Günlük İşler

 

Bir kadının işinin hiç bitmeyeceğini her zaman belirtiriz. Gebe bir kadın için bu daha da geçerlidir. Gebe bir kadının olağan olarak yaptığı ya da yapmak istediği işleri yapamayacağını da unutmamalıdır. Güç gerektiren fiziksel işlerin bir zararı olmamakla birlikte aşırısına gidilmemelidir. Yinelemeden geçemeyeceğiz: yorgunluk duyar duymaz, durup dinlenmelisiniz. Çalışan bir anne adayının ne zaman işi bırakması gerektiğini belirlemek çok güçtür. Bu çalışılan işin türüne bağlı olduğu gibi kadının kendisine de bağlıdır.

Bazı kadınlar doğum tarihine dek çalışabilirken, bazıları da yedinci ayda işlerini bırakırlar.

Bakma zorunluluğunda olduğu küçük çocukları, kocası, evi olan bir kadının, gebeliği sırasında işini azaltabilmesi olanaksızdır ama aşırı yorulması önlenebilirse, hem kendisi, hem de ailesi için daha yararlı olur. İşlerinin altında ezilen bir kadın çok iyi olamayacağı gibi ailesine de dilediğince iyi bakamaz ve gebeliği bir yük gibi gelir. Gebelik tüm aileyi ilgilendiren bir olaydır ve tüm aile bireyleri günlük işlere ellerinden geldiğince yardımcı olup anne adayının yükünü hafifletmelidir.

 

Hamilelikte Egzersiz

Anne adaylarına çok iş yapılması nasıl önerilmiyorsa, Hamilelikte egzersiz yapmaması da eş oranda önerilmez. Gebelik öncesinde formunda olmak değil, gebelik süresince bunu korumak önemlidir. Bu konuda da içgüdülere uyularak hoşlanıldığı kadar egzersiz yapılmalıdır. Bitkin düşecek kadar egzersiz yapmanın yararı değil ancak zararı olur. Gebelik sırasında normal sportif çalışmalar sürdürülebilirse de, ortalama bir kadın için günlük yürüyüşler, tenis ya da golf oynama, haftada iki üç kez yüzme yeterli olacaktır. Gebeliğin son zamanlarında uygulanabilecek tek egzersiz yürüyüştür ve zevk verdiği sürece sürdürülmelidir. Bazı olağan dışı durumlarda fiziksel hareketlerin kısıtlandığı olursa da, olağan bir gebelikte bu tür kısıtlamalara gerek yoktur.

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu