Hamilelik

Hamilelikte Bulantıyı Yatıştıracak Tavsiyeler

Hamilelikte birçok kadın özellikle sabahları artan mide bulantısı ile baş etmek zorunda kalıyor. Bu durumu hamileliği boyunca yaşayanlar ve aynı zamanda hiç yaşamayanlar da mevcut. Özellikle yaşam standartını çok fazla etkileyen bu sorun hamilelik sürecini olumsuz geçirmeye ve doğum sonrası psikolojisini kötü etkilemeye de yol açıyor. Bunun nedeni bilinmemesine rağmen artan kadınlık hormonu düzeyi olarak tahmin ediliyor. Bazı kadınlarda hamileliğin ilerleyen dönemlerinde etkisini kaybetse de bulantı birçok kadını olumsuz olarak etkileyebilir. Bu olumsuz etkileri azaltabileceğiniz bazı yöntemler mevcut.

Dinlenin

Yeterli uyku hamilelikte oldukça önemlidir. Hamileler için tasarlanan bel ve boyun destekli yastıklar daha kaliteli bir uyku almanızı sağlar. Bulantılar arttığında kısa şekerlemeler yapmanız bu durumu yatıştıracaktır Bu kısa dinlemeler aynı zamanda kendinizi gün boyu daha enerjik hissetmenizi de sağlayacaktır. .

Kafeini azaltın

Bazı araştırmalar kafeinin hamilelerde mide bulantısını tetiklediğini öne sürmektedir. Kafein alımını azaltmanız size yarar sağlayacaktır. Hamilelik kafein alımının demir eksikliği gibi sağlık sorunlarına yol açtığı bazı bilim araştırmalarında ortaya konmuştur. Kafein alımının azaltılması bu yönden de size yarar sağlayacaktır.

Sıvı Alımını Arttırın

Bazı anne adayları midesi bulandığı için sıvı alımını azaltmakta ve sıvı alımının mide bulantısını arttırdığını düşünmektedir. Aksine vücut susuz kaldığında bulantıyı tetikleyeme başlar. Bu yüzden su içmek oldukça önemlidir.

Yanınızda Koku Bulundurun

Bazı kokular bulantıyı tetiklediği gibi bazılarınınsa bulantıyı yatıştırdığı gözlemlenmiştir. Fesleğen ve limon kokuları bulantıyı yatıştırmaya yardımcı olan kokulardır. Yanınızda taşıyacağınız bir dal fesleğen ya da limonu bulantı hissi geldiğinde koklamanız faydalı olacaktır.
Yağlı Yiyecekleri Azaltın

Aşırı yağ ile hazırlanan yiyecekler yalnızca hamilelerde değil birçok insanda bulantıya sebep olmaktadır. Bu yüzden daha hafif yiyecekler tüketerek bulantı hissini bastırabilirsiniz.

Midenizi Boş Bırakmayın

Midenizin boş olması bulantıyı tetikleyebilir. Gün içerisinde atıştıracağınız meyve ya da hafif atıştırmalıklar ile bunun önüne geçebilir aynı zamanda ana öğünlerde daha az yemenize yardımcı olabilirsiniz.

 

Her hamilenin başına gelse de bulantı şikayetleriniz baş gösterdiğinde doktora danışmayı ve doktorunuzun da vereceği tavsiyeleri almayı unutmayın.

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu