Hamilelik

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte baş ağrısı,hamilelik dönemi boyunca kadınlarda en fazla görülen sağlık sorunlarından birisi baş ağrısıdır. Baş ağrısı genel olarak vücudun ortaya çıkan hormonal değişiklikler sebebiyle yaşanır ve birçok kadında da şiddetli şekilde yaşamaktadır. Hamilelikte baş ağrısı hamileliğin son 6 ay içerisinde ağrılar belirgin bir şekilde azalır ve iyileşme göstermektedir. Bunun için baş ağrısından kurtulmak için stres, üzüntü gibi durumlardan uzak durulmalıdır. 

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik dönemi boyunca baş ağrısının görünmesinin sebebi, hormon dalgalarının olduğu bir süreçten dolayı ortaya çıkar. Özellikle boyun arka kısmında ya da başın her iki yanında sabit, donuk bir ağrı hissedilmektedir. Çoğu zaman anne adayını rahatsız eden bir ağrı olmaktadır. Eğer daha önceden yani hamilelik döneminden önce şiddetli şekilde baş ağrısı yaşanmışsa, hamilelik dönemi boyunca daha da kötü olabilir. Çünkü kan basıncı değişikliği, hormonal değişikliği, yorgunluk, migren, açlık, temiz hava eksikliği, depresyon gibi etkenler neden olmaktadır. 

Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri 1024x576 - Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Baş Ağrısının Tedavisi Nedir? 

Hamilelikte baş ağrısından kurtulmak için bir takım etkinlikler yapılmalıdır. Bunun için şunları yapmakta fayda vardır: 

  • Buz kompresleri uygulayarak şiddetli şekilde ağrıyan baş ağrısını hafif egzersizlerle durdurmak mümkündür. 
  • Yeterli ve dengeli yemek yiyerek kan şekerini ortalamak çok yararlı gelecektir ve gün içerisinde sık sık küçük öğünler yapılmalıdır. Kesinlikle öğün atlanmamalıdır. 
  • Yorgunluktan uzak durulmalı ve rahatlatıcı etki edecek taraflara yönelmelidir. 
  • Omuz, kas, sırt ve boyun bölgesinde gerginliği azaltmak amacıyla ara ara masaj yapılmalı, gerektiği zamanlarda bile uzman bir terapiste masaj yaptırılabilir. 

Hamilelikte Baş Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır? 

  • Dengeli ve sağlıklı beslenerek bu sorundan kurtulmak mümkündür. Çünkü aç kalındığı zaman kan şekeri düşer ve baş ağrısına sebebiyet vermektedir. Midenin boş kalmaması ve ara ara öğünlere yönelmelidir. 
  • Bu süreçte dinlenme çok önemli bir görev olup baş ağrısını önlemeye yardımcı olmaktadır. Yoran aktivite ve işlerden uzak durulmalı ve dinlenmeye vakit oluşturulmalıdır. Gerektiğinde yatak istirahati yapılmalıdır. 
  • Egzersizler yaparak hamilelikte migren, tansiyon gibi ağrıları önlenmeye yardımcı olunabilir. Çünkü egzersiz stres, gerginlik, depresyon gibi baş ağrısını tetikleyen unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. 

Eğer hamilelik döneminde baş dönmesi yaşıyorsanız; Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur? yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu