fbpx
Hamilelik

Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini beyin ve sinir sisteminin normal fonksiyonunda önemli bir rol oynayan suda eriyen bir vitamindir. Suda eriyen diğer vitaminlerden farklı olarak karaciğerde depolanabilir. İnsan metabolizmasındaki çoğu olayda etkili olduğu kadar DNA sentezinde de önemli bir rol oynar. Hiçbir bitki ve hayvan B12 vitaminini vücutlarında sentezleyemez. Bu durum B12 vitaminini gıda yoluyla alınması gereken esansiyel bir bileşik yapar.

Hamilelikte B12 Vitamininin İşlevi Nedir?

B12, gebelikte de önemli bir role sahiptir. Bir başka B vitamini türü olan B9 (Folik Asit) ile birlikte bebeğin sinir sistemi gelişiminde ve kırmızı kan hücresi üretiminde rol oynar. Ayrıca hamilelik boyunca yaşanması mümkün olan stres bitkinlik ve diğer vitamin eksikliklerinin önüne geçer. B12 vitamini içerdiği Kobalt sayesinde vücuttaki birçok bileşiğin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.

B12 Eksikliğinde Neler Görülür?

B12 eksikliğinde DNA sentezinde sıkıntılar ve sinir sisteminin normal bir şekilde çalışamaması görülebilir. Ayrıca hamilelikte oluşacak B12 eksikliğinde doğacak çocukta olası sinir hasarları ve Spina Bifida gibi ciddi doğum kusurları görülebilir. Eksikliğinde sadece bebekte değil anne adayında da sağlık sorunlarının görülebilir. Örneğin anne adayındaki B12 eksikliği sonucunda anemi ve birtakım otoimmün rahatsızlıklar oluşabilir.

B12 Eksikliği Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

B12 eksikliği kolayca çözülebilen bir durumdur. B12 içeren bir beslenme planı ile yahut B12 vitamin takviyeleri ile giderilebilir. Ancak anne adaylarının vitamin takviyesi almadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Ayrıca hamilelik öncesinde vücuttaki B9 ve B12 miktarlarının ölçülmesi sağlıklı bir hamilelik için önemlidir. Gebelik sırasında ise uygun beslenme planları ile sağlıklı bir gebelik geçirilebilir.

B12 İçeren Besinler Nelerdir?

Hayvanlar B12 vitaminini karaciğer ve kas dokusunda depolar. Depolanan miktarın bir kısmı yumurta ve süt gibi hayvansal ürünlere geçebilir. Bundan dolayı hayvansal ürünler B12 vitamini için önemli birer kaynaktır. Özellikle midye ve karaciğer başta olmak üzere sakatat ürünleri B12 açısından zengin bir içeriğe sahiptir. B12 insan sindirim sistemindeki bakteriler tarafından da sentezlenir. Kobalt içerikli besinler tüketmek de B12 yetersizliğinin önüne geçmek için önemlidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu