Hamilelik

Hamilelikte Astım

Anne olmak her kadının isteğidir. Her kadın bir bebek dünyaya getirmek için gerek fiziki gerek zihinsel bir çok güçlüğün üstesinden gelir. Ama bazı kronik hastalıklar gebeliği daha zor bir hale getirebilir. Özellikle kontrol altında tutulmazlar ise!

Astım hastalığı olan bir kişinin hamile kalması, bir çok açıdan kontrollü gebelik yaşamasını gerektirir. Öncelikle kadın doğum uzmanı ve kişinin kendi doktorunun birlikte hareket etmesi çok önemlidir. Astım rahatsızlığı kandaki oksijen miktarını düşürdüğü  ve bebekte tüm oksijenini annenin kanından elde ettiği için gebelik sırasında anne ve bebeğin sağlığı sürekli takip edilmelidir.
Astım hastalığına sahip bir kişinin gebelik dönemde kendisine dikkat etmesi, dinlenmesi ve alerjik astım krizlerine sebep olacak şeylerden uzak durması gerekir. Ağız yoluyla alınan astım spreylerinin bebek için bir sakıncası olmadığı düşünülmektedir. Fakat hamileliğin özellikle ilk üç ayında ilaç kullanımı sakıncalı bulunduğu için anne adayının çok daha büyük bir özene ihtiyacı vardır.
Alerjik astım için kullanılan aşıların ise bebeğe bir zararı olmayacağı düşünülse de, anne vücudunda hassasiyet yaratabileceği ve reaksiyonlara sebep olabileceği düşüncesi ile gebelik sırasında tercih edilmezler.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu