Hamilelik

Hamilelikte Alkol Kullaniminin Zararlari Ve Bebeğe Etkileri

Alkol tüm kullananlar açısından zaten zarar sağlayan bir faktör olmakla beraber hamile adayları için bunun zararları çok daha büyük sorunlar teşkil edebilir. Hamilelikte alkol kullanımı dönülemeyecek yollara itebilir.

 Hamilelikte alkol

 Alkol kullanan bayanların gebe olduklarını duydukları an alkolden çok hızlı bir şekilde uzaklaşmaları gerekir. Hamilelikte alkol kullanımı çok zararlıdır. Gebelikte devam edilen alkol düşük, ölü doğum, bebekte gelişme geriliği, zekâ geriliği ve bebeğin baş kısmında istenmeyecek gelişim kusurları meydan gelebilir. Çoğu ülkede zekâ geriliği olan bebeklerin bu nedeni alkolden kaynaklandığı kanıtlanmıştır. İşte bu ülkelerde alkol büyük sorun teşkil etmektedir. Ülkemizde hamileyken alkol kullanımı çok yüksek değildir böylelikle alkolden kaynaklı bebekte yaşanan sorunlarla sıklıkla karşılaşılmaz. Hamilelik sırasında bebekte sorunlar yaşanılması alkolün ne kadar çok kullanıldığı ile orantılıdır. Alkolün miktarıyla ilgili kesin bir sonuç olmadığından hamile olan ya da anne adayı olmak için hazırlanan bayanların doğacak olan bebeklerinin sağlığı açısından derhal alkolü bırakmaları yararlarına olacaktır. Aksi halde istenmeyecek olaylarla karşı karşıya kalınabilir ve bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir.

Bu konuyla ilgili Efesli Soranus yıllar önce çok güzel söylemiş

 Milattan önce yaşadığı düşünülen Efesli Soranus alkolün bebekler üzerinde yarattığı sıkıntıyı çok güzel açıklamıştır.

“ Cenin rahme düştüğü andan itibaren beslenmeye gerek duyar. Bunu da ona getiren plesantadır. Plesanta besini kan ve hava yoluyla cenine iletir. Ancak sarhoşluk ve içki plasentanın tüm gücünü alır, havayı bulandırır ve ceninin kötüleşerek kalitesinin düşmesine neden olur. Çok aşırı sarhoşluk ise cenini tutunduğu yerden kopararak düşmesine sebep olur”. Bebeğinizin alkol kullanarak katili siz olabilirsiniz.

Hamilelikte alkol tüketiminin bebeğe verdiği zarar

Alkol bebeğe kalıcı zararlar bırakabilir. Bunlardan Fetal Alkol sendromu bebeğin anne karnında iken sürekli alkole maruz kalmasından kaynaklı meydana çıkan bir sendromdur. Bu sendromda bebekte kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu sendromun en belirgin belirtileri bebekte doğumdan önce belli olan zekâ geriliği, bebek büyüdükten sonra belirginleşen zekâ geriliği, davranışında meydana gelen bozukluklar ve yüz görünümünde normal yüzden farklı şekillenmeler. Alkole armuz kalıp bu sendoroma tutulan çocukların yüzleri sağlıklı çocukların yüzlerinden farklı olarak gelişme gösterir. Ufak burun, küçük çene, yassı burun kemeri, ufak gözler ve kısa burun en belirgin özellikler arasında yer alır ve sıklıkla görülür.

Sadece yüzde değil, organlarda da bozukluklar meydana gelebilir. Kalp, omurilik, göğüs düzlüğü ve daha birçok nedende bu Fetal Alkol sendromu ile alkol bağımlısı olan anneler yüzünden çocuklara kalıcı sorunlar bırakır.

Bazen bu hastalığın belirtileri bebekte doğduğu andan itibaren görünmeyebilir. İki yaşını geçen çocuklarda, o yıla kadar saklanan hastalık sonradan ortaya çıkar. Fetal alkol sendromlu olan bebekler yaşıtlarına göre dikkat toplama, vücut yapısı olarak hep geri kalırlar. Ufak bir vücut yapıları olur. Dikkatlerini toplarken, bir yere yoğunlaşırken çok zorlanırlar.

Hamilelikte alkol alımı

Öncelikle hamilelikte alkol kullanımı zararlı olduğundan derhal alkolden uzak durulması gerekir. Alkolün azı, çoğu yoktur hamilelik evresinde. Bu konuda miktar olarak kanıtlanmış bir tutumda yoktur. Bebeğinizin diğer çocuklar gibi sağlıklı bir nesil olmasını istiyorsanız alkolden uzak durmanız gerekir. Aksi halde alınan fazla alkolde bebek büyük zarar görebilir. Fetal alkol sendromuyla yaşıtları gibi asla olamaz. Gebeliğiniz başladığından itibaren, hatta gebe kalmak istediğinizi düşündüğünüz an itibariyle alkolden uzaklaşın, tamamen bırakın ve alkolün getirdiği bu zararlı etkilerden bebeklerinizi uzak tutun.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu