fbpx
Hamilelik

Hamilelikte 1. Trimester: 0-12 Hafta

Mutlu ve kutsal haberi aldınız, tebrikler hamilesiniz! Minik bebeğinizi kucağınıza alacağınız zaman için geri sayıma başladınız ve hafta hafta gebelik süreci hakkında daha çok bilgiye erişmek istiyorsunuz. Öyleyse bu yazı tam da sizin için!

İlk üç aylık dönem, son adet döneminizin ilk gününde başlar ve 12. haftanın sonuna kadar sürer. Bu ilk üç aylık dönem hem sizin hem bebeğiniz için birçok değişimi de beraberinde getirir. Döllenen yumurta hızla hücre katmanlarına ayrılır ve rahmin duvarından büyümeye devam ettiği yere nakil olur. Hücre katmanları, bu aşamada embriyo haline gelir ve bebeğiniz her zamankinden daha hızlı büyür. Altı haftaya kadar kalp atışını duyarsınız, 12. haftanın sonunda ise bebeğinizin kemikleri, kasları ve vücudun tüm organları gelişmeye başlar. Bu noktada, bebeğiniz adeta küçük bir insandır ve fetüs olarak adlandırılır. 

İlk üç aylık trimester döneminde vücudunuz birçok değişiklik meydana gelir. Hormonal değişiklikler vücudunuzdaki hemen hemen tüm organları etkiler. Değişiklikler şunları içerebilir:

  • Aşırı yorgun hissedebilirsiniz.
  • Göğüsleriniz şişer ve meme uçlarınız belirginleşir.
  • Mide bulantısı ve kusmalar görülebilir.
  • Bazı gıdalara karşı iştahsızlaşabilirsiniz.
  • Ruh halinizde dalgalanmalar yaşanabilir.
  • Kabızlık görülebilir, bağırsak hareketlerinde sorun meydana gelebilir.
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz.
  • Aşırı baş ağrısı hissedebilirsiniz.
  • Göğüsünüzde ağrılı yanma hissi olabilir.
  • Kilo alımı veya kaybı görülebilir.

Vücudunuz değiştikçe, yatma veya yeme gibi günlük rutinlerinizde değişiklikler yapmanız gerekebilir ve hamileliğiniz ilerledikçe bu rahatsızlıkların çoğu gider. Hatta bazı kadınlar hiçbir rahatsızlık hissetmeyebilir. Daha önce hamileyseniz, bu sefer daha farklı hissedebilirsiniz. Unutmayın, her bebek gibi, her hamilelik de farklıdır. Hafta hafta hamilelik aşamaları şu şekildedir.

1 Haftalık Gebelik

Bu ilk hafta aslında adet döneminizdir, bu hafta 40 haftalık hamileliğinizin bir parçası olarak sayılır.

2 Haftalık Gebelik

Bu haftanın sonunda yumurtanızın sperm tarafından döllenir.

3 Haftalık Gebelik

Embriyo vanilya çekirdeği büyüklüğündedir. Döllenmiş yumurtanın rahminize ulaşması 4 gün sürecektir.

4 Haftalık Gebelik

Gelişmekte olan bebek, 4.haftada pirinç tanesinden daha küçük haldedir. Hızla bölünen hücreler, sindirim sistemi de dahil olmak üzere çeşitli vücut sistemlerini oluşturma sürecindedir.

5 Haftalık Gebelik

Gelişen sinir tüpü sonunda merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) haline gelecektir.

6 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz embriyo halindedir ve yaklaşık olarak 3 mm uzunluğundadır. Bu aşamada, adet olmanızı önleyen özel hormonlar salgılanır.

7 Haftalık Gebelik

Bu hafta içerisinde kalp atışları duyulabilir. Embriyo plasenta ve amniyotik kese geliştirir. Plasenta, annenin kan dolaşımından oksijen ve besinlere erişmek için uterus duvarına girer.

8 Haftalık Gebelik

Embriyo yaklaşık 1.3 cm uzunluğundadır. Omuriliği bir kuyruğa benziyor ve kafa orantısız olarak büyük görünür.

9 Haftalık Gebelik

Göz, ağız ve dil oluşur. Minik kaslar embriyonun hareket etmeye başlamasını sağlar. Embriyonun karaciğeri tarafından kan hücreleri üretilir.

10 Haftalık Gebelik

Embriyo artık fetus halindedir ve yaklaşık olarak 2.5 cm uzunluğundadır. Bu dönemde tüm vücut organları oluşur. Daha önce yumrulara benzeyen elleri ve ayaklarının yerine parmakları gelişir. Beyin aktiftir ve beyin dalgaları vardır.

11 Haftalık Gebelik 

Diş etleri tomurcuklanır, kalbi gelişir.

12 Haftalık Gebelik

Parmaklar ve ayak parmakları netleşir, ancak hala cilt ağlarıyla yapışık durumdadır. İlk 3 aylık tarama testi bu süre zarfında yapılabilir. Bu test trizomi 18 (Edward sendromu) ve trizomi 21’i (Down sendromu) kontrol eder.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu