Annegram.com

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

31.05.2018
246
Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Hamilelik süreci dikkat edilmesi gereken en önemli dönemlerden biridir. Bu süreçte hamilenin kendi üzerinde yaptığı her değişiklik anne karnındaki bebeği de etkilemektedir. Bu değişikliklerden biri de saç boyamaktır. Anne adayları gerek saçtaki beyazları kapatmak gerekse renk değişikliği yapmak için saç boyarlar. Yapılan bir araştırmaya göre; kadın bireylerde saç boyası kullanımı %66 ile %74 arasındadır. Bazı uzmanlar bu süreçte saç boyama ve manikür gibi bakımların yapılmasını doğru bulmamaktadır. Yapılan başka bir araştırmada; hamilelik ve emzirme sürecinde uygulanan saç boyasının bebekte herhangi bir doğumsal sorun yarattığı somut olarak gözlemlenmemiştir. Ancak uzmanlar tedbirli olmak adına bu süreçlerde saç boyatmaktan uzak durulması gerektiğini söylemektedirler. Uzmanların bu durumu uygun görmemesinin nedeni; kimyasal maddeler içeren saç boyasının saç derisiyle kana karışmasıdır. Ve bu durum bebeği etkilemektedir.

Saç Boyası Anne Karnındaki Bebeği Nasıl Etkiler?

Annenin kendine uyguladığı bazı işlemler bebeği de etkilemektedir. Saç boyalarının içinde bir çok kimyasal madde bulunmaktadır. Deri yoluyla emilen bu kimyasal maddeler hamilenin dolaşımına girer. Gelen kimyasallar anne karnından bebeğe geçerek onunda dolaşımına girebilir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; hamilelik sürecinin ilk 12 haftasında boyaya maruz kalan bebeklerde nöroblastom ve konjenital katarakt görülme sıklığı yüksektir. Nöroblastom, vücudun farklı bölgelerinde bulunan sinir hücrelerinde meydana gelen bir tümör çeşididir. Konjenital katarakt ise, göz merceklerinin saydamlığını yitirmesidir. Hamilelikte saç boyatmak bu hastalıkların oluşma riskini 3 kat daha arttırdığı görülmüştür.

Hamilelikte Saç Boyası Kullanmak Yerine Ne Yapılabilir?

Bitkisel saç boyası diye satılan bazı boyalarda da kimyasal maddeler olduğu görünmektedir. Hamilelik sürecinde saç boyası kullanmak yerine alternatif doğal yöntemler uygulanabilir. Doğal yöntemler ile saç rengini değiştirmek mümkündür. Bu alternatif yöntemlerden biri kınadır. Ancak kullanılacak kına çeşidi önemli olup doğal kına olarak adlandırılan yeşil kına tercih edilmelidir. Kına tamamen doğal bitkilerden elde edildiği için saç boyası gibi zararlı değildir. Aynı zamanda saçı beslemektedir. Ancak kullanılacak olan kınanın tamamen doğal olanı seçilmelidir. Uzmanlar saça kına uygulama konusunda, gebeliğin üçüncü ayından sonra uygulanmasını tavsiye etmişlerdir. İlk üç ay bebeğin organ gelişimi için oldukça önemlidir.

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır? 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.