Annegram.com

Hamilelikte Papatya Çayı

13.01.2019
183
Hamilelikte Papatya Çayı

Hamilelik döneminde kadınlar özellikle de aşırı yorgunluk hissi, sindirim sorunları, mide yanması, soğuk algınlığı, kabızlık ve üriner enfeksiyon şikayetlerinden yakınır. Bunun dışında anne adayının yaşadığı kalp damar sertliği, diyabet gibi sürekli sağlık sorunları için devamlı kullanması gereken bazı ilaçlar olabilir. Fakat çok gerekmediği müddetçe hamilelik sürecinde gerek ilaçlardan gerek bitkisel çay ve doğal ürünlerin kullanımından kaçınılması gerekir. Hamilelikte çok ilaç kullanan kadınlarda düşük riski artıyor ve bebekte anormalliklere neden olabiliyor. Günlük hayatınızda kullandığınız pek çok sebze ve baharatı hamilelik süresinde çok tüketmeniz durumunda rahim hareketleri artar ve bu da düşük riskini ortaya çıkartır. Papatya, gerek anne gerekse bebek sağlığı açısından güvenilir bir bitki türüdür.

Hamilelikte Papatya Çayı 1
Hamilelikte Papatya çayı

Doktorlar hamilelik döneminde kadınların ödem söktürücü, gaz giderici ve yatıştırıcı etkisi bulunan papatya çayını içmesini öneriyor. Fakat anne adayının polen alerjisi varsa kesinlikle papatya kullanmamalıdır. Hamile kadınların tüketeceği papatyanın kalitesine ve cinsine de dikkat etmesi gerekir. Tükettiğiniz papatyanın Alman ya da mayıs papatyası olması önemlidir. Yetkisiz kişiler tarafından toplanan alelade bir papatya ve benzeri bitkiler tüketmek, bebekte akciğer tıkanması ve zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle güvenilir markaların ürünlerini tercih etmelisiniz. Hamilelik dönemi boyunca enfeksiyonlu hastalıkların tedavisi için antibiyotik ve diğer ilaçların kullanılması riskli olduğu için tercih edilmez. Fakat bazı durumlarda annenin kontrollü olarak bu ilaçları tüketmesi gerekebilir.

Hamilelikte Papatya Çayı 2

Etiketler:

Yorumlar
  1. Deniz dedi ki:

    Makaleniz de belirtmişsiniz Alman ya da Mayıs papatyası önemlidir diye. Hamile insanlar pek de dikkat etmiyorlar bunlara. Umarım bu yazınızı görüp dikkate alırlar. Makaleniz için teşekkür ederim.