Hamilelikte Grip Olmak

Hamilelikte en küçük bir hastalığın bile kontrol altında tutulması ve en az ilaç alarak hatta mümkünse hiç ilaç almayarak hastalığı atlatmanın yollarını aramalısınız. Özellikle de yaklaşan soğuk kış aylarında hamile kadınların en çok sakındıkları konulardan birisi de soğuk algınlığa yakalanma korkusudur. Hamilelik döneminde gribi asla hafife almamalısınız. Grip, salmacık ve solunum yolu ile insanlara geçiyor. Aynı zamanda ani ateş, baş ağrısı ve baş dönmesi, titreme, burun akıntısı, kuru öksürük, vücut kırgınlığı ve tıkanıklık gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Bazı durumlarda yüksek ateş 2-3 gün sürerken bazı zamanlarda daha uzun süreli olabiliyor. 38,5 ateşi olan hamile kadınlar kesinlikle doktora başvurmalıdır. Hamilelik süresince ilaç içmek anneye ve bebek sağlığına ciddi zararlar verebilir. Ne kadar masum bir ilaç olursa olsun gerekmedikçe içmemeniz gerekir.Grip aşısının içinde canlı virüs bulunmadığı için zararlı değildir. Hamilelikte anne adayının ateşi 39’u geçerse bu durum bebeği olumsuz etkileyebilir. Bunun için kesinlikle yüksek ateşin kontrol altına alınması gerekiyor.

Gribe yakalandığınız zaman bol bol vitamin içeren meyve ve sebzeleri tüketmeli ve orjinalliğinden emin olduğunuz bitki çaylarını tüketmelisiniz. Fakat bitki çaylarını tüketirken miktarı ve türü ile ilgili doktorunuza danışmalısınız. Hamileliğin ilk üç ayından sonra grip aşısı yaptırılabilir. Çünkü ilk üç ay bebeğin düşük riski daha çok olduğu için ilk üç ay aşı yapılması tavsiye edilmiyor.

Eğer bu yazımızı okuduysanız daha önce yazdığımız ” Gebelikte Ihlamur İçmek Zararlı mı ?” yazımızı da göz atabilirsiniz.