Annegram.com

Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı

01.06.2018
196
Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı

Birçok kadın gebelikleri süresinde diş etlerinde ve dişlerinde meydana gelen bazı değişiklikleri fark etmektedir. Genel olarak görülen belirtiler arasında, büyümüş, daha kırmızı veya mor görünen ve fırçalama esnasında kanayan diş etleri vardır. Bazı hamilelerde diş etleri önemli boyutta şişebilir ve kanayabilir. Tüm bu değişikliklere hamilelik döneminde rastlanır ve bu durum hamileliğin ikinci ayında başlayabilir. Problem hamileliğin sekizinci ayında en üst seviyeye ulaşır ve genellikle bebek doğduktan sonra belirli bir zaman dilimi içerisinde azalıp sona erer Bu diş eti sorunuyla hamilelikte sıklıkla karşılaşılmasının nedeni, artan hormon seviyelerinin diş etlerinin plakların içindeki tahriş edici maddelere karşı duyarlılığın arttırmasıdır. Ancak ana nedeni hormonlar değil, plaktır. Hamilelikte yaşanan etkilerini en aza indirgemek için annelerin ağız ve diş temizliğinize dikkat etmesi gerekmektedir.

Gebelikte Ağız Ve Diş Bakımı Önerileri

Gebelik döneminde ağız ve diş bakımının doğru yapılması, anne bebek sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Kalsiyum, magnezyum, çinko kaynaklarının doğru miktarda tüketilmesi gibi bazı kurallara dikkat etmek, ağız ve diş sorunlarını engelleyerek sağlıklı bir doğum sürecine katkıda bulunur.

  1. Tatlı ve tuzlu yiyecekler yedikten sonra dişler fırçalanmalıdır.
  2. İstifra durumlarından sonra ağız bakımı yapılmalıdır.
  3. Gebelere uygun ağız bakım suları ya da tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  4. İlaç ya da antibiyotik kullanımı doktor önerisi doğrultusunda yapılmalıdır.

Gebelikte Ağız Yaralarını Önlemek İçin Tavsiyeler

Gebelik döneminde diş teli takılması ve diş eti tedavi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Gebelik döneminde görülen ağız içi yaraları tedavi sırasında da görülebilir, anne adayları ağız bakımlarına özen göstererek bu problemlerin üstesinden gelebilirler. Ağız bakımını yapamayan ve aşırı diş eti problemleri olan gebeler tedavilerine ara vermelidirler. Diş teli taktırma ve ağız yaralarında yapılan gargaralar da bebeğe zarar verecek bir durum gözlenmez.

Gebelikte Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir?

Gebelikte diş hassasiyeti ile mücadele etmeye yardımcı olacak yumuşak bir diş fırçası ile dişler günde üç kez fırçalanmalıdır. Kaliteli ve doktorun önerdiği diş macunu kullanılmalıdır. Sigara ve alkol bırakılmalıdır. Dişler diş ipi ile temizlenmeli ve özen gösterilmelidir.

Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.