Hamilelik

Hamilelik Psikolojisi ve Diğer Etkenler

Anne olmak her kadının isteğidir. O yüzden hamilelik, bir dönüm noktası olarak kadının karşısına çıkmaktadır. Önce inanılmaz bir mutluluk meydana gelse bile, anne adayı yalnız kaldığı zaman kafasında ciddi soru işaretleri meydana gelecektir.

Hamile kadın önce anne olmaya kendini hazır hissetmelidir. Bir can taşımanın sorumluluklarını kabul edip, onu hayata hazırlamada ki en önemli rolü de taşıyacağının bilincinde olmalıdır. Daha sonrasında ise, kendi vücudunda meydana gelecek değişimlerden etkilenmemelidir. Hızla kilo alması ve salgılanan bazı hormonlar neticesinde ciddi ruhsal dalgalanmalar yaşayabilir. Özellikle bu dönemlerde baba adaylarına da çok fazla iş düşmektedir.

Çoğu durumda yapılan bir yanlış da, annenin bebeği fazla kabullenmesi sonucu, eşiyle gitgide uzaklaşmaya başlamasıdır. Bu gibi durumlarda ise anne adayının daha dikkatli davranarak, ilişkiler arasında ki mesafeyi takip etmesi gerekmektedir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yaşananlar

Hamilelik ilerledikçe anne adayının aklında bazı soru işaretleri daha da belirginleşmeye başlayacaktır. “Acaba yeterince iyi bir anne olacak mıyım?” gibi sorularla başlayacak olan bu süreç, “bebeğim için en doğru olanı yapabilir miyim?” Şeklinde devam edecektir. Bu gibi durumlarda öncelikle her şeyin çok iyi olacağına kendinizi ikna etmelisiniz. O sizin bebeğiniz, onu bir ömür boyu koruyup, kollayacak ve ona her ihtiyacı olduğunda dünyanın öbür ucunda bile olsanız yardıma koşacaksınız. Ama bu olay korktuğunuz ve zannettiğiniz gibi gelişmeyecek, aksine bunu yapmaktan büyük bir zevk duyacaksınız. Siz işleri akışına bırakın her şey rayına oturacaktır.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu