fbpx
Hamilelik

Hamilelik Döneminde Zeka Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamilelik Döneminde Zeka Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamilelik zamanlarında yapılmakta olan ikili ve üçlü testlere toplum tarafından zeka testleri olarak anılmaktadır. Bu testlerin tıp dilinde bilinen adı ise doğum öncesi tarama testidir ve bebeklerde görülen down sendromunu ortaya koymak için yapılmaktadır.

Bu testler anne adaylarının karnında gelişim gösteren bebeklerin zekalarında ölçüm yapmıyor olsa dahi yapılan testler sonucunda risk grubunda yer alan kromozomal anomaliler ve zeka gerilikleri ile ilgili hastalıkları tespit etmek mümkün kılınmaktadır.

Kısaca özetleyecek olursak bu testler anne adaylarının bebeklerinde zeka geriliği ya da anomalilerin yaşanmasına neden olan hastalıklar hakkında önceden haber vermektedir, zeka testi değildir.

Zeka testleri anne adaylarının hamilelik süreçlerinde olduğu müddet zarfında 11.- 14. Haftalar arasında gerçekleştirilmektedir. Üçlü ya da dörtlü testler olarak seçim yapan anne adayları için ise bu hafta 16- 20. Haftalar olarak ifade edilmektedir. İkili test yapılırken fetüsün ense kalınlığı ile ilgili testlerde yapılmaktadır.

Üçlü testin ikili teste oranla daha başarılı olduğu nöral tüp defekti ile ilgili hastalıkları da tespit ettiği ifade edilmektedir. Her testte olduğu bu testte de yanlış çıkarımlar mevcuttur.

Yani yapılan testler sonucunda herhangi bir hastalığı ya da anomalisi çıkmayan bir bebeğin sonradan hasta olma riski ya da hastalığın olan bir bebeğin sonradan sağlıklı olma ihtimali de oldukça yüksektir. Yapılan bu testlere bağlı olarak anne adaylarının kendilerini strese sokmasına ya da bu süreç zarfından kendilerini üzmelerine gerek yoktur. Bu hem bebeği hem de anneyi olumsuz etkiler.

bebeklerde zeka testi - Hamilelik Döneminde Zeka Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Down Sendromunun Yüksek Olduğu Adaylar Kimlerdir?

  • Otuz beş yaş üstü anne adaylarının gebeliklerinde otuz beş yaş altı adaylara oranla daha büyük risk olduğu söylenmektedir,
  • Anne adaylarının önceki dönemlerde down sendromlu bebek Dünya’ ya getirmiş olmaları durumunda,
  • Anne adaylarına yapılan testler sonucunda bebekte down sendromuna ilişkin anomalilerin tespit edilmesinde,
  • Yapılan üçlü testlerin bulgularına bakılarak risk taşıyan anne adaylarında,
  • Anne adaylarının yakın akrabalarda daha önceden down sendromu geçirmiş biri olması halinde bu gebeliklerde anomalilerin yaşanma olasılığının daha yüksek olduğu dile getirilmektedir.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu