fbpx
Hamilelik

Hamilelerde Göbek Fıtığı Göbek Fıtığı Nedir Ve Neden Olur?

Göbek fıtığı göbek çukurunun içinde ya da göbek çukurunun yakınlarında ortaya çıkar. Büyüklüğü değişik boyutlarda olabilir ve kadınlarda daha çok görülmektedir. En fazla hamilelik döneminde ortaya çıkar. Çünkü göbek çukuru normalde içeri doğru olmalıdır ve bu çukurun dışarı doğru olması ise fıtığın olduğunu göstermektedir. Göbek fıtığı bazı kadınlarda hamilelik sonunda kaybolur ancak gebelik sonlanmasına rağmen hala devam ediyorsa tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Yetiskinlerde Gobek Fitigi Belirtileri 45754 - Hamilelerde Göbek Fıtığı Göbek Fıtığı Nedir Ve Neden Olur?

Göbek fıtığının meydana geldiği yer anne ile bebek arasındaki kan akımının sağlandığı kordonun karın duvarında yer aldığı kısımdır. Kordon doğumdan sonraki günlerde düşmektedir. Bu durum göbek bağının düşmesi olarak adlandırılır. Göbek bağının bulunduğu bölge tamamen kapanması gerekir. Bölgenin tam kapanmaması sonucu ise çocuklarda göbek fıtığına yol açmaktadır. Bu sebeple göbek fıtıkları doğumsal bir zayıf noktadan ortaya çıkan fıtıklardır diyebiliriz. Ayrıca ağır spor yapmak, ani şekilde eğilip kalkmak, şişmanlık, hızlı kilo alıp verme ve kabızlık gibi durumlarda göbek fıtığının oluşmasına sebep olan diğer faktörlerdir.

Hamilelerde Görülen Göbek Fıtığının Tedavisi Nedir?

Göbek fıtığı kendiliğinden geçebilir. Fakat geçmediği durumlarda tek seçenek ameliyattır. Ameliyat ise oldukça kolay ve kısa sürede iyileşmesi mümkün olan bir yöntemdir. Ameliyatta yapılacaklar fıtığın büyüklüğüne göre değişmektedir. Örneğin fıtık büyük ise tüm göbeğe yama yaparak kapatma işlemi uygulanırken, boyutu küçük fıtıklarda yamaya gerek kalmamaktadır. Fakat dikiş ile tedavi edilen fıtıkların tekrar ortaya çıkması ihtimali söz konusudur. Bu sebeple yama yöntemi daha fazla tercih edilmektedir.

Ameliyatın zorluğu fıtığın büyüklüğüne göre değişmektedir. Ameliyattan sonra ise hastalar ağır yük kaldırmamalı, ani şekilde eğilip kalkmamalı ve ani hareketler yapmamaya özen göstermeliler.

Göbek Fıtığının Tedavi Edilmemesi Sonucu Ortaya Çıkabilecek Riskleri Nelerdir?

Göbek fıtığı tedavi edilmediği takdirde fıtık boğulması riski taşımaktadır. Bu sebeple fıtık küçük dahi olsa tedavi edilmesi için doktora başvurulması gerekmektedir. Fıtık boğulması durumunda ise bölgede kızarıklık olur ve ağrı yapar. Bebekler de ortaya çıkan fıtık çocuk doktorları tarafından tedavi edilmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan fıtıklarda hemen ameliyata gerek duyulmamaktadır. Çoğu çocukta ise 2 yaşına gelmeden kendiliğinden kaybolmaktadır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı