Bebek

Göbek Bağı Bakımı

Göbek bağı, bebeğin anne karnındayken gerekli bütün besini, oksijeni almasını sağlar. Bebek doğana kadar bu kordon onun yaşamsal bütün faaliyetlerini sürdürmesi için çok önemlidir. Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra da göbek bağı önemini sürdürmeye devam eder. Doğumdan sonra göbek bağı bakımına büyük bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Göbek bağı gerektiği şekilde temizlenmez ise ileriki dönemde göbek bağının enfeksiyon kapar. Göbek bağının doğumdan sonra işlevini yitirmesi sebebi ile doktor gerekli şekilde bu bağı bağlar.

Yeni doğan bebeklerin göbek bağı bakımına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü doğduktan sonra en fazla enfeksiyon kapma riski, göbek bağındadır. Günde en az bir kere, tercihen bez değişimi sonrasında göbek bağına gerekli bakımın yapılması, onun enfeksiyonlardan rahatlıkla koruyacaktır.Göbek bağı bakımı için göbek bağı mutlaka kuru tutulmalıdır. Göbek bağı düşene kadar uzun banyolar yerine, bebeğinizi kısa süreli banyolar ile temizlemeniz ve sonrasında göbek bağını hemen kurulamanız gerekir. Göbek bağının kendi kendine düşmesini beklemeli, bağı ayırmaya çalışmamalısınız. Bu durum göbek bölgesinde kanamaya ve acıya neden olacaktır. Ortalama 3 ile bir hafta içinde kendiliğinden düşüp gidecektir.

Bazı inanışlara göre ise göbek daha güzel ve delik olsun diye madeni parayı bir tülbentte sarıp göbek kısmına yerleştirirler. Bu tamamen bir batıl inanç olup bebeğe şekil vermesinde bir neden teşkil etmez. Bu gibi durumlara kanıp bebeğinizi para gibi mikrop dolusu bir şey ile karşılaştırmayın.Olası bir iltihaplanma ya da sürekli kanam sonucunda ise mutlaka bir doktorunuza başvurunuz. Böyle durumlar için bir doktor ile iletişime geçip telefonunu da alıp, onu telefon ile bilgilendirebilir ve ne yapmanız gerektiğinde sorular sorabilirsiniz. Bu durum daha hızlı aksiyon almanızı sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu