fbpx
Sağlık

Genital Bölge Temizliği | Vajinal Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Genital bölge temizliği günümüzde bir çok kadının oldukça hassas olduğu bir konu haline geldi. Özellikle gelişen çağ sayesinde piyasaya sunulan bir çok ürün, bir çok yöntem ve bir çok bilgiyle birlikte genital bölge temizliği – vajinal bölge temizliğinin önemi günden güne vurgulanmış oluyor. Sadece hijyenik açıdan değil, genital hastalıklardan korunmak içinde genital bölge temizliği çok önemlidir. Bu temizliğe dikkat etmemek, idrar deliğinde iltihaplanma gibi sorunları doğurabilir ve vajina da kızarıklık, kaşıntı, mantar vb. rahatsızlıklara yol açabilir. Günümüzde genital bölgede oluşan rahatsızlıklardan psikolojik olarak etkilenen kadınlar için bu makaleyi ele almaya karar verdik. Gelin hep birlikte özel bölgemizi nasıl temiz tutabiliriz, inceleyelim. 

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi her birey vajinal temizliği illa ki uygulamaktadır fakat son dönemlerde basına yansıyan vajina beyazlatma yöntemleri, vajina bakım ürünleri gibi çeşitli unsurlar genital temizliğin daha detaylı yönlerini yansıtmış oldu. Bizde sizler için vajina temizliği nasıl daha detaylı yapılır, ne tür yöntemler uygulanır bunları araştırdık.

Vajina temizliği nasıl yapılmalı?

Genital Bölge – Vajina bilindiği gibi kadınların en hassas bölgelerinden biridir. Kolaylıkla enfeksiyon kapabildiği gibi, bir çok hastalığa yol açabilir ya da bir çok kadının psikolojisine etki edebilmektedir. Örneğin koku yayabilir, akıntı yapabilir ya da benzeri problemlere yol açabilmektedir. Fakat tüm bu problemlerin üstesinden artık günümüzde kolaylıkla gelinmektedir.

Öncelikle vajina dendiği zaman aklımıza genellikle rahme kadar olan kısım döl yolu ve vajina dudaklarını kapsayan bir alan gelmektedir.Fakat vajinal temizlik dendiği zaman her kısım için farklı işlemler uygulanmalı ya da örneğin bazı kısımlara herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Vajina temizliğinde sabun kullanımı nasıl olmalıdır?

Genital temizlik esnasında sabun kullanımı yapılan araştırmalar sonucu genellikle olumsuz karşılanmıştır. Bunun sebebi sabunun taşıdığı ph oranıdır. Genellikle bilinen vajina içi ph değeri 3.8’dir. Fakat siz illa ki sabun kullanacağım derseniz, sabun olabildiğince doğal olmalıdır. Sabun parfüm ya da herhangi bir kimyasal barındırmamalıdır ve sabun kullanarak yalnızca vajina etrafı, dudakları hafif bir şekilde yıkanmalı, dikkatli bir şekilde su ile durulanmalıdır. Sabunun vajina içine temas etmesi hoş ve olumlu sonuçlar meydana getirmeyecektir. Vajina temizliğinde kullanılan sabunun vajina içerisine temas etmesi vajina içerisinde bir yanma hissi meydana getirecek ve vajina içerisinde iyi huylu bakterilere zarar verecektir.

Bilinen tüm vajina temizleme ürünleri aksi bir durum belirtilmediği sürece vajina dışını, dudaklarını ya da etrafını temizlemek için kullanılmaktadır. Vajina temizliği – genital bölge temizliği olarak adlandırılan durum dış genital bölge temizliğidir.

 • Genital Bölgenizi olabildiğince temiz tutun.

Genital bölgeyi olabildiğince temiz tutmak önemli, özellikle kıl ve tüylerden genital bölgeyi düzenli arındırmak dış genital bölge temizliğinde oldukça yararlı bir davranış. Dış genital bölgenin tüylerden ve kıllardan arınma işlemi ise bireyden bireye göre değişmekte fakat genital bölge oldukça hassas bir bölge olduğu için genellikle ağda ve tüy dökücü kremler tavsiye edilmemekte.

 • Ağda kullanımı vajina dudaklarını tahriş edebilir. Ayrıca, tüy dökücü kremler içeriğinde bulunan kimyasal ile zararlı olabilir.

Bu tür sebepler nedeni ile genital bölge temizliği daha da hassasiyet kazanmaktadır. Peki genital bölge temizliği nasıl yapılmalı ve hangi adımlar izlenmelidir?

 • Ağdacılar dikkat!

Genellikle kadınların en çok tercih ettiği yerlerden biri olan ve bayan kuaförlerinde bulunan ağdacı olarak yorumlanan ortamların steril olmasına dikkat edin.

 • Temizlik konusunda kullandığınız ürünleri tanıyın!

Vajinanın iç yapısı doğası gereği sürekli kendini temizleyen asidik bir yapıdadır. Bu yüzden zaten vajinanızın içi teknik olarak bir şekilde kendisini temizlemekte ve gerekli bakımlarını yerine getirmektedir. Olabildiğince kimyasal ürünlerden kaçınmaya çalışın.

 • Epilasyon cihazları kullanabilirsiniz.

Cildinize ve tercihlerinize uygun epilasyon cihazları kullanabileceğinizi unutmayın.

 • Jilet kullanırken dikkatli olun!

Dış genital bölgenizin temizliğine olabildiğince dikkat etmeli ve olabildiğince kaliteli ürünler kullanmalısınız ki daha sonra karşılaşacağınız ürünler sizi olumsuz etkilemesin. Örneğin jilet kullanımında olabildiğince dikkatli olun ve mutlaka korumalı başlıklı jiletler seçmeye çalışın.

Günlük ped kullanımı

Günlük ped kullanımı oldukça önemlidir. Vajinal akıntı ya da benzeri bir durum yaşayan kadınların kurtarıcısı olan günlük ped kullanabilir, genital bölgenizi daha rahat hissettirebilirsiniz.

 • Pamuklu iç çamaşırları tercih edin!

En sağlıklı iç çamaşır türü olan pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin. Çünkü bu sayede genital bölgeniz hem nefes alabilecek hem de sıkma gibi bir durum yaşamayacaktır.

 • Vajinal bölgenizi olabildiğince kuru tutun.

Vajinal bölgenizi olabildiğince kuru tutmak sizi bir çok bakteriden ve enfeksiyondan koruyacaktır.

 • Genital bölge temizleme jellerini kullanının!

Eczanelerden satın alabileceğiniz ve dış genital bölge temizliğine uygun vajina temizleme jellerini kullanabilirsiniz. Fakat tüm ürünlerin kullanımında oldukça dikkatli ve seçici olun. Vajina içerisini su ile yıkamayın ya da benzeri yöntemler uygulamayın bir kere daha belirtmekte fayda buluyoruz, vajina duşu olarak adlandırılan vajina içerisini su ile temizleme yöntemi oldukça tehlikeli bir yöntemdir.

 • Tuvalet sonrası temizliğinize dikkat edin,

Cinsel ilişkilerinizde dikkatli olmakta fayda var!

Cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanın ve sterilliğe dikkatli olun. Cinsel ilişki sonrası temizliğinize dikkat edin. Mastürbasyon sonrasında bile dış genital bölge su ile güzelce yıkanmalı ve durulanmalıdır.

 • Son olarak beslenmenize dikkat edin, sigaradan ve alkolden uzak kalın!

Hemen aşağıda bir  yorum bölümümüz bulunmakta. Bu alana düşündüklerinizi yazabilir ve bizimle paylaşabilirsiniz. Düşüncelerinizi önemsiyoruz. 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu