fbpx
Hamilelik

Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte karın ağrısı  gebeliğin neden olduğu yakınmalardan birisidir. İlk adet gecikmesi ile ortaya çıkabilen karın ağrısı farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Sağlıklı gebeliklerde oluşan karın ağrısı anneyi sıkıntıya sokacak boyutlarda olmayacaktır. Yine de gebelik sağlıklı devam ediyor ama, karın ağrısı çok şiddetli gerçekleşiyorsa mutlaka bir hekime danışmakta yarar vardır. Çünkü oluşan karın ağrısı ciddi sorunlara yol açabilir.

Gebelik ilerledikçe büyüyen ve yukarı tarafa doğru ilerleyen rahim karın ağrısına yol açar. Bu durum rahmin yan dokularında gerilmeye neden olarak özellikle kasıklarda belirgin bir ağrı oluşur. Oluşan ağrı ayağa kalkarken ya da ani hareketlerde daha da şiddetlenebilir.

Rahimde gebelik boyunca ufak kasılmalar yaşanabilmektedir. Fakat bu kasılmalar normaldir ve çok şiddetli değildir. Gebenin bağırsaklarındaki bakteri  ve kurt gibi parazitler karın ağrısının bir başka nedeni olabilir. Yine kabızlık gebelik döneminde yaşanan karın ağrısının en bilindik sebeplerindendir.

Gebelik döneminde oluşan karın ağrısı ne kadar yaygın olursa olsun, karın ağrısına eşlik eden vajinal kanama varsa muhakkak ihmal edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır. Bu gibi durumlarda doktor gerekli incelemeleri yapacak ve karın ağrısının nedenini tespit edebilecektir. Çok sık olmasa da bazı gebelerde oluşan karın ağrısı için hastane ortamında tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Gebelikte karın ağrısının nedeni araştırılarak tedavi nedene yönelik yapılır. Fakat araştırmalara rağmen bir sorun tespit edilememişse anne adayına beslenme programını tekrar gözden geçirmesi önerilebilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu