Hamilelik

Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Gebelikte, anne adayının vücudunda farklı değişimlerin oluşması son derece olağan bir durumdur. Bu değişikliklerin bir kısmı fiziksel nedenlere bağlıyken bir kısmı da hormonal nedenlere bağlıdır. Aynı zamanda kadının söz konusu bu değişikliklere açık ve hazırlıklı olması son derece önemli bir husustur. Daha çok kahverengi akıntı olmak üzere diğer vajinal akıntılar da bu değişikliklerden bazılarıdır. Peki gebelikte kahverengi akıntı neden olur? Hamilelik sürecinde özellikle de embriyonun rahim içi dokusuna yerleşeceği dönemde, kahverengi vajinal akıntı gelmesi normal kabul edilen bir durumdur. Bu durum, anne adaylarının bir bölümü tarafından fark edilirken bir bölümü ise farkına varmadan bu dönemi tamamlar. Ancak yine de böyle bir durumun oluşması  durumunda doktor haberdar edilmeli, neler yapılması gerektiği konusunda bilgi alınmalıdır.

Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Hamilelik döneminde görülen açık renk, koyu kıvam ve kokusuz vajinal akıntıların temel nedeni, gebelik sürecinde östrojen hormonunun artmasını. Bu nedenle bu tarz akıntılar, anne adayları için herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Bununla birlikte akıntının kötü kokulu ve kahverengi olması, bunun yanı sıra da idrar boşaltımı sırasında yanma hissinin söz konusu olması durumunda, vajinit veya genital bölge enfeksiyonundan söz edilebilir. Bu tarz akıntıların gebelik sürecinde sıkça görülmesi mümkündür. Bu dönemde risk konusu oluşturulan ve tehlikeli olarak görülen akıntılar daha çok kırmızı renkli akıntılardır. Ancak akıntının kahverengi olması durumunda da göz ardı edilmeyip doktora bildirilmesi her açıdan iyi olacaktır.Böylece kahverengi akıntının sebebini de kesin olarak ne olduğu net bir şekilde ortaya konabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntıya yol açan temel durumlar arasında şunları sıralayabiliriz:

– Plasentanın yerleşimine bağlı olarak kahverengi vajinal akıntı ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak gelişen akıntı lekelenme şeklinde kendini göstermektedir. Gebelikte düşük riski çok az da olsa söz konusu olabilmektedir.

– Kimi zaman bebeğin büyümeye başlaması ve bulunduğu yerin de bu duruma bağlı olarak açılması için damarlarda çatlama meydana gelmesine bağlı olarak akıntı meydana gelebilir. Bu akıntılar da lekelenme şeklinde görülmektedir.

– Hamilelik döneminde ortaya çıkan kahverengi akıntılar kanamanın az olmasının bir göstergesiyken, kırmızı renk olan akıntılar ise daha şiddetli kanamaların bir gösterisi olarak kabul edilmektedirler. Bunlar da düşük riskinin artmasına yıl açmaktadır. Kırmızıdan kahverengiye dönüşen vajinal akıntılar ise kanamanın azalmasına işaret etmektedir. Akıntı eğer kan şeklinde ise rengi her daim kırmızı olacaktır. Pıhtılaşıp kurumaya başlaması durumunda da kahverengi bir renk almaktır. Ancak bu kahverengi akıntıda  düşük riski azdır. Ancak yine de doktora danışılıp sebebinin araştırılması isabetli olacaktır.

kahverengi akinti - Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Yumurtlama Akıntısı Nedir? 

Üreme çağında girmiş olan bir bayanda yumurtlama, normal standartlarda adet döneminin ortasında oluşmaktadır. Yani bu, regl olmadan ortalama 14 gün öncesine tekabül eder. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girilmesi durumunda gebelik durumunun oluşması olasılığı son derece yüksektir. Kişinin, yumurtlama dönemi içerisinde olup olmadığını bazı belirtilerle anlaması mümkündür. Bu belirtilerin başında da servikal akıntı gelmektedir. Yumurtalıklarda meydana gelen farklılıkları anlamanın en basit yolu ise bu akıntıyı takip etmekten geçer. Bu dönemde meydana gelen akıntı, son derece normal olup parlak, renksiz ve sümüksü bir kıvama sahiptir. Şekil ve kıvam olarak yumurta beyazına benzemektedir. Kaygan olup iki parmak arasında uzayan bir yapıya sahiptir. Bu akıntının oluşmasının üzerinden bir iki gün geçtikten sonra yumurtlama gerçekleşir. Adet kanaması tamamen bitene dek bu akıntı devam edecektir. Bu akıntı ayrıca cinsel beraberlik esnasında spermi koruyucu ve yumurtayla daha kolay buluşmasını sağlayıcı bir işlevi vardır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu