Anne

Gebelikte burun tıkanıklığı

Gebelikte burun tıkanıklığı oldukça fazla görünen ve bayanlar bu dönemler deki en nefret ettiği rahatsızlık türüdür. Buna herhangi bir önlem alınamamakta ve neredeyse her beş hamile bayanın üçünde bu durum görünmektedir. Bu durum aslında kadının daha önceki rahatsızlıklarından da doğan bir hastalıktır. Burun tıkanıklığının herhangi bir ciddi rahatsızlığa yol açtığı görünmemiştir ve aynı zamanda da herhangi bir rahatsızlığa işaret ettiği de rastlanmamıştır. Olağan bir şeydir ve bu konuda paniğe kapılmamanız gerekmektedir, bu gibi süreçler de solunum yolunu tıkayacak kadar rahatsızlık veriyorsa eğer mutlaka doktora başvurulmalı ve ilaç takviyesi alınmalıdır. Rahatsız edici tüm durumlar da bebeğe zarar vermeyecek olan ilaçlar yer almakta ve doktor tavsiyeniz ile bu ilaçları alarak burun tıkanıklığını giderebilirsiniz.

Özellikle de hamileliğin üçüncü haftasından sonra başlayan bu burun tıkanıklığını gidermek için burun damlaları yer almaktadır, doktorunuz size mutlaka bu burun damlasını verecek ve bu damla sayesin de artık nefes almanız daha normal bir duruma gelecektir. Böylelikle de sizler de artık hamilelik döneminde ki burun tıkanıklığını atlatmış olacaksınız. Size tavsiyemiz nane ve fesleğen koklamanız da oldukça etkili olmaktadır. Burun tıkanıklığını gidermek için aynı zamanda da sürekli olarak burnunuzu silmemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bu herhangi bir gribal enfeksiyon değil, sadece vücut da oluşan şişlikler ile solunum yollarının da tıkanmasını göstermektedir. Eğer ki nefes almakta zorlayacak derece de ise mutlaka doktorunuza başvurun.

Daha Fazla Göster

Ali Uygar

Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde tamamlamıştır.Mezuniyetinin ardından Konya'da çeşitli danışmanlık merkezlerinde anormal gelişen çocuklarda davranış ve duygu durum problemleri üzerine sağaltım çalışmaları yürütmüş, ailelere danışmanlık hizmeti vermiştir.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu